zavarovalna pogodba - zavarovanje avtomobilske odgovornosti - splošni zavarovalni pogoji - vožnja v vinjenem stanju - izguba zavarovalnih pravic
Iz ugotovitve, da je imel zavarovanec v krvi več kot 0,5 odtisočkov alkohola, na katero je revizijsko sodišče vezano, izhaja ob uporabi splošnih pogojev pogodbe zaključek, da je zavezanec izgubil zavarovalne pravice.
ukrep tržnega inšpektorja - začasna prepoved oglaševanje - upravni spor - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Utemeljen je tožnikov pritožbeni ugovor, da se v upravnem postopku, kljub ugovoru, da je bila obveznost izvršena že pred izdajo prvostopne odločbe, ni ugotavljalo, ali je inšpekcijski ukrep sploh še potreben.
PRAVO VIZUMOV, AZILA IN PRISELJEVANJA - UPRAVNI SPOR
VS17724
ZAzil člen 1, 4, 35. ZUS člen 72, 74. ZPP člen 339, 339/2-14. Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin (EKČP) člen 2, 2/1.
azil - zavrnitev prošnje za azil - pogoji za odločanje po skrajšanem postopku - homoseksualci kot posebna družbena skupina - upravni spor - bistvena kršitev določb postopka v upravnem sporu - glavna obravnava - zmotno in nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Ker je sodišče prve stopnje zavrnilo tožbo in s tem potrdilo odločbo tožene stranke, ki temelji na razlogih, ki opredeljujejo, da je tožnikova prošnja za azil očitno neutemeljena po 2. odstavku 35. člena ZAzil in se ni opredelilo do tega, ali je potrebna v obravnavanem primeru, zaradi razčiščenja dejstev in okoliščin o tožnikovi homoseksualni dejavnosti v Iranu in zaradi le-te po njegovih trditvah zagrožene smrtne kazni v njegovi izvorni državi, izvedba rednega azilnega postopka, je bistveno kršilo določbe postopka v upravnem sporu.
zavrnitev prošnje za azil - očitno neutemeljena prošnja - tožniku v izvorni državi ne grozi preganjanje
Tožnikom, Romom iz Bosne, tudi po presoji pritožbenega sodišča v izvorni državi ne grozi preganjanje, saj posamezne žaljivke in besedne grožnje še ne pomenijo preganjanja, ki se je izoblikovalo v upravno sodni praksi.
vzročna zveza - skrbnost dobrega strokovnjaka - podlage odškodninske odgovornosti - vmesna sodba - odgovornost cestnega podjetja - teorija adekvatne vzročnosti - teorija ekvivalenčnosti - "but for" test - ratio legis vzročnost - padec na poledenelem cestišču
ZOR vzročno zvezo med nedopustnim ravnanjem ali škodljivim dogodkom in posledico samo omenja in je natančno ne opredeli. Zato sodna praksa od primera do primera sama odgovarja na vprašanje vzročne zveze in si pomaga s teoretičnimi spoznanji.
V konkretnem primeru je škodo povzročilo več okoliščin, za katere odgovarja toženkin zavarovanec (kumulativna vzročnost). Neposredna vzročna zveza pa obstaja med tožničinim padcem na poledenelem cestišču, na katero je bila prisiljena stopiti, in telesno poškodbo.
sodne takse - oprostitev plačila sodnih taks - vložitev predloga za oprostitev po vložitvi tožbe
Ker je bil tožnikov predlog za oprostitev plačila sodnih taks vložen po vložitvi tožbe, je sodišče prve stopnje ravnalo pravilno, ko je zavrglo tožnikov predlog za oprostitev plačila takse za tožbo v skladu z določbo 1. odstavka 14. člena ZST.
Kljub temu da je bil obtoženec del časa, ki ga je prebil v tujini, zaprt v Nemčiji zaradi tam storjenih kaznivih dejanj, so podane okoliščine, ki pri obtožencu izkazujejo realno nevarnost, da bi, če bi bil izpuščen na prostost, ponovno pobegnil neznano kam in se tako ponovno poskusil izogniti temu kazenskemu postopku.
