OBLIGACIJSKO PRAVO - STVARNO PRAVO - IZVRŠILNO PRAVO
VSL00506
ZTLR člen 33, 33. ZOR člen 210, 460, 510, 510/2, 510/3, 210, 460, 510, 510/2, 510/3. ZIP člen 267, 267/1, 267/2, 267, 267/1, 267/2.
začasna odredba - prodaja tuje stvari - napake
Prodajalec ne more prenesti pravice, ki je niti sam nima. Vendar ima kupec možnost, da pravico na kupljeni nepremičnini pridobi originarno - v posebnih okoliščinah. Če kdo kupi tujo nepremičnino, ne da bi že na podlagi zakona pridobil lastninsko pravico, je pogodba vendarle veljavna. Prodaja tuje nepremičnine se ne šteje za nemogočo, ker nemožnost ni absolutna. Prodajalec še lahko pregovori pravega lastnika, da nepremičnino prepusti kupcu v last. Šele če prodajalec ne more priskrbeti kupcu lastninske pravice, je prodal nepremičnino s pravno napako. Prodaja tuje stvari veže dolžnika. Primarna sankcija za pravno napako je odprava napake. Zakon namreč želi pogodbo vzdržati v veljavi, če še vedno ustreza kavze pogodbe, če se torej lahko stvar uporablja, kljub temu da ima napako. Le če ni mogoče doseči namena pogodbe, sme kupec razdreti pogodbo zaradi napake.
Razsodnost kot subjektivni kriterij oporočne sposobnosti ima tako intelektualno komponento, t.j. sposobnost razumeti pomen dejanja, ki ga predstavlja sestava oporoke, kot voljno komponento, t.j. sposobnost ravnati v skladu z razumom. Vendar je zaradi pomanjkanja bodisi intelektualne bodisi voljne komponente sposobnosti oporočitelju mogoče odreči razsodnost le, če je to posledica okoliščin, ki so biološke narave.
ZPP (1977) člen 442, 444, 442, 444. ZIP člen 267, 267.
motenje posesti - začasna odredba - izvršba na podlagi začasne odredbe - rok za vložitev predloga za izvršbo
Če je v motenjski pravdi izdana začasna odredba po določbi 442. člena ZPP in je z njo dolžniku naloženo kakšno dejanje, upnik izgubi pravico zahtevati v izvršilnem postopku izvršitev sklepa, če ni zahteval prisilne izvršitve v tridesetih dneh po izteku roka, ki je bil v začasni odredbi določen, zato da ga dolžnik opravi.
postopek za delitev stvari - stroški postopka - odtujitev stvari med pravdo - singularno nasledstvo - vročilnica - netočno zapisan dan vročitve - delitveni postopek - taksa za pritožbo
Vrednost določenega dela solastne stvari (sobe) ne more biti odvisna od tega, komu od solastnikov (v čigavo stanovanje spada) je dodeljena. Če je ena od strank med nepravdnim postopkom odsvojila svoj delež, to ni ovira, da se postopek konča med istima strankama. Ko gre za delitev stvari in skupnega premoženja, je treba upoštevati posebno določilo o stroških v čl. 126 ZNP. Če gre za vprašanje dejanskega stanja v procesu, je v dvomu treba uporabiti procesna pravila v korist stranke, ki bi pravico izgubila. Taksa za pritožbo v nepravdnem postopku se plača od vrednosti, ki je v pritožbi sporna.
udeležba - sostorilstvo - pomoč - velika tatvina - nadaljevano kaznivo dejanje
Storilec, ki pri nadaljevanem kaznivem dejanju velike tatvine sodeluje kot sostorilec in kot pomagač, stori le nadaljevano kaznivo dejanje velike tatvine v sostorilstvu (ker je pomoč pri kaznivem dejanju subsumirana v sostorilstvu).
izvršba na sredstva na dolžnikovem računu - navedba računa
Če pravna oseba kot dolžnik v pritožbi navede, da sklep o izvršbi ni bil vročen njegovemu pooblaščencu ali delavcu v njegovi pisarni ali poslovnem prostoru, ampak vratarju v poslovni stavbi, v kateri je več pravnih oseb, je s tem podan dvom v pravilnost vročitve sklepa. Zaradi ugotovitve pravočasnosti vložitve ugovora je zato treba te okoliščine raziskati že pred zavrženjem ugovora kot prepoznega.
ZPP (1977) člen 164, 164. ZIP člen 14, 32/7, 14, 32/7.
zahteva za povrnitev stroškov - izvršilni postopek
Po določilu 7.odstavka 32. člena ZIP ima upnik pravico zahtevati povrnitev stroškov v 30 dneh od dneva, ko je bil končan postopek - torej od dneva, ko mu je bil vročen izpodbijani sklep.
