preložitev naroka - predlog stranke - ocena sodišča
Sodišče lahko na predlog stranke preloži narok, če oceni, da je predlog upravičen. O tem, ali je sodišče njegovemu predlogu ugodilo, se mora predlagatelj pred narokom prepričati sam.
razlogi, iz katerih se sme sodba izpodbijati - bistvena kršitev določb kazenskega postopka
S tem, da je sodišče prve stopnje, ob nasprotujočih si navedbah obtoženca in oškodovanca glede odločilnih dejstev, ugodilo le predlogu državnega tožilca za odreditev medicinskega izvedenca, zavrnilo pa vse predloge obrambe za zaslišanje očividcev, ki jih je v oporo svojih zatrjevanj, da je oškodovanec prvi s pestjo udaril obtoženca v obraz, podal obtoženčev zagovornik, v tolikšni meri kršilo pravico do obrambe, da je to moglo vplivati na pravilnost in zakonitost sodbe.
Dolžnikov ugovor ne ustreza pogojem iz drugega odstavka člena 53 ZIZ, zato bi ga sodišče moralo predložiti višjemu sodišču, da bi o njem odločilo kot o pritožbi - člen 62/V ZIZ.
začasna odredba - zavarovanje - namen začasne odredbe
Namen začasne odredbe je zavarovanje bodoče izvršbe, zato je predlog za izdajo začasne odredbe, ki ne služi realizaciji upnikove terjatve, neutemeljen.
Pravilen je zaključek sodišča prve stopnje, da predlog za nadomestitev pripora s hišnim priporom po vsebini logično predstavlja predvsem predlog za odpravo pripora (torej oceno, da pripor ni več neogibno potreben), kakor tudi predlog za odreditev hišnega pripora. Po določbi VI. odst. 199 a čl. ZKP se glede odreditve, časa trajanja, podaljšanja in odprave hišnega pripora, smiselno opravljajo določbe tega zakona o priporu. Vprašanje (ne) dovoljenosti pritožbe zoper sklep senata, s katerim le ta zavrne predlog za odreditev ali odpravo pripora po vloženi obtožnici, rešuje določba IV. odst. 207. čl. ZKP (načelno pravno mnenje, občna seja VSS, 18. in 19.6. 1996) ter je zato sklicevanje pritožnikov o dovoljenosti pritožbe po določbi I. odst. 399. čl. ZKP, neutemeljeno.
ZN člen 4, 4. ZIZ člen 17, 17/2, 17/2-3, 55, 55/1, 17, 17/2, 17/2-3, 55, 55/1.
sklep o izvršbi na podlagi izvršilnega naslova - razlogi za ugovor - ugovor neveljavnega notarskega zapisa kot izvršilnega naslova
Ker je izvršljiv notarski zapis veljaven izvršilni naslov vse do tedaj, dokler ni razveljavljen, se dolžnik v ugovoru ne more uspešno sklicevati na to, da je pogodbo pred notarjem sklenil pod prisilo upnika.
kazensko procesno pravo - kazensko materialno pravo
VSL20882
KZ člen 211, 211/1. ZKP člen 358, 358-3, 392, 392/5, 394, 394/1, 358, 358-3, 392, 392/5, 394, 394/1.
zmotna ugotovitev dejanskega stanja - drugačna presoja že ugotovljenih dejstev - sprememba sodbe - tatvina
Sodišče prve stopnje je pravilno ugotovilo odločilna dejstva, vendar je bilo glede na ugotovljeno dejansko stanje ob pravilni uporabi zakona potrebno izreči drugačno sodbo, zato je pritožbeno sodišče obdolženca oprostilo.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - obrazložitev ugovora
Dolžnik je v ugovoru navedel dejstva s katerimi je utemeljeno oporekal obstoju in višini terjatve, zato je sodišče prve stopnje dolžnikov ugovor pravilno štelo za obrazložen in odločitev o zahtevku in stroških prepustilo pristojnemu sodišču.
litispendenca - nova dejstva in novi dokazi v pritožbi
Za zaključek, da litispendenca ne obstoji, ne zadošča ugotovitev, da v pravdni zadevi XX tožeča stranka vtožuje drugačen znesek na podlagi posojilne pogodbe z drugačnim datumom, sklenjene med istima pravdnima strankama, temveč je potrebno ugotoviti tudi dejansko podlago obeh pravdnih zadev. Le to pa je mogoče ugotoviti tudi z izvedbo novih dokazov.
izvršilno sredstvo - sprememba sredstev in predmetov izvršbe
V obravnavani zadevi je sodišče prve stopnje s sklepom dovolilo novo izvršilno sredstvo, to je izvršbo na nepremičnine dolžnika, ker izvršba s prvotnim sredstvom ni bila uspešna. Razlog, da izvršba s prvotnim sredstvom ni bila uspešna, je bil ravno razlog za dovolitev novega izvršilnega sredstva, ne pa razlog, ki bi preprečeval nadaljnjo izvršbo, kot to zmotno misli pritožnik.
sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine - obvestilo o plačilu terjatve
Dolžnikovo obvestilo, da je plačal terjatev, ki mu je bila naložena s 1. in 3. tč. izreka izvršilnega sklepa na podlagi verodostojne listine, ni predstavljalo ugovora zoper sklep o izvršbi.
Zasebna neodložljiva obveznost (spremljanje sina na preizkus ročnih spretnosti) ni opravičljiv razlog za vrnitev v prejšnje stanje, saj bi stranka lahko svojo odsotnost telefonsko ali telegramsko opravičila oz. pooblastila pooblaščenca.
izvršba na denarno terjatev dolžnika - krajevna pristojnost
Za odločitev o predlogu za izvršbo na denarno terjatve dolžnika je krajevno pristojno sodišče, na območju katerega dolžnik dejansko prebiva, pa čeprav ima stalno prebivališče prijavljeno drugje.