Ugotovljena dejstva v zvezi z obtoženčevim ravnanjem ob uvedbi kazenske preiskave, ko je pobegnil v tujino in je bilo njegovo navzočnost v kazenskem postopku potrebno zagotoviti z odreditvijo pripora in z mednarodno tiralico, ne kažejo na to, da bi bilo z nadomestnimi ukrepi, kot sta javljanje na policijski postaji ali hišni pripor, možno zagotoviti obtoženčevo navzočnost v kazenskem postopku. Zaradi tega kršitev 192.čl. ZKP v zvezi z 20.čl. Ustave ni podana.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razlogov smotrnosti
V pravdi zaradi ugotovitve solastnih deležev na premičnem premoženju, pridobljenem v življenjski skupnosti je prenešena krajevna pristojnost na sodišče, kjer med istima strankama poteka pravda zaradi ugotovitve deležev na nepremičnem premoženju.
ZOR člen 25, 25/2, 374, 374/1. ZGD člen 1, 1/2. ZBH člen 1, 2, 2/1-2, 3, 6, 10, 12, 31, 31/1, 40. ZPSS člen 4.
zastaralni rok - pogodba o prometu blaga in storitev - narava kreditne pogodbe - bančni kredit - zastaranje zahtevka za vračilo kredita
Pogodba o bančnem kreditu predstavlja pogodbo o prometu blaga in storitev v smislu prvega odst. 374. člena ZOR, če je prejemnik kredita gospodarski subjekt in če je kredit prejel za opravljanje gospodarske dejavnosti.
Terjatve iz pogodbe o bančnem kreditu zastarajo v skladu z določbo prvega odstavka 374. člena ZOR v 3 letih.
Kadar je carinarnica glede na okoliščine uvoza mnenja, da vrednost blaga (rabljeno vozilo), ki je navedena v fakturi, ne ustreza določbam CZ o dogovorjeni ceni, ugotavlja carinsko osnovo v skladu z določbami 34. do 45. člena CZ, pri čemer je pomembno dejansko stanje vozila.
pridobitev državljanstva po 1. odst. 40. čl. - državljan druge republike
Prekinitev dejanskega življenja v Sloveniji, pogojeno s pripadništvom tuji armadi, ima značaj take odsotnosti, ki pomeni prekinitev prejšnjega dejanskega življenja v Sloveniji, ki pa je eden izmed pogojev za pridobitev državljanstva po 1. odst. 40. čl. ZDRS.
URS člen 29.ZKP člen 5, 5/3, 234, 234/1, 238, 271, 371/1-8.
izvajanje dokazov - nedovoljeni dokazi - zaslišanje soobdolženca kot priče
Čeprav je bilo s sklepom odločeno, da se postopek zoper obdolženca izloči in da se bo končal posebej, niso bili podani pogoji, da se ga na glavni obravnavi zoper soudeležence zasliši kot pričo. Nihče ne more biti zaslišan kot priča glede kaznivega dejanja, katerega storitve je obtožen.
Sostorilca ali drugega soudeleženca pri izvršitvi kaznivega dejanja je mogoče zaslišati kot pričo v kazenskem postopku zoper sostorilce ali soudeležence le v primeru, če je bil kazenski postopek zoper njega že pravnomočno končan. Tudi tako pričo je treba opozoriti, da ni dolžna odgovarjati na vprašanja iz 238. člena ZKP.
aktivna legitimacija - družba z omejeno odgovornostjo - izključitev družbenika - prenehanje družbe - tožba na prenehanje družbe
Sodišči ne moreta odreči družbeniku d.o.o. pravnega interesa za tožbo za prenehanje d.o.o. po drugem odstavku 455. člena ZGD, dokler družbenik ni pravnomočno izključen iz družbe po določilu tretjega odstavka 436. člena ZGD.
povrnitev škode - odgovornost pravnih oseb nasproti tretjim - škoda povzročena pri delu ali v zvezi z delom - pogodba o zaposlitvi - hišniška opravila
Ker sta tako pogodba o zaposlitvi kot tudi opis delovnih opravil hišniku nalagala, "da ob vsakem času intervenira zaradi preprečevanja škode", hišnik pa je bil o tem, da je mračno stopnišče zaradi razsute žagovine nevarno za stanovalce, seznanjen, vendar ni ukrenil ničesar, je njegova opustitev v zvezi z njegovo delovno obveznostjo, škoda, ki je nastala tožeči stranki pa v vzročni zvezi s to opustitvijo.