ZTLR člen 31, 31/1.ZKP člen 110, 161, 220.URS člen 26, 26/1.
zahteva za varstvo zakonitosti - nastanek škode - odškodninska odgovornost države - dobrovernost pridobitelja - pridobitev lastnine pravice na premičnine - pridobitev premičnin od nelastnika - vrnitev v kazenskem postopku zaseženih predmetov
Čeprav morda organi pregona niso pravilno ravnali z zaseženimi predmeti, njihov nedobroverni pridobitelj kot tretja oseba ni upravičen zahtevati odškodnine zanje, ker so bili vrnjeni pravemu lastniku.
dovoljenost revizije - vrednost spornega predmeta - zavrženje revizije - pojem premoženjski spor - pojem nepremoženjski spor
Kateri spori so premoženjski in kateri niso premoženjski ne v določbah ZPP ne v drugih predpisih ni opredeljeno. Potrebna je torej opredelitev v vsakem primeru posebej. Za razmejitev je nedvomno pomemben tožbeni zahtevek, predvsem pa je odločilna celotna dejanska podlaga spora. Na splošno bi se lahko šteli kot premoženjskopravni spori tisti spori, ki izvirajo iz premoženjskih ali nepremoženjskih razmerij in se tičejo denarja ali predmetov ali storitev, ki se dajo izraziti v denarju. Pri tem glede na sodno prakso ni odločilno, ali gre za dajatvene ali ugotovitvene zahtevke. Po drugi strani pa je mogoče šteti kot nepremoženjske spore tiste, pri katerih sporni predmet niti približno ne more imeti denarnega ekvivalenta, npr.
ZAzil člen 14, 42. Konvencija ZN o otrokovih pravicah člen 3.
očitno neutemeljena prošnja - mladoletni prosilec - preganjanje v izvorni državi - domneva umika prošnje za azil
V azilnih postopkih, ki so jih začeli mladoletni prosilci za azil, se uporabljajo določbe 14. člena ZAzil in določbe Konvencije OZN o otrokovih pravicah, zlasti njen 3. člen, ki pa ne izključujejo uporabe določb 42. člena ZAzil o zakonski domnevi po umiku prošnje zaradi samovoljne zapustitve azilnega doma.
ZDDV člen 34, 34/1-5, 40, 40/6, 53, 54. ZUS člen 23, 23/3, 73.
davek na dodano vrednost - vračilo DDV pravni osebi, ki nima sedeža v Sloveniji - verodostojna listina - račun - predpisane sestavine na računu
DDV je mogoče vrniti pravni osebi, ki nima sedeža v Sloveniji le, če so izpolnjeni pogoji iz 54. člena ZDDV, med drugim tudi, če je DDV izkazan na računih (6. odst. 40. čl. ZDDV), ki morajo imeti predpisane sestavine (34. člen ZDDV). Če na računu ni naveden podatek o vrsti in količini blaga oziroma storitev, račun nima predpisanih sestavin in zato DDV ni mogoče vrniti.
ZPD člen 5, 6, 7. ZDavP člen 15a, 15a/4. ZDavP-1 člen 406. ZUS člen 23, 23/3, 26, 60, 60/1-4, 72, 72/5, 73, 77, 77/2-3. ZUP (1986) člen 247.
prometni davek - pogojna oprostitev - začetek teka zamudnih obresti
Pogojna davčna oprostitev plačila prometnega davka je možna le, če so izpolnjeni vsi pogoji, predpisani v 6. in 7. členu Zakona o prometnem davku. Če knjigovodska dokumentacija ni verodostojna, pogojna oprostitev plačila ni možna. ZPD ne loči pogojev na bistvene in nebistvene. Zamudne obresti začnejo teči z dnem izvršljivosti odmerne odločbe.
prometni davek - vračilo - nedopustnost pritožbenega razloga zmotne oz. nepopolne ugotovitve dejanskega stanja - glavna obravnava
Vračilo, na podlagi odločbe davčne inšpekcije, plačanega prometnega davka lahko zavezanec uspešno zahteva le, če se predhodno odpravi, razveljavi oziroma spremeni odločba inšpekcije, s katero je bilo plačilo davka naloženo. Ni mogoče odločati o vračilu plačanega prometnega davka, dokler o obveznosti tega plačila obstoja izvršljiva (celo pravnomočna) odločba.
