brezplačna pravna pomoč - sklenjena poravnava - vračilo izplačanih stroškov
Če je bila sklenjena sodna poravnava, v kateri se je tožnica (upravičenka do BPP) odpovedala stroškom, je s tem preprečila nastop subrogacije v korist države. Zato je postala glavni zavezanec za vračilo stroškov iz naslova BPP.
ZIZ člen 15, 34, 35, 35/3, 35/4.ZPP člen 17, 17/3.
spor o pristojnosti - izvršba na nepremičnine - novo izvršilno sredstvo - naknadna kumulacija izvršilnih sredstev
Tretji odstavek 35. člena ZIZ, ki določa prevlado krajevne pristojnosti sodišča, pristojnega za izvršbo na nepremičnine, velja le v primeru začetne kumulacije izvršilnih sredstev, ne pa tudi v primeru naknadne kumulacije izvršilnih sredstev.
Specialna ureditev ZIZ, pri odločanju v tem kompetenčnem sporu, ob dejstvu, da je pričela veljati šele po vloženem predlogu za novo izvršilno sredstvo, ne more priti v poštev.
izredna pravna sredstva - obnova kazenskega postopka - formalna odločba - sklep o zavrženju zahteve
Vročitev prepisa zahteve za obnovo državnemu tožilstvu ni procesna ovira za njeno zavrženje. Le če bi bile opravljene tudi poizvedbe, se zahteva za obnovo ne bi mogla več zavreči iz razloga, da dejstva ali dokazi očitno niso taki, da bi se mogla na podlagi njih dovoliti obnova, temveč mora sodišče v takem primeru o zahtevi meritorno odločiti.
pripor - utemeljen sum - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja - kršitev zakona
Z navajanjem vrste objektivnih posledic, ki jih za osumljenca povzroči odreditev pripora in zatrjevanjem, da ima odreditev pