S tem, ko sta toženi stranki le pavšalno prerekali navedbe tožeče stranke v tožbi „v celoti“, pač ni mogoče trditi, da sta uveljavljali njegov morebitni soprispevek pri škodnem dogodku.
bistvena kršitev pravdnega postopka - sodelovanje v postopku
Toženec je imel ves čas postopka pooblaščenca, ki je v postopku tudi sodeloval, tako da ni mogoče govoriti o tem, da tožencu ni bilo omogočeno sodelovanje v postopku.
Neobstoj pogoja iz 4. točke 1. odstavka 318. člena ZPP bi tožena stranka lahko utemeljila, če bi izkazala direktno nasprotje med dejansko podlago, ki ga je iz tožbe povzelo prvostopenjsko sodišče in samim dokazom, ki ga je ponudila tožeča stranka. Takšno nasprotje bi bilo torej podano, če bi dokazi, ki jih je ponudila tožeča stranka, sami po sebi tožbeno podlago izključevali. To bi bilo podano, če bi se tožeča stranka na primer sklicevala na pogodbeno razmerje med pravdnima strankama, iz predložene pogodbe pa bi izhajalo, da gre za razmerje s tretjo osebo. V zvezi z izvrševanjem pogodbe pa, v kolikor bi tožeča stranka zatrjevano dejstvo, da naj bi tožena stranka predhodno poravnavala obveznosti tožeči stranki, dokazovala z listino, ki izkazuje, da so bila plačila izvršena tretji osebi.
pogodba o poslovodenju - izgubljeni dobiček zaradi odpoklica uprave
Materialnopravno zmotno je izhodišče prvostopenjskega sodišča, da je zakonska ureditev Zakona o gospodarskih družbah (250. člen ZGD-C), ki je veljala v času sklenitve pogodbe med pravdnima strankama in je urejala pravico do odpravnine zaradi predčasnega odpoklica, sama po sebi izključevala morebitne zahtevke iz naslova škode, ki naj bi nastala članu uprave zaradi predčasnega odpoklica člana uprave. Navedena določba namreč ni izključevala uporabe določbe 2. odstavka 765. člena ZOR in v tem okviru odškodninskega zahtevka, v kolikor za odstop ne bi bilo utemeljenih razlogov. Pojmovno ni mogoče enačiti izgubljenega dobička s celotnim zneskom, ki bi ga tožeča stranka prejemala v roku dveh let do predvidenega izteka pogodbe kot nadomestilo za opravljeno delo pri toženi stranki. V skladu s 3. odstavkom 266. člena ZOR je pri opredelitvi obsega odškodnine potrebno upoštevati tudi koristi, ki jih je tožeča stranka imela od prekinitve pogodbe.
redna odpoved pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga - kriteriji
V primeru, ko delodajalec posameznemu delavcu redno odpove pogodbo o zaposlitvi iz poslovnega razloga, zakon ne določa kriterijev, na podlagi katerega bi moral delavca izbrati, četudi jih na istem delovnem mestu delo opravlja več. Ker je v sodni presoji le vprašanje, ali je bilo delo delavca, ki je prejel redno odpoved pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga, nepotrebno, kar je tožena stranka dokazala, je izpodbijana odpoved zakonita.
ZST člen 32a, 32a/2, 32a, 32a/2. ZOR člen 277, 277. OZ člen 376, 1060, 376, 1060.
V primeru umika vloge, za katero je bila plačana sodna taksa, preden je sodišče razpisalo narok za glavno obravnavo, 2. odstavek 32.a člena ZST predvideva vračilo polovice takse, ki je bila plačana v skladu z ZST. Iz samega besedila tega določila izhaja, da je do vračila polovice plačane sodne takse upravičena stranka, ki je vlogo umaknila.
Izjava o napovedi pritožbe mora biti jasno izražena in mnenja ni dovoljeno sklepati na podlagi strokovnih mnenj pred razglasitvijo ali na podlagi njenih reakcij po razglašeni sodbi.
Izjava o napovedi pritožbe mora biti torej takšna, da artikulirano presega golo - četudi izrazito nezadovoljstvo z razglašeno sodbo.
stanovanjsko pravo - stvarno pravo - pogodbeno pravo
VSL51250
ZTLR člen 41, 41. SZ člen 2, 2/2, 2, 2/2.
parkirno mesto - sestavni del stanovanja - predmet kupoprodajne pogodbe
Dejstvo, da parkirno mesto v kupoprodajni pogodbi ni izrecno navedeno, še ne pomeni, da ne gre za sestavni del stanovanja, ki ga je tožeča stranka prodala tožencu. Dokazni postopek je pokazal, da je tožeča stranka parkirno mesto prodala skupaj s stanovanjem, zato je njen tožbeni zahtevek neutemeljen.
