ZIZ člen 100, 163a. ZIZ-A člen 64, 122.ZPP člen 17, 47.
izvršilni postopek - spor o pristojnosti - krajevna pristojnost - rubež in prodaja nematerializiranih vrednostnih papirjev
V izvršilnem postopku za rubež in prodajo nematerializiranih vrednostnih papirjev je krajevno pristojno sodišče po kraju dolžnikovega stalnega prebivališčka.
S političnimi ocenami o dachauskih in kulaških procesih ter s prepričanjem v nedolžnost obsojenega očeta vložniki niso mogli uspeti v postopku z zahtevo za obnovo kazenskega postopka, ker zahteva ne daje podlage za uporabo tega izrednega pravnega sredstva. Kršitve kazenskega zakona in morebitne kršitve določb kazenskega postopka pa so lahko predmet drugih izrednih pravnih sredstev.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - DAVKI - OBLIGACIJSKO PRAVO
VS06889
ZPP člen 1, 18, 18/1.ZOR člen 210, 210/4, 214. ZDavP člen 1, 1/1, 1/2, 1/3, 95, 95/1, 95/4, 95/5. ZDoh člen 114, 114/1, 114/5. ZDS člen 4.
sodna pristojnost - upravna pristojnost - vrnitev preplačila davka - dohodnina - zamudne obresti od preveč plačane dohodnine - začetek teka zamudnih obresti - neupravičena pridobitev
Pravna podlaga za vrnitev preveč plačane dohodnine in za uveljavitev zakonskih zamudnih obresti od davčnih preplačil je bila v 114. členu ZDoh in je od 1.1.1997 dalje v 95. členu ZDavP. Podrobna določila navedenih predpisov o vračilu davka in o plačilu obresti pomenijo specialno ureditev v primerjavi s splošnimi določbami ZOR o neupravičeni pridobitvi. Odločanje o zahtevkih iz 114. člena ZDoh oziroma iz 95. člena ZDavP je pridržano organom, ki odločajo na matičnem področju, to je davčnim organom, ki pri tem uporabljajo Zakon o upravnem postopku oziroma zakon, ki ureja davčni postopek. Ker je po posebnem zakonu specialno urejena pristojnost drugega (davčnega organa), med strankama ne gre za civilno pravno razmerje v smislu 1. člena ZPP, za katerega bi veljala sodna pristojnost rednega sodišča.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS21530
URS člen 29, 29-3.ZKP člen 18, 18/1, 420, 420/2.KZ člen 246.
izvajanje dokazov - zavrnitev dokaznega predloga - kršitev pravice do obrambe - načelo proste presoje dokazov - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - kazniva dejanja zoper gospodarstvo - neupravičena uporaba
Obramba ne navaja določno, iz katerih razlogov so predlagani dokazi glede na njihovo vsebino in vrednost sposobni bistveno vplivati na dejstva, ugotovljena z izvedenimi dokazi, po drugi strani pa s konkretnimi navedbami ne izpodbija utemeljitev sodišča, da izvedba takšnih dokazov ni potrebna. Tako ni izkazana potrebna stopnja verjetnosti, da lahko izvedba predlaganih dokazov odločilno vpliva na dejanske zaključke pravnomočne sodbe, zato z zavrnitvijo predlaganih dokazov ni bila kršena obsojenčeva pravica do izvajanja dokazov v njegovo korist.
Navedba v opisu kaznivega dejanja neupravičene uporabe po 246. členu KZ, ki zadeva več kosov manjšega blaga v skupnem znesku 68.225,00 SIT, za katero vložnik zahteve za varstvo zakonitosti trdi, da z njo niso opredeljeni posamezni kosi blaga, ne daje podlage za oceno, da gre za opis kaznivega dejanja, ki je v tem delu v toliki meri nekonkretiziran, da bi to lahko predstavljalo kršitev kazenskega zakona iz 1. točke 372. člena ZKP.
zavarovalna pogodba - obveznosti zavarovalnice - plačilo zavarovalne vsote - sklenitev zavarovalne pogodbe - plačilo premije - nastanek škodnega primera pred plačilom premije
Zavarovalna pogodba je sklenjena, ko pogodbenika podpišeta zavarovalno polico. Če je dogovorjeno, da je treba premijo plačati po sklenitvi zavarovalne pogodbe, pa z njeno sklenitvijo še ne nastane obveznost zavarovalnice, da plača zavarovalnino tudi za škodni primer, ki je nastal pred plačilom premije (prvega obroka).