ZPD. ZDP člen 14, 14/4. SRS 4.18., 12.5., 4.11., 4.1. ZDavP člen 15a, 15a/4. ZDavP-1 člen 406. ZUS člen 60, 60/1-4, 72, 72/3, 72/5, 77, 77/2-3.
prometni davek in davek od dobička pravnih oseb - zamudne obresti - nedopustnost pritožbenega razloga - uporaba srednjega tečaja Banke Slovenije v davčnih zadevah - nabavna cena - dvakratno plačilo prometnega davka
Zamudne obresti tečejo od dneva izvršljivosti odmerne odločbe. V pritožbi zoper prvostopno sodbo je v upravnem sporu dopustno uveljavljati pritožbeni razlog zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja le, če je dejansko stanje ugotavljalo prvostopno sodišče. Srednji tečaj Banke Slovenije se uporablja pri izkazovanju rezultatov iz poslovanja s tujino po predpisih o računovodstvu. Nabavna cena uvoženih zdravil ne zajema stroškov v zvezi s prevajanjem, tiskanjem in fotokopiranjem navodil za uporabo v slovenščino, in tudi ne posrednih stroškov nabave (PTT, telefon, prevoz do kupcev). Če davčni zavezanec ne izkaže pravilno davčne osnove, ne gre za dvojno plačilo davka, če mu davčni organ davek pravilno in zakonito odmeri z odmerno odločbo.
ZDDV člen 55. Pravilnik o izvajanju zakona o davku na dodano vrednost člen 101, 102, 103, 104, 105, 106. Slovenski računovodski standardi (SRS) 21, 21/1. Odredba o plačevanju z gotovino in blagajniškem maksimumu člen 2. ZUS člen 72, 72/5, 73. ZDavP člen 15.
davek na dodano vrednost - vračilo DDV v potniškem prometu - pogoji za vračilo - verodostojna listina
DDV v potniškem prometu se lahko vrne le, če prodajalec skupaj z drugimi predpisanimi pogoji vlogi za vračilo predloži tudi verodostojno listino, da je predhodno DDV vrnil kupcu, tujcu v potniškem prometu. Taka listina pa dnevni blagajniški izpisek ni, saj na njem ni podpisa kupca o vračilu DDV.
ZDDPO (1990) člen 10, 15, 20, 20/3, 26a. ZDDPO člen 39, 40, 49. ZDavP člen 202. ZUS člen 60, 60/1-4, 77, 77/2-3. ZRač člen 70, 70/1, 70/2, 70/3.
davek od dobička pravnih oseb - uveljavljanje davčnih olajšav - zamudne obresti - rok za začetek teka zamudnih obresti
Davčne olajšave je mogoče uveljavljati le do izteka roka za oddajo davčnega obračuna, ne pa tudi v kontrolnem postopku, ki ga izvaja davčna inšpekcija. Rok za začetek teka zamudnih obresti začne teči z dnem izvršljivosti odmerne odločbe.
ZDDV člen 34, 34/1-5, 40, 40/6, 54. Pravilnik o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost člen 98. ZUS člen 23, 23/3, 73.
davki - davek na dodano vrednost - vračilo DDV zavezancu, ki nima sedeža v R Sloveniji - račun kot verodostojna listina za vračilo DDV - predpisane sestavine računa
Če račun, ki je obvezna priloga vloge za vračilo DDV, nima vseh s 34. členom ZDDV predpisanih sestavin, zavezancu DDV ni mogoče vrniti.