ZOR člen 154, 158, 200, 200/1, 200/2, 203.KZ člen 171.ZPP člen 14.URS člen 22.
višina denarne odškodnine - podlage odškodninske odgovornosti - bodoča škoda - duševne bolečine zaradi razžalitve dobrega imena in časti - povrnitev negmotne škode - kdaj je podana krivda - krivdna odgovornost avtorja leposlovnega dela (romana)
Čast in dobro ime ter svoboda izražanja sta ustavno zagotovljeni in varovani pravici, kot ima revizija nedvomno prav. Vendar je vsaka pravica omejena s pravico druge osebe, kar pomeni, da je absolutna, dokler se ne sreča z določeno pravico druge osebe. Ob koliziji (trčenju) dveh enakovrednih pravic pa velja, da je treba tehtati, kje je tista meja, ko uveljavljanje pravice ene osebe nedopustno omejuje pravico druge osebe ali posega vanjo.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - status zapornice
Tožnica ne more pridobiti statusa zapornice, ker je preživela v zaporu le obdobje od 1.1.1944 do 15.2.1944; pri tem se velika stopnja nasilja ne more šteti v dvojnem trajanju.
privatizacija stanovanj - pridobitev imetništva stanovanjske pravice - odločba o dodelitvi stanovanja
Zakonodajalec se je moral odločiti za upoštevanje na konkretni dan zatečenega stanja, da je s tem zadostil zahtevam pravne varnosti in onemogočil možnost raznih špekulacij. V obravnavani zadevi je sodišče prve stopnje ugotovilo, da do dne uveljavitve SZ nobenemu od tožnikov ni bila izdana odločba o dodelitvi konkretnega spornega stanovanja. Po 10. čl. prej veljavnega ZSR je občan pridobil stanovanjsko pravico na stanovanju v družbeni lastnini na podlagi pravnomočne odločbe o dodelitvi stanovanja. Drugih v ZSR predvidenih načinov pridobitve stanovanjske pravice tožnika nista niti zatrjevala. Neizdaja odločbe zato pomeni, da nobeden od tožnikov na dan uveljavitve SZ ni bil imetnik stanovanjske pravice na spornem stanovanju. Manjka torej eden od temeljnih pogojev za nakup stanovanja po 117. členu SZ.
ZZVN člen 1, 2, 2/1, 2/2. ZZVN-D člen 3, 3/1.ZUP člen 130, 130/1.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - begunec
Iz okoliščin selitve tožnikove družine je razvidno, da je bila le-ta zaradi sodelovanja z NOB nasilno pregnana iz svojega doma zaradi izvajanja povračilnih ukrepov okupatorja. Ta pravna podlaga za priznanje statusa je podana šele z uveljavitvijo novele ZZVN-D in na njej je bil tožniku status žrtve vojnega nasilja - begunca že priznan.
začasna odredba - izkazanost pogoja verjetnega nastanka težko popravljive škode - zahteva za odložitev prisilne izterjave davka
Izpolnitev davčnih obveznosti sama po sebi še ne pomeni težko popravljive škode; zato verjetnosti njenega nastanka ni mogoče izkazati zgolj s pavšalnim sklicevanjem na težave pri poslovanju in na stanje blokade žiro računa in na posledice, ki jih prinaša takšno stanje po veljavni zakonodaji.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - spor iz razmerij med starši in otroci
Spor o varstvu in vzgoji mladoletnih otrok je dejansko take narave, da lahko pride v njem do razkrivanja okoliščin iz osebnega in družinskega življenja, ki so zaupne narave in katerih raziskovanje je lahko otežkočeno tudi zaradi vsakodnevnih službenih stikov ene od pravdnih strank s sodniki stvarno in krajevno pristojnega sodišča. Taka narava spora o varstvu in vzgoji otrok glede na toženkin službeni položaj zato predstavlja drug tehten razlog v smislu 67. člena ZPP.
Po 39. členu ZPP je za zagotovitev pravice do revizije odločilna vrednost spornega predmeta in ker je tožeča stranka v tožbi navedla vrednost 2.213.827 tolarjev, je bila ta pravica zagotovljena. Toda v 44. členu ZPP je predpisano, da se v primeru, če se tožbeni zahtevek ne nanaša na denarni znesek, pa tožeča stranka v tožbi navede, da je pripravljena sprejeti določen denarni znesek, vzame kot vrednost spornega predmeta ta znesek. Tudi ta znesek je v času vložitve tožbe zagotavljal pravico do revizije, toda ker je sodišče prve stopnje ugodilo zahtevanemu znesku samo do višine 712.210 tolarjev in je s potrditvijo te sodbe pravnomočno razsojeno, da se tožena stranka oprosti obveznosti izročitve določenih stvari, če plača znesek 712.210 tolarjev, vrednost izpodbijanega dela sodbe ne presega zneska 1.000.000 tolarjev, ki je določen kot revizijski prag.