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz razlogov smotrnosti - tehtni razlogi - dvom v nepristranskost sodišča
Za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča morajo biti v konkretni zadevi podani tehtni razlogi. Med te pa ne spadajo trditve v predlogu o pristranskosti sodišča. Ni mogoče zatrjevati pristranskosti sodišča, ampak samo posameznih sodnikov. Instrument za preprečitev vpliva pristranskosti sodnika na odločitev pa je izločitev.
ZGD člen 416, 416/4, 416/7, 416/8, 437/5. ZPPSL člen 149, 149/3.
zahteva za varstvo zakonitosti - izstop družbenika - odtujitev poslovnega deleža - unovčevanje stečajne mase - soglasje družbenikov
Pogodbenih omejitev pravice razpolaganja s poslovnim deležem ni mogoče upoštevati tudi pri prisilnem razpolaganju v postopku unovčevanja premoženja stečajnega dolžnika.
Ne drži trditev, da iz opisa kaznivega dejanja goljufije po 1. odstavku 217. člena KZ ne izhaja zakonski znak lažnivega prikazovanja dejanskih okoliščin, saj je navedeno, da je obdolženec sklenil štiri naročniška razmerja in podpisal štiri naročniške pogodbe, s katerimi se je zavezal, da bo na podlagi izstavljenih računov redno poravnaval stroške koriščenih storitev, česar pa ni storil.
Goljufivi namen je konkretiziran z navedbo v opisu, da obdolženec doslej ni poravnal nobenega izstavljenega računa in da takega namena ni imel že ob samih sklenitvah naročniških razmerij.
ZOR člen 66, 66/1, 66/2, 210, 210/4, 214.ZD člen 105.
posojilo - neupravičena pridobitev - navidezna pogodba - začetek teka zamudnih obresti - obseg vrnitve - pogodba o vsebini oporoke - neveljavna pogodba
Po 105. členu ZD je neveljavna pogodba, s katero se kdo zaveže, da bo v svoji oporoki kaj določil. Tisti, ki je odstopil od take pogodbe, se pri vračilu pridobljenega ne šteje za nepoštenega pridobitelja.
ZUS člen 59, 73. CZ člen 155. ZUP (1986) člen 275.
prisilna izvršba carinskih denarnih obveznosti - izterjava carinskega dolga po upravni poti
Prisilna izvršba carinskih denarnih obveznosti preko Agencije za plačilni promet ter s tem izterjava carinskega denarnega dolga po upravni poti je imela pravno podlago v času odločanja v upravnem postopku v določbi 2. odstavka 275. člena ZUP/86 in 155. člena CZ ter 43. člena Zakona o Agenciji RS za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij in o Agenciji RS za plačilni promet, nadziranje in informiranje.
Negativnih posledic, ki bi tožeči stranki predstavljale izgubljeno možnost opravljati gospodarsko javno službo v bodočnosti (nepridobljeni posel), ni mogoče enačiti z verjetnim obstojem hujših škodljivih posledic.
ZUS člen 4, 4/1, 34, 34/1-4. ZPP (1977) člen 90, 90/1.
dopustnost upravnega spora
Kdor v upravnem sporu zahteva varstvo svojih pravic oziroma pravnih interesov, mora ves čas postopka izkazovati pravovarstveno potrebo, da je odločitev sodišča potrebna, ker drugače njegove pravice oziroma pravni interes ne bo zavarovan. Po 1. odstavku 4. člena ZUS je namreč upravni spor dopusten, če tožnik uveljavlja, da je prizadet v svojih pravicah ali pravnih koristih zaradi upravnega akta ali zaradi tega, ker mu upravni akt ni bil izdan ali vročen v predpisanem roku. V obravnavani zadevi je bilo z izpodbijano odločbo v celoti ugodeno tožnikovi pritožbi in vzpostavljeno pravno stanje pred izdajo odločbe organa prve stopnje. To pa pomeni, da izpodbijana odločitev ne posega v pravice ali pravne koristi, ki bi jih bilo potrebno zavarovati v upravnem sporu.