ZNP člen 122, 124, 122, 124. SPZ člen 70, 70/2, 268, 70, 70/2, 268.
skupno premoženje - fizična delitev
Če sodišče opravi fizično delitev pomeni, da mora opraviti delitev na tak način, da vsak od solastnikov postane izključni lastnik, saj v nasprotnem primeru delitev ne bi bila smiselna. Pri fizični delitvi sodišče s sklepom odloči o pridobitvi izključne lastninske pravice za vsakega solastnika, ki mu pripade nov osamosvojeni del prej ene stvari. Takšna delitev, kot jo je opravilo sodišče, ni delitev skupnega premoženja, saj je še vedno ostalo solastninsko razmerje.
ZObr člen 100, 100. ZDR člen 204, 204/3, 204, 204/3.
plača - vojak - količnik - denarna terajtev
Spor o določitvi osnovne plače, izražene v količniku, ne sodi med spore o denarnih terjatvah, za katere je tudi za zaposlene v vojski predvideno neposredno sodno varstvo pred pristojnim sodiščem. Iz tega razloga je tožnikova tožba z zahtevkom za plačilo razlike v plači glede na višji količnik, vložena neposredno na sodišče, nedopustna, saj bi moral predhodno zahtevati odpravo kršitve od delodajalca po 100.a čl. ZObr.
postopek za oceno ustavnosti - prekinitev postopka - pobuda stranke za oceno ustavnosti - izločitev sodnika - pritožba zoper sklep o zavrnitvi zahteve za izločitev sodnika - dovoljenost pritožbe - posebna pritožba
Zoper sklep o zavrnitvi zahteve za izločitev sodnika ni posebne pritožbe.
Določilo 156. člena Ustave ne predvideva prekinitve postopka tudi takrat, kadar stranka vloži pobudo za presojo ustavnosti kakega določila.
vložitev nove tožbe - stvarna pristojnost - odstop
Če je tožba na ugotovitev obstoja terjatve na stvarno nepristojno sodišče vložena v zakonsko določenem roku, sklep o stvarni nepristojnosti pa je izdan in spis odstopljen pristojnemu sodišču po izteku roka, mora pristojno sodišče nadaljevati postopek, kot da bi se bil začel pred njim (23/2. člen ZPP). Pri odstopu zadeve pristojnemu sodišču namreč ostanejo v veljavi vsa procesna dejanja, opravljena pred nepristojnim sodiščem, med drugim tudi vsi materialnopravni in procesnopravni učinki vložene tožbe. Eden izmed materialnopravnih učinkov vložene tožbe je tudi ta, da so z vložitvijo tožbe varovani prekluzivni roki, torej tudi rok iz 144. člena ZPPSL. Sodišče, kateremu je bila zadeva odstopljena, je tožbo na podlagi 112. člena ZPP v zvezi s 1. odstavkom 274. člena ZPP napačno kot prepozno zavrglo.
stari ZDR - sklep o prenehanju delovnega razmerja - izostanek z dela - odobritev letnega dopusta
Ker je tožnica več kot pet dni izostala z dela kljub temu, da ni imela odobrenega letnega dopusta, je sklep tožene stranke o prenehanju delovnega razmerja po 5. tč. 1. odst. 100. čl. ZDR/90 utemeljen.
Materialnopravno podlago za odločitev o upravičenosti zavarovanca do zavarovalnine iz sklenjenega nezgodnega zavarovanja predstavljajo zavarovalna pogodba ter pogoji, ki so običajno njen sestavni del, pri čemer so takšni pogoji praviloma navedeni v zavarovalni polici.
pristojnost - odškodninski spor - delo - v zvezi z delom - zavarovalnica
Za odločanje v odškodninskem sporu med oškodovancem, ki mu je škoda nastala na delu ali v zvezi z delom in zavarovalnico (delodajalec ni tožen), je pristojno redno sodišče.
ZZVZZ člen 80, 80/3, 81, 81/2, 81/2-1, 82, 80, 80/3, 81, 81/2, 81/2-1, 82. Pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja člen 232, 232.
nezmožnost za delo zaradi poškodbe - delo
Ob ugotavljanju začasne nezmožnosti za delo je pravno relevantno vse delo, ki ga zavarovanec opravlja. Če je zavarovanec glede na zdravstveno stanje začasno nezmožen le za nekatere naloge iz svojega dela, se mu prizna začasna nezmožnost za delo, četudi te naloge ne bi predstavljale pretežnega delokroga delovnega procesa.
statusne spremembe zaradi oddelitve dela premoženja
ZGD v 533.m členu posebej ureja varstvo upnikov in imetnikov posebnih pravic v primeru statusne spremembe zaradi oddelitve dela premoženja prenosne družbe na prevzemno družbo, kar je sicer bil bil predmet tega postopka. To pa pomeni, da imajo upniki možnost v okviru navedene določbe ZGD zavarovati svoje terjatve, ki jih imajo do prenosne družbe. Zato njihova udeležba v registrskem postopku v zvezi s statusnimi spremembami zaradi oddelitve dela premoženja ni dovoljena.