Če upnik v predlogu za izvršbo poleg izvršbe na dolžnikova denarna sredstva ni predlagal tudi izvršbe na dolžnikove premične stvari, potem naknadnega predloga v tej smeri ni mogoče šteti za predlog za izdajo dopolnilnega sklepa, ampak je to predlog za naknadno objektivno kumulacijo izvršilnih sredstev.
denarna obveznost - uporaba denarne enote Republike Slovenije
Kazen določeno v 316. čl. ZPP ni mogoče izreči pravni osebi, ker pravdnih dejanj ne opravlja sama, pač pa jih opravlja po zakonitem zastopniku ali pooblaščencu. Zato je lahko denarna kazen izrečena le osebi, ki je za pravno osebo opravljala pravdna dejanja, s katerimi je bila zlorabljena procesna pravica. Za zlorabo procesnih pravic gre, če stranka ali njen zakoniti zastopnik procesno pravico ima, pa le-to izkoristi s ciljem škodovati drugemu ali sodišču. Če pa določene procesne pravice nima, je že po naravi stvari ne more zlorabiti.
predlog za opravo izvršbe na drugem izvršilnem sredstvu - taksa za predlog za izvršbo
Za upnikov predlog, da se opravi izvršba na drugem izvršilnem sredstvu, se ne plača nova sodna taksa, četudi se o takem predlogu odloča v novem izvršilnem postopku.
listina, primerna za vpis v zemljiško knjigo - izpisek iz sodnega registra - vpis - zaznamba - lastninska pravica
Vpis lastninske pravice ni vpis pravnega dejstva, zato se z zaznambo ta vpis ne more opraviti. Izpisek iz sodnega registra ni listina, primerna za vpis lastninske pravice v zemljiško knjigo.
izvršilni predlog - premičninska izvršba - sredstvo in predmet izvršbe
Po določilu 35. člena ZIP mora predlog za izvršbo vsebovati med drugim tudi sredstvo in predmet izvršbe. Po 27. členu ZIP sodi med sredstva izvršbe tako premičninska izvršba, kot tudi prenos terjatve (dolžnika do njegove banke). Predmet izvršbe pa je vsaka dolžnikova stvar ali pravica - po 70. členu upniku ni potrebno navesti, kje so premične stvari. Zakon o izvršilnem postopku ne omejuje izvršilnega predloga samo na eno sredstvo in en predmet izvršbe - prav nasprotno je zaključiti iz določila 29. člena ZIP.
Če pravna oseba kot dolžnik v pritožbi navede, da sklep o izvršbi ni bil vročen njegovemu pooblaščencu ali delavcu v njegovi pisarni ali poslovnem prostoru, ampak vratarju v poslovni stavbi, v kateri je več pravnih oseb, je s tem podan dvom v pravilnost vročitve sklepa. Zaradi ugotovitve pravočasnosti vložitve ugovora je zato treba te okoliščine raziskati že pred zavrženjem ugovora kot prepoznega.
ZZZDR člen 12, 12/1, 12, 12/1. SZ člen 6, 56, 56/1, 6, 56, 56/1.
dolžnost sklenitve najemne pogodbe - ožji družinski član - dalj časa trajajoča življenjska skupnost - izvenzakonska skupnost - vnuk
Pravni standard "dalj časa trajajoča življenjska skupnost" predstavlja t.i. izvenzakonsko skupnost, kot jo definira prvi odst. 12. člena ZZZDR. Zato vnuk pokojnega najemnika stanovanja ne more zahtevati sklenitve najemne pogodbe, pa čeprav je z njim (najemnikom) živel v dalj časa trajajoči ekonomski skupnosti.
vrnitev v prejšnje stanje - dovoljenost predloga za vrnitev v prejšnje stanje - zamuda naroka - izguba pravice opraviti pravdno dejanje - prekluzija za procesno dejanje
Predlog za vrnitev v prejšnje stanje je dovoljeno obravnavati (čl. 121/1 ZPP), če je podana procesna predpostavka, da je stranka zamudila narok ali rok za kakšno pravdno dejanje in je zaradi te zamude izgubila pravico opraviti to dejanje (čl. 117/1 ZPP). Obstoj prekluzije je potrebno ugotavljati za vsako zamujeno procesno dejanje in za vsak pravdni postopek posebej. Če zaradi zamude naroka ali roka stranka ni izgubila možnosti, da v kasnejši fazi postopka opravi zamujeno procesno dejanje, predlog za vrnitev v prejšnje stanje ni dovoljen. Navedeno velja v obravnavanem primeru za odgovor na tožbo in za predlaganje dokazov, saj lahko obe pravdni dejanji stranka, ki je zamudila narok za glavno obravnavo, opravi v obliki navedbe novih dejstev in novih dokazov tudi v pritožbi (čl. 352/1 ZPP).
odškodnina za duševne bolečine zaradi izgube nerojenega otroka - splav - povrnitev negmotne škode - osebe, ki imajo v primeru smrti ali težke invalidnosti pravico do denarne odškodnine
Glede na okoliščine primera je tudi za izgubo nerojenega otroka mogoče prisoditi odškodnino za duševne bolečine.