upravičenec do denacionalizacije - zemljišče - pravica uporabe
Od uveljavitve ZDen dalje ima položaj upravičenca tudi oseba, ki ji je bila po razlastitvi na podlagi predpisa iz 3. člena ZDen, kasneje na podlagi predpisa, ki ni podlaga za denacionalizacijo, odvzeta pravica uporabe na zemljišču. Pri tem ni odločilno, ali je bilo zemljišče odvzeto prejšnjemu lastniku ali osebi, ki je od njega pridobila pravico uporabe na podlagi pravnega posla ali z dedovanjem.
razrešitev člana strokovnega sveta Agencije za trg vrednostnih papirjev - predčasna razrešitev
Ker Zakon o trgu vrednostnih papirjev določa pogoje za predčasno razrešitev člana strokovnega sveta, Zakon o javnih agencijah pa zahteva za predčasno razrešitev izdajo upravne odločbe, bi obrazložitev akta, s katerim je izvedena tožnikova predčasna razrešitev, morala vsebovati tudi opis izvedenega postopka in navedbo oziroma obrazložitev zakonskega razloga za predčasno razrešitev.
V 42. členu določa ZAzil primere, za katere se šteje, da je prošnja za azil umaknjena in se zato postopek s sklepom ustavi, prosilcu pa določi rok, v katerem mora zapustiti državo. V 5. alinei prvega odstavka 42. člena ZAzil je urejen primer samovoljne zapustitve azilnega doma, ki mora biti razvidna iz uradnih evidenc, trajati pa mora več kot tri dni. V obravnavani zadevi izhaja iz uradnih evidenc pristojnega organa, da je tožnik samovoljno zapustil azilni dom in da se tudi peti dan odsotnosti vanj ni vrnil. Ker tožnik ne navaja ničesar, kar bi vzbudilo dvom v pravilnost podatkov uradnih evidenc, je tožena stranka pravilno odločila, ko je štela prosilčevo vlogo za umaknjeno.
upravičenost do azila iz humanitarnih razlogov - združitev z družino
Tožniku se pravilno ni priznala pravica do azila iz humanitarnih razlogov in zaradi združitve z družino, ki ima v Republiki Sloveniji priznano začasno zatočišče, saj žena in otroci lahko uveljavljajo pravico do združitve moža in očeta z družino po predpisih, ki urejajo status tujca.
ZPP (1999) člen 140, 140/1, 141, 142, 142/3. ZUS člen 28, 28/1, 29, 29/1, 29/2.
upravni spor - vročanje - fikcija osebne vročitve
S tem, ko je bila tožniku dvakrat neuspešno poskušana osebna vročitev s pisnim sporočilom, naj bo določen dan ob določeni uri v stanovanju, nato pa puščeno obvestilo, da pisanje lahko prevzame na pošti stalnega prebivališča, česar tožnik ni storil, je podana fikcija osebne vročitve.
denacionalizacija - pravni posel, sklenjen zaradi grožnje, sile, ali zvijače državnega organa ali predstavnika oblasti - upravičenci do denacionalizacije - časovne meje denacionalizacije po 5. členu ZDen
Predlog za denacionalizacijo po 5. členu ZDen ni utemeljen, ker temelji na pogodbi, sklenjeni leta 1986, ki pa ni bila sklenjena zaradi sile, zvijače ali grožnje državnega organa.
prometni davek - proizvodi, od katerih se plačuje nižji davek - uporaba materialnega prava
V času uvoza veljavna odredba stroja za ovijanje okroglih bal v folijo (še) ni uvrščala med proizvode, od katerih prometa se izjemoma plačuje nižji 5% davek. Odredba pa tudi ne dopušča širitve izjem še na druge primere.