KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS22909
URS člen 29, 29-3. EKČP člen 6, 6/3-d.ZKP člen 75, 75/1.KZ člen 196, 196/1.
priče - zaslišanje obremenilnih prič - načelo neposrednosti - načelo kontradiktornosti - zagovornik - pravice zagovornika - kazniva dejanja zoper človekovo zdravje - neupravičena proizvodnja in promet z mamili - heroin
Posredna izvedba dokaza (npr. branje zapisnika o izpovedbi priče) ne sme poseči v obdolženčeve pravice do obrambe, torej tudi ne v pravico, da izpodbija obremenilno izpovedbo priče in jo v zvezi s tem tudi zaslišuje.
Ker je obramba na glavni obravnavi pristala na zaslišanje prič pred nemškim sodiščem, navedla je konkretna vprašanja, na katere naj priče odgovorijo, zagovornik pa je bil tudi obveščen o narokih za zaslišanje prič in je torej imel možnost, da pri zaslišanju uveljavi vsa svoja zakonska procesna upravičenja, vendar se zaslišanj ni udeležil, obdolženčeva pravica, da zasliši obremenilne priče, ni bila kršena.
Ker heroin, ki vsebuje diacetilmorfin in s katerim se ugotavlja čistost mamila, praviloma vsebuje tudi spremljajoče sestavine, ki izvirajo iz opija, ni pravilna trditev, da prepovedano drogo predstavlja le ugotovljena količina diacetilmorfina, saj celotna količina zasežene snovi predstavlja heroin.
ZPP člen 181, 181/2.ZD člen 28, 210, 210/1, 210/2-3.
zapuščinski postopek - prekinitev postopka - napotitev na pravdo - pravni interes za ugotovitveno tožbo - vrednost zapuščine - velikost nujnega deleža
V zapuščinskem postopku sodišče prekine obravnavo in stranke napoti na pravdo, če so med njimi sporna dejstva, od katerih je med drugim odvisna velikost dednega deleža, torej tudi vrednost zapuščine, na katere podlagi se izračuna nujni delež (prvi odstavek in 3. točka drugega odstavka 210. člena ZD). Gre za ugotovitveno tožbo, ki ima svojo podlago v posebnih dednopravnih predpisih (povezava z drugim odstavkom 181. člena ZPP). Pravni interes za obravnavano ugotovitveno tožbo je izkazan že s pravnomočnim napotitvenim sklepom zapuščinskega sodišča.
dovolitev priglašenih del - gradnja pomožnih objektov - pogoji za izdajo odločbe o dovolitvi priglašenih del
Po odloku o PUP je dovoljena gradnja le takšne vrste pomožnih objektov, ki sodijo v mestno stanovanjsko sosesko. Predlagana gradnja (klet za shrambo vina in pridelkov) pa v mestno stanovanjsko sosesko ne sodi.
ZUP (1986) člen 286, 286/1, 288, 288/1. ZUS člen 73.
izvršba za nedenarne obveznosti - izvršba s prisilitvijo - pritožba v upravnem izvršilnem postopku - nedopustnost izpodbijanja odločbe, ki se izvršuje
Po 1. odstavku 288. člena ZUP/86 se pritožba v upravnem izvršilnem postopku lahko nanaša na samo izvršbo in z njo ni mogoče izpodbijati pravilnosti odločbe, ki se izvršuje.
ZNZGP člen 7a. Uredba o izvajanju zakonov in drugih zakonskih pravnih predpisov na območju bivšecone B člen 6, 6/6.
upravičenci do denacionalizacije - nacionalizirane nepremičnine tujih državljanov - cona B STO
Do 8.10.1972, ko je stopila v veljavo sprememba Uredbe o izvajanju zakonov in drugih zveznih pravnih predpisov na območju bivše cone B (Ur. list SFRJ, št. 51/72) nacionaliziranih nepremičnin tujcev ni bila možna, po tem datumu pa je bila veljavna.
kazniva dejanja zoper gospodarstvo - ponareditev ali uničenje poslovnih listin - knjiga prejetih računov
Pomembnosti knjige prejetih računov za poslovni promet z drugimi pravnimi osebami v opisu kaznivega dejanja po 1. odstavku 240. člena KZ, iz katerega je že razvidno, da računi za gorivo v različnih zneskih glasijo na družbo P. d.d. L., ni potrebno posebej poudarjati.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razlogov smotrnosti - vodja urada predsednice sodišča in vpisničarka kot stranka v postopku
To, da je tožnica zaposlena kot vodja urada predsednice sodišča in vpisničarka na pristojnem sodišču, bi glede na dejstvo, da gre za majhno sodišče ter za posestni spor med razvezanima zakoncema, pri razumnem opazovalcu lahko vzbudilo dvome v nepristranskost odločanja. Zaradi varovanja objektivne nepristranskosti je zato smotrno, da se določi drugo stvarno pristojno sodišče.
