Če je toženec tožniku obljubljal, da ga bo prijavil kot redno zaposlenega delavca, je za obstoj delovnega razmerja bistveno, da je tožnik za toženca daljše obdobje delal, ta pa mu je za delo plačeval. Odsotnost nekaterih manj pomembnih elementov delovnega razmerja, kot so npr. dogovor o letnem dopustu, regresu in podobno, pa tudi okoliščina, da je tožnik prejemal denar na roke po opravljenem delu, ne pa enkrat mesečno, na priznanje faktičnega delovnega razmerja ne morejo odločilno vplivati. 2. Delavcu, ki je pri delodajalcu v t.i. dejanskem delovnem razmerju (brez predhodno sklenjene pisne pogodbe o zaposlitvi), lahko zakonito preneha delovno razmerje le pod pogoji in iz razlogov, ki so določeni v zakonu (100. člen ZDR ...).
Ker je tožena stranka izpolnila zahtevek šele tekom sodnega postopka, tožnica pa je takoj, ko je bila o tem obveščena, umaknila tožbo, je upravičena do povračila stroškov postopka, ki so ji v zvezi z uveljavljanjem zahtevka dotlej nastali.
Ker je tožnik opravljal delo sistemskega operaterja, ki je bilo projektno delo, istočasno pa je pri toženi stranki opravljal tudi delo serviserja, ki ni bilo niti projektno niti začasno, je bilo sklepanje delovnega razmerja s tožnikom za določen čas nezakonito.
Če ne gre za predčasno sklenitev glavne obravnave v primerih iz 2. odst. 291. člena ZPP, mora datum izdaje sodbe sovpadati z datumom zaključka glavne obravnave.
Kadar se gre za spor obstoju ali neobstoju pogodbe, katere predmet je sicer stvarna pravica na nepremičnini je odločitev o tej pravici le posledica rešitve obligacijskega razmerja. Torej gre za spor, ki je obligacijske narave, saj bo v njem sodišče odločalo o obstoju ali neobstoja pogodbenega razmerja. Zato je potrebno v tem sporu uporabiti določbe postopka v gospodarskem sporu, saj so pravdne stranke osebe iz 1. točke 1. odst. 481. člena
Ker je bil pooblaščenec tožene stranke svak predsednice senata, je sodišče zaradi neupoštevanja določb 3. tč. 70. čl. ZPP storilo bistveno kršitev določb pravdnega postopka iz 2. tč. 2. odst. 339. čl. ZPP.
nepremičnina - ugovor tretjega - združitev postopkov - nasprotna tožba
Ugovor, da dolžnik ni lastnik nepremičnine, na katero sega upnik z izvršbo, ni ugovorni razlog, s katerim bi lahko dolžnik izpodbijal sklep o izvršbi, saj izvršba na nepremičnino, ki ni dolžnikova last, ne posega v njegove (dolžnikove) pravice. V kolikor bi se tekom izvršbe izkazalo, da ima na predmetu izvršbe nekdo tretji pravico, ki preprečuje izvršbo, bo lahko ta oseba zaščitila svoje interese z ugovorom tretjega (64. čl. ZIZ). Združitev postopkov in skupno obravnavanje zahtevkov iz izvršilnega in pravdnega postopka ni možno.
Ker izvršiteljica ni predložila dokazila o stroških, kakor to zahteva Pravilnik o opravljanju službe izvršitelja, je sodišče prve stopnje pravilno stroške izvršiteljice zavrnilo.
Lastnik služne stvari lahko zahteva odpravo služnosti le takrat, če so se spremenile okoliščine, v katerih in zaradi katerih je bila služnost pridobljena. Zahtevek na prestavitev služnosti izhaja iz predpostavke, da obstaja druga, v tožbenem zahtevku "ponujena" pot, ki je enakovredna obstoječi služnostni poti, bodisi na istem oziroma drugem zemljišču istega lastnika ali pa izjemoma - ob njegovi privolitvi - tudi na zemljišču tretjega lastnika.
vpis v zemljiško knjigo - odpis parcel - listina - listine kot dokazi
Zemljiškoknjižnemu predlogu za odpis parcele, ki je bila uporabljena za regulacijo vodnih tokov, je treba v primeru, če se je lastnik parcele strinjal z razgrnjenim podatki zemljiškokatastrske izmere, priložiti katerokoli katastrsko listino, ki izkazuje, da je to zemljišče že uporabljeno za vodotok, če je lastnik zemljišča razgrnjenemu elaboratu ugovarjal, pa na podlagi ugovora izdano odločbo občinskega geodetskega organa.