posojilo - zastaranje - vrnitev posojila v več obrokih - delna izpolnitev
Do tega, da sicer enotno posojilo "razpade" na več samostojnih obveznosti, lahko pride le, kadar je povsem jasno in nedvoumno izražena pogodbena volja strank, da gre pri posameznih plačilih za posebne obveznosti (delne samostojne terjatve), zastaralni rok pa teče od zapadlosti vsake izmed njih.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Pri zatrjevanju, da je obsojenec ravnal v silobranu oziroma prekoračenem silobranu, zagovornik izhaja iz lastnega videnja, kaj se je v obravnavanem življenjskem primeru zgodilo, in ne iz ugotovitev v pravnomočni sodbi, zato ne gre za uveljavljanje kršitve kazenskega zakona, ampak razloga zmotne in nepopolne ugotovitve dejanskega stanja. Iz tega razloga pa po 2.odst. 420.čl. ZKP zahteve za varstvo zakonitosti ni mogoče vložiti.
Tožnik je kot nujni dedič sodeloval v zapuščinskem postopku po svojem pokojnem očetu. Zato ga po 220. členu ZD veže pravnomočni sklep o dedovanju. V zapuščinskem postopku zamujenega dejanja (vložitve pritožbe in uveljavljanja zahteve za vrnitev daril zaradi prikrajšanja nujnega deleža) ne more nadomestiti z vložitvijo tožbe in z njo uveljavljati pravico, ki bi jo moral uveljavljati v zapuščinskem postopku.
Tožba s tožbenim zahtevkom za vrnitev darila v zapuščinski postopek, ki je že pravnomočno končan, ni sklepčna, saj zapuščinske obravnave ni mogoče ponovno otvoriti.
zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - bistvena kršitev določb kazenskega postopka - nasprotje med razlogi sodbe in dokazi
S tem ko je sodišče druge stopnje v razlogih sodbe vrinilo besedo "oziroma" med pojma "poledenelost" (ta podatek iz zapisnika o ogledu kraja prometne nezgode v dokaznem postopku ni bil potrjen) in "spolzkost cestišča" (potrjeno v dokaznem postopku), je navedeno besedo uporabilo za popravek in bolj točno označitev prej povedanega:
poledenelost oziroma spolzkost cestišča. Razlogi sodbe torej niso v nasprotju z dokazi, očitana kršitev iz 11.tč. 1.odst. 371.čl. ZKP pa ni podana.
Ponudnik (dražitelj) ni dolžan plačati varščine kot pogoja za udeležbo na javni dražbi za prodajo nepremičnin stečajnega dolžnika vsaj takrat ne, če ima v stečajnem postopku priznani terjatev in hipoteko kot ločitveno pravico, če njegova terjatev dosega izklicno ceno prodajanih nepremičnin (smiselna uporaba določbe tretjega odstavka 185. člena ZIZ).
določitev pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov
Okoliščina, da je tožnik sodnik, ki opravlja funkcijo prav pri pristojnem okrajnem sodišču, in to na pravdnem oddelku, pomeni glede na vsebino spora tehten razlog iz 67. člena ZPP.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti
Dejstvo, da je toženčeva mati zaposlena pri sodišču, ki je stvarno in krajevno pristojno, predstavlja razlog za delegacijo pristojnosti v smislu 67. člena ZPP.
odškodninska odgovornost - smučarska nesreča - ureditev smučišča - označevanje nevarnih mest na smučišču - konkurenca krivdne odgovornosti smučarja in upravljalca smučišča - vmesna sodba - zmotna uporaba materialnega prava
Pri tehtanju krivdnih prispevkov obeh pravdnih strank za škodo zaradi smučarske nesreče je treba poznati celoto dogajanja. Upoštevanje krivdnega prispevka le enega udeleženca brez poznavanja odločilnih dejanskih okoliščin o krivdnem ravnanju drugega udeleženca predstavlja zmotno uporabo materialnega prava.
Do uveljavitve SZ dne 19.10.1991 se je uporabljal ZSR, ki je poznal imetnike stanovanjske pravice in uporabnike stanovanj. Tedaj je za določitev imetnika stanovanjske pravice ZNP predvideval poseben postopek, za katerega je v 111. členu posebej dovoljeval revizijo. Toda z uveljavitvijo SZ, ki temelji na lastninskih in obligacijskih razmerjih in zato pozna le najemna razmerja, se določilo 111. člena ZNP ne uporablja več.