ZUS člen 4, 4/1. ZDru člen 2, 3. Pravilnik o kriterijih za podelitev statusa društva, ki deluje v javnem interesu na področju kmetijstva, gozdarstva, lovstva, ribištva, veterinarstva ali prehrane člen 2, 5, 6.
status društva, ki deluje v javnem interesu - dopustnost upravnega spora
Ker z izpodbijano odločbo ni bilo poseženo v pravice ali na zakon oprte osebne koristi tožnikov, slednji niso aktivno legitimirani za vložitev tožbe v upravnem sporu.
ukrep urbanističnega inšpektorja - poseg v prostor brez ustreznega upravnega dovoljenja
Za odločitev v inšpekcijskem postopku je bistveno, da si investitor pred pričetkom gradnje ni pridobil ustreznega upravnega dovoljenja, tega pa ni imel niti v času inšpekcijskega ogleda.
pripor - ponovitvena nevarnost - utemeljen sum - nedovoljeni dokazi - video posnetek
V ZKP ni dokazne prepovedi, da se sodišče ne bi smelo seznaniti z vsebino video posnetka iz uradnega zaznamka, ki ga je po njegovem pregledu sestavil policist, če je bil posnetek pridobljen na zakonit način.
Kar zadeva s strani policije posnete telefonske pogovore, je dokaz v kazenskem postopku le originalno gradivo, to je zvočni zapis na originalnih posnetkih.
Video kaseta s posnetkom varnostne kamere bencinskega servisa spada med dokazno gradivo in je podlaga za utemeljen sum izvršitve kaznivega dejanja. Sodišče se je nanjo lahko sklicevalo, čeprav se s posnetkom ni seznanilo na kotradiktornem (pripornem) naroku.
kazniva dejanja zoper javni red in mir - samovoljnost - krivda - pridržna pravica
Pri kaznivem dejanju samovoljnosti je psihični odnos do jemanja pravice vedno naklep, kar pomeni, da se storilec zaveda ali dopušča, da ni upravičen, da si pravico vzame sam, ker predpisi njeno uresničevanje urejajo drugače. Glede same pravice pa se storilec lahko zaveda, da mu gre ali to dopušča, lahko pa je glede tega tudi v zmoti in misli, da mu pravica gre.
Obsojenčevo ravnanje je bilo samovoljno, ker si je vzel pridržno pravico, čeprav zanjo ni imel pravne podlage; ta mu ni šla, ker ni bil upnik zapadle terjatve, kar je eden od pogojev za uveljavljanje pridržne pravice.
Tožničin oče je bil član Kulturbunda in torej oseba nemške narodnosti in je v času uveljavitve ZDrž na dan 28.8.1945 živel v tujini. Zato je podana domneva o njegovi nelojalnosti do slovenskega naroda.
Tožnica pa te domneve ni uspela izpodbiti. Iz izpovedb v postopku zaslišanih prič ne izhaja tako ravnanje njenega očeta, ki bi izpričevali trajno lojalnost slovenskemu narodu. Zato so izpolnjeni vsi pogoji iz 2. odstavka 35. člena ZDrž.
izvršba - izpraznitev in izročitev nepremičnine - varstvo pravic oseb, ki niso dolžniki - povzročitev škode - odškodninska odgovornost države
Odstranitev tožnikovih stvari iz nepremičnine samo po sebi ne predstavlja nedopustnega ravnanja izvršilnega organa, čeprav tožnik ni bil dolžnik v izvršilnem postopku.
URBANIZEM - INŠPEKCIJSKO NADZORSTVO - UPRAVNI SPOR - UPRAVNI POSTOPEK
VS17373
ZUP (1986) člen 49. ZUS člen 72, 72/3, 74.
ukrep urbanističnega inšpektorja - obnova postopka - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu - pomanjkanje razlogov o odločilnih dejstvih
Z inšpekcijskimi ukrepi se sicer odloča o pravicah, dolžnostih in pravnih interesih nadzorovanih oseb, vendar lahko inšpektorjeva odločitev posredno predstavlja tudi korist ali spremembo pravnega položaja drugih oseb. Zaradi tega imajo osebe, katerih pravice ali pravne koristi so z ukrepi inšpekcijskega nadzorstva prizadete, v inšpekcijskem postopku položaj stranke.
denacionalizacija - izvršitev denacionalizacijske odločbe - upravna izvršba - prej izdana začasna odredba v postopku pred sodiščem splošne pristojnosti - prepoved odločanja o isti stvari v dveh različnih postopkih
O isti stvari ni mogoče odločati z dvema različnima aktoma v dveh različnih postopkih (izvršbo po ZIZ in izvršbo po ZUP).
Ko gre za zadevo, za katero je pristojno sodišče s splošno pristojnostjo, se mora specializirano (upravno) sodišče izreči za nepristojno ter zadevo odstopiti pristojnemu sodišču.
Pri utemeljevanju zadostne stopnje suma, da je bil obdolženec udeležen pri izvršitvi kaznivega dejanja, se sodišče lahko opre tudi na zagovor soobdolženca.
podržavljenje zemljišč - status zemljišč ob podržavljenju - pravna podlaga za vrednotenje zemljišč
Zemljišča, ki so bila podržavljena kot kmetijska zemljišča, je šteti kot nezazidana stavbna zemljišča le v primeru, če so bila že ob podržavljenju v načrtih stanovanjske in komunalne gradnje opredeljena kot gradbena zemljišča ali pa jim je to namembnost določil predpis, na podlagi katerega so bila podržavljena.
predmet denacionalizacije - izročitev zemljišča v posest - neurejeno zemljiškoknjižno stanje - vzpostavitev lastninske pravice
Odločanje o izročitvi zemljišča v posest ni predmet denacionalizacijske odločbe, če pa zemljiškoknjižno stanje ni usklajeno s stanjem v naravi, se vzpostavi lastninska pravica.