Ker je razlaščenka ob razlastitvi dobila nadomestno nepremičnino, za razliko vrednosti pa tudi odškodnino v denarju, po Temeljnem zakonu o razlastitvi, po določbah 12. točke 3. člena ZDen, ni upravičena do denacionalizacije. Za vračilo nadomestne nepremičnine, ki jo je s pogodbo vrnila občini, ni vložila zahteve za denacionalizacijo. Zato ni bilo pogojev za odstop zadeve v reševanje pristojnemu sodišču na podlagi 56., v zvezi s 5. členom ZDen.
zahteva za varstvo zakonitosti - rok za vložitev - skrajšani postopek - vabilo na glavno obravnavo - sojenje v nenavzočnosti obdolženca in zagovornika - napoved pritožbe - odpoved pravici do pritožbe
Sodišče je v skladu z 442. členom ZKP opravilo glavno obravnavo v nenavzočnosti obdolženca in njegovega zagovornika ter razglasilo sodbo. Ker v osemdnevnem roku obdolženec ni napovedal pritožbe, se je štelo, da se je odpovedal pravici do pritožbe (2. odstavek 368. člena ZKP) in je po poteku tega roka sodba postala pravnomočna. Zato je od tega dne dalje začel teči trimesečni rok za vložitev zahteve za varstvo zakonitosti (3. odstavek 421. člena ZKP).
Stališče, da psihiatrični pregled v okviru izvedenstva po 265. členu ZKP po 35. členu Ustave Republike Slovenije ni možen, ni sprejemljivo.
Odklonitev obsojenca pri psihološkem testu v okviru pridobivanja podatkov o njegovem duševnem stanju v času storitve kaznivega dejanja je njegova pravica. Vendar pa to ne izključuje izvedenskega dela psihiatra, ki se opravlja tudi z opazovanjem. To pa je podlaga za oceno duševnega stanja, če je opravljeno v okviru pooblastil iz 265. člena ZKP.
priznanje statusa in pravic žrtve vojnega nasilja - begunec - izkazovanje pobega pred prisilno izselitvijo
Določba 2. odstavka 2. člena ZZVN, v zvezi z osebo, ki je pobegnila pred prisilno izselitvijo, ne določa, da bi morala taka oseba pobegniti na drugo okupacijsko območje, niti ne predpisuje, da bi osebi po pobegu morali groziti drugi, nadaljnji ukrepi okupatorja, kot pravno pomembnih, pa tudi ne določa življenjskih razmer te osebe v času po pobegu. Relevantna je le okoliščina, da je oseba pobegnila pred prisilno izselitvijo.
zahteva za varstvo zakonitosti - obseg preizkusa kršitev zakona - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Izpodbijanje dokazne ocene, sprejete v pravnomočni sodbi, pomeni uveljavljanje razloga zmotne ugotovitve dejanskega stanja, ki ga z zahtevo za varstvo zakonitosti ni mogoče uveljavljati.
Vrhovno sodišče se pri odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti omeji le na preizkus obrazloženih kršitev zakona (1. odstavek 424. člena ZKP), zato zgolj sklicevanje na zakonsko določilo ne zadostuje.
Pogoje za izvolitev v naziv izredni profesor določi senat Univerze, za kar ima pooblastilo v Zakonu o visokem šolstvu. Eden izmed pogojev za izvolitev v ta naziv je, da "ima kandidat v širši strokovni javnosti podvržena raziskovalna dela". Podlaga za odločanje je strokovna ocena. Ker iz te izhaja, da je navedeni pogoj izpolnjen, če ima kandidat objave v mednarodnih indeksiranih revijah, takih objav pa tožnik nima, je pravilen zaključek, da navedenega pogoja ne izpolnjuje.
Ker je bilo dogovorjeno, da bo toženec kot prodajalec vrnil kupnino, če prodani kiosk na najetem prostoru ne bo imel zagotovljenega najema za nedoločen čas, je toženčeva vrnitvena dolžnost kupnine posledica razdrte pogodbe (124. in 132. člen ZOR).
zahteva za varstvo zakonitosti - dovoljenost - pravnomočno končan kazenski postopek
Zahteva za varstvo zakonitosti ni dovoljena, ker je bila vložena, preden je bil kazenski postopek pravnomočno končan in zoper nepravnomočno sodbo. Vrhovno sodišče jo je zato zavrglo (2. odstavek 423. člena ZKP).
začasna odredba - obračun DDV - izkazovanje težko popravljive škode
Izpolnitev davčnih obveznosti sama po sebi še ne pomeni težko popravljive škode. Ta se tudi ne more izkazovati zgolj z zatrjevanjem o težavah pri poslovanju, ki bodo nastale zaradi prisilne izterjave.