vrednost spornega predmeta – pravica do revizije – gospodarski spor
Res je, da ZPP eksplicitno ne določa, da veljajo pravila o postopku v gospodarskih sporih tudi v sporih med bivšimi delničarji („družbeniki delniške družbe“), vendar je po prepričanju pritožbenega sodišča glede personalnega kriterija določbo 1. točke prvega odstavka 482. člena ZPP potrebno razlagati širše, in sicer tako, da pravila o postopku v gospodarskih sporih veljajo tudi za spore med bivšimi delničarji.
predhodna odredba – domneva o obstoju nevarnosti – sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine – zanikanje poslovnega razmerja v ugovoru – novela ZIZ-I
Upnik predpostavk za izdajo predhodne odredbe ne more temeljiti na razširjeni domnevi nevarnosti onemogočanja ali otežitve uveljavljanja terjatve iz 1. točke prvega odstavka 258. člena ZIZ, ki jo je uveljavila šele novela ZIZ-I po vložitvi predmetnega ugovora.
ZFPPIPP člen 271, 271/1, 272, 272/1, 272/1-1, 272/2.
izpodbijanje pravnih dejanj stečajnega dolžnika – objektivni element izpodbojnosti – običajni rok izpolnitve
Da bi upnik, v korist katerega je bilo dejanje opravljeno, uspešno izpodbil domnevo iz 1. točke prvega odstavka 272. člena ZFPPIPP, bi moral dokazati, da je bila izpolnitev stečajnega dolžnika opravljena znotraj običajnega roka izpolnitve.
ZDR člen 118, 118/1. OZ člen 39, 270. ZPP člen 2, 2/1, 316.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - sodba na podlagi pripoznave - pripoznava zahtevka - sprememba tožbe - sodna razveza - odškodnina - ničnost - odločanje po uradni dolžnosti
Pravna podlaga odpovedi pogodbe o zaposlitvi predpostavlja obstoj pogodbe o zaposlitvi med delavcem in delodajalcem, v kolikor pa takšne pogodbe o zaposlitvi ni več, tudi ni pravne podlage za ponovno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Po prenehanju veljavnosti pogodbe o zaposlitvi je torej odpoved te pogodbe o zaposlitvi nična. Na ničnost pa sodišče pazi po uradni dolžnosti, zato tožniku druge (izredne) odpovedi pogodbe o zaposlitvi ni bilo treba posebej izpodbijati.
neplačilo sodne takse za pritožbo – pritožba se šteje za umaknjeno
Ker je za pritožbo treba plačati sodno takso, se uporabi sedmi odstavek 125. a člena ZZK-1 v zvezi s petim odstavkom 125. c člena ZZK-1, ki določa, da mora biti za vlogo plačana sodna taksa v osmih dneh od vročitve naloga z nakazilom v dobro računa in z navedbo referenčne številke, navedene v nalogu.
ZDR člen 110, 110/1, 111, 111/1, 111/1-1, 111/1-2. KZ-1 člen 209.
izredna odpoved pogodbe o zaposlitvi - kršitev obveznosti iz delovnega razmerja - kaznivo dejanje poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja - znaki kaznivega dejanja - nadaljevanje delovnega razmerja do izteka odpovednega roka
Tožniku očitano ravnanje, to je, da je v spornem obdobju s službenim vozilom v službenem času večkrat odpeljal odpadno železo, ki ga tožena stranka ločeno zbira na odlagališču, in ga prodal v svojem imenu in za svoj račun, predstavlja utemeljen razlog za izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi tako na podlagi 1. alinee kot na podlagi 2. alinee prvega odstavka 111. člena ZDR.