SZ člen 24/1, 29, 31/1, 31/3, 24/1, 29, 31/1, 31/3. ZPP člen 76/3, 81/1, 105/2, 187, 76/3, 81/1, 105/2, 187.
poprava tožbe - sprememba tožbe - pogodba o upravljanju - pooblastilo za pravdo
Prvotno označena tožeča stranka "lastniki večstanovanjske hiše, Trubarjeva .. Ljubljana" ni bila niti fizična, niti pravna oseba, zato ni mogla biti pravdna stranka, niti ji ni pravdne sposobnosti v smislu 3. odstavka 76. člena ZPP podelilo sodišče. Navedba poimensko naštetih lastnikov kot fizičnih in pravnih oseb zato ne more predstavljati subjektivne spremembe tožbe, pač pa le popravo tožbe skladno s 1. odstavkom 81. člena ZPP. Kadar s pogodbo o upravljanju lastniki v večstanovanjski hiši upravnika pooblastijo za zastopanje pred sodišči v sporih o njihovih pravicah in koristih, kar izrecno dopušča 29. člen SZ, posebno pravdno pooblastilo lastnikov - podpisnikov pogodbe o upravljanju ni več potrebno. Tako pravdno pooblastilo pa se ne more raztezati na tiste lastnike večstanovanjske hiše, ki pogodbe o upravljanju niso podpisali,
ZST člen 3, 3-1, 3, 3-1. ZPP člen 191, 191/1, 484, 191, 191/1, 484.
gospodarski spor - sosporništvo - plačilo sodne takse
Ker sta oba oškodovanca iz iste prometne nesreče, gre pa za fizično in pravno osebo, tožena stranka pa je zavarovalnica, kjer je bil povzročitelj zavarovan, gre za postopek v gospodarskih sporih po določbi 484. člena ZPP v zvezi s 1. točko 191. člena ZPP.
Zakon posebej uvaja zastaralne roke za terjatve, ki izvirajo posredno ali neposredno iz zavarovalnih pogodb. Po 6. odstavku, 380. člena ZOR začne teči zastaranje terjatve, ki jo ima zavarovalnica proti tretjemu, ki je odgovoren za nastanek z zavarovalnega primera takrat, ko začne teči proti temu zastaranju zavarovančeve terjatve in se tudi konča v enakem roku. Za zastaranje terjatve, ki jo ima v tej pravdi zavarovalnica, je torej pomembno razmerje med zavarovancem, to je avstrijsko banko in povzročiteljem zavarovalnega primera, to je tožencema, to pa je njihovo medsebojno razmerje iz kreditne pogodbe. Za zastaranje terjatev tožeče stranke do tožencev torej veljajo isti zastaralni roki kot za zastaranje terjatev banke do tožencev kot kreditojemalcev.
pristojnost - stvarna pristojnost - odgovornost družbenika za dolg družbe
V primeru prenehanja pravne osebe na podlagi 1.odstavka 37.člena ZFPPod je ena od posledic izbrisa po ZFPPod tudi osebna odgovornost delničarjev oziroma družbenikov za obveznosti družbe, saj 4.odstavek 27.člena ZFPPod določa pravno fikcijo (neizpodbitno pravno domnevo), da so delničarji oziroma družbeniki podali izjavo, da prevzemajo obveznost plačila morebitnih preostalih obveznosti družbe (1.odstavek 394.člena ZGD). Z izbrisom družbe iz sodnega registra pa ni mogoče več govoriti o družbenikih neke družbe, saj družba z izbrisom preneha obstajati. Iz povedanega tako sledi, da v primeru izbrisa družbe po določbah ZFPPod njeni družbeniki odgovarjajo kot fizične osebe in ne kot družbeniki, zaradi česar gre v konkretnem primeru za spor med državo in fizično osebo, ki je civilni in ne gospodarski spor.
Spor zaradi izpraznitve poslovnega prostora zaradi poteka najemne pogodbe je res spor iz najemnega razmerja, vendar pa je za ugoditev izpraznitvenemu zahtevku pomembno, ali je tožena stranka na podlagi vlaganj postala solastnica spornih poslovnih prostorov. Solastnik ima namreč pravico imeti stvar v posesti in jo skupaj z drugimi solastniki uporabljati sorazmerno svojemu delu, kakor tudi pravico razpolagati s svojim delom. Obstoj morebitne solastninske pravice tožene stranke na najetem poslovnem prostoru je zato predhodno vprašanje, od rešitve katerega je odvisna odločitev o utemeljenosti zahtevka na izpraznitev tega prostora.
Če upnik na poziv sodišča ne odgovori na ugovor dolžnika zoper izdan sklep o začasni odredbi, sodišča odloči o ugovoru, pri tem pa šteje, da so dolžnikove navedbe v ugovoru resnične.