Sodišče prve stopnje je pravilno uporabilo načelo odgovornosti za uspeh, ko je upoštevalo v odstotkih ovrednoten delež uspeha vsake od strank in vsaki od njiju priznalo pravico do povračila stroškov postopka v sorazmerju s tem deležem, nato pa po medsebojnem pobotu plačilo razlike naložilo toženi stranki, katere odmerjeni stroški so bili manjši. Uspeh strank v sporu je pravilno ugotovilo glede na to, s kolikšnim deležem so v sporu uspele (ker je tožnik postavil denarni zahtevek, se uspeh strank ocenjuje glede na višino dosojenega zneska).
pritožba - nepopolna vloga - podpis stranke - zavrženje pritožbe
Da bi šteli pritožbo za popolno, ne zadošča, da je tožena stranka (družba) na koncu pritožbe napisala svojo firmo (ampak bi se moral podpisati direktor). Ker se v pritožbenem postopku ne uporabljajo določbe o vračanju nepopolnih vlog v dopolnitev, bi moralo sodišče prve stopnje takšno nepopolno pritožbo zavreči.
načelo formalnosti zemljiškoknjižnega postopka – presoja formalnih pogojev za vpis lastninske pravice – promet s kmetijskimi zemljišči – potrdilo, da odobritev pravnega posla ni potrebna
1. Iz odločbe Upravne enote z dne 22.7.2008, ki je priloga notarskemu zapisu pogodbe o dosmrtnem preživljanju, je razvidno, da je slednja za sporne nepremičnine zavrnila izdajo potrdila, da odobritev pravnega posla ni potrebna. Da navedeno predstavlja oviro za vknjižbo lastninske pravice na spornih nepremičninah na preživljalca oziroma pritožnika, je v uradnem zaznamku, ki se nahaja v notarskem zapisu pogodbe, ugotovil tudi notar. Zemljiškoknjižno sodišče je na odločbo upravnega organa vezano in se v presojo njegove pravilnosti ne more spuščati ter je tudi ne more spreminjati (načelo formalnosti zemljiškoknjižnega postopka, 124. člen ZZK-1). Upoštevaje navedeno in določbo drugega odstavka 38. člena ZZK-1, ki določa, da mora biti zemljiškoknjižnemu dovolilu v zvezi s pravnim poslom s kmetijskimi zemljišči priloženo potrdilo o odobritvi pravnega posla oziroma potrdilo, da odobritev ni potrebna, je odločitev sodišča prve stopnje pravilna.
odškodninska odgovornost - diskriminacija - trpinčenje na delovnem mestu - dokazno breme
Organizacija dela je v pristojnosti delodajalca. Zato ne gre za diskriminacijo, če delodajalec delavcu ne odredi opravljanja drugega dela (ki bi ga delavec po lastnem mnenju lahko opravljal), ampak mu odredi opravljanje dela, za katerega je z njim sklenil pogodbo o zaposlitvi.
pogodba o zaposlitvi za določen čas - transformacija - razlog za sklenitev - začasno povečan obseg dela - uvajanje novih programov - izvrševanje dela, ki po svoji naravi traja določen čas
Pri tožnikovem delu ni šlo za začasno povečan obseg dela niti za delo, ki bi po svoji naravi trajalo le določen čas. Zato je mogoče opredelitev takšnega razloga za sklepanje pogodbe o zaposlitvi za določen čas razumeti le kot prelaganje poslovnega rizika zaradi negotovega tržnega položaja nove dejavnosti v prihodnosti na delavca, kar pa ni zakonito. Zato se šteje, da je tožnik sklenil pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas.
ZPP člen 154, 154/1, 155, 155/1. ZDSS-1 člen 41, 41/5.
stroški postopka - spor o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja - reparacija - nadomestilo plače - regres za letni dopust - načelo uspeha v postopku
Tožbeni zahtevki za plačilo razlike regresa za letni dopust za leta 2004, 2005 in 2006 ter za plačilo nadomestila plač od julija 2004 do maja 2006 segajo v obdobje po redni odpovedi pogodbe o zaposlitvi tožnice iz poslovnih razlogov, na podlagi katere je tožnici delovno razmerje nezakonito prenehalo, kar je bilo ugotovljeno s pravnomočno sodbo. Zato bi moralo sodišče prve stopnje ob uporabi 5. odstavka 41. člena ZDSS-1 šteti, da so ti denarni zahtevki vključeni v spor o obstoju ali prenehanju delovnega razmerja, v katerem krije delodajalec svoje stroške postopka ne glede na izid postopka.
ZIZ člen 9, 9/7, 41, 44, 44/2. ZPP člen 77, 77/3, 137. ZZZDR člen 107, 108.
razveljavitev potrdila o pravnomočnosti in izvršljivosti – vročitev sklepa o izvršbi na podlagi verodostojne listine – procesna sposobnost mladoletnika – omejena poslovna in procesna sposobnost – zakoniti zastopnik
Otrok med petnajstim in osemnajstim letom starosti lahko samostojno (torej brez zakonitega zastopnika) sklepa posle manjšega pomena in glede takšnih poslov lahko tudi samostojno sodeluje v postopku.
Sodišče ob izdaji in vročitvi sklepa o izvršbi na podlagi verodostojne listine ne ve in ne presoja, za kakšno vrsto pravnega razmerja in s tem za kakšno procesno sposobnost mladoletnika v konkretnem primeru gre, zato je pravilno izhajalo iz stališča, da mladoletnik, ki ga je upnik označil kot dolžnika, ni procesno sposoben.
določitev nujne poti – udeleženci postopka - stroški postopka
Predlagatelj postopka za določitev nujne poti ima v vsakem trenutku možnost, da preveri zemljiškoknjižno stanje, zato nasprotnemu udeležencu ni mogoče očitati nikakršne krivde za stroške, ki so v tem postopku nastali predlagatelju.
umik tožbe proti tožencu, ki ni izpolnil zahtevka - stroški postopka – povrnitev stroškov postopka – solidarna odgovornost
Če tožeča stranka umakne tožbo, ker tožbeni zahtevek izpolni le ena od solidarno zavezanih strank, druga pa se zahtevku upira, se ne more šteti, da ima izpolnitev po solidarnem zavezancu enak učinek, kot da bi stranka sama izpolnila zahtevek, ki mu ugovarja.
pogodba v korist tretjega – aktivna procesna legitimacija – stvarna legitimacija
Pogodbeni stranki v dodatku h kupni pogodbi nista ustanovila pravice v korist tretjega (notarke), zato notarka na podlagi te kupne pogodbe ni upravičena terjati plačila notarskih stroškov od kupke.
nedovoljena pritožba – pravni interes za pritožbo – zavrženje pritožbe
Pritožba izpodbija nekaj, o čemer sodišče prve stopnje z izpodbijanim sklepom sploh ni odločilo. Drugotožena stranka zato nima pravnega interesa za pritožbo.
pravična odškodnina – duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti
Pri določitvi denarne odškodnine za duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjskih aktivnosti so pravno relevantna dejstva o obsegu trajnih posledic utrpelih poškodb v smislu zmanjšanja funkcionalnih sposobnosti poškodovanih delov telesa in s tem prizadetosti kvalitete oškodovančevega življenja ter posledičnega vpliva na porušenje njegovega notranjega ravnovesja oz. njegovo duševno doživljanje teh spremenjenih okoliščin.
ZDSS-1 člen 28, 28/1. ZPP člen 142, 142/1, 280, 280/2.
sklep o ustavitvi postopka - izostanek z naroka - preložitev naroka - fikcija umika tožbe
Sodišče prve stopnje utemeljeno ni ugodilo tožnikovi prošnji za preložitev poravnalnega oz. prvega naroka za glavno obravnavo, ker v prošnji ni navedel in izkazal upravičenega razloga za izostanek (zdravniškega opravičila, izdanega na obrazcu, skladno z zakonom, ki ureja zdravstveno varstvo). Ker tožnik kljub dejstvu, da narok ni bil preložen, na narok ni pristopil, je nastopila fikcija umika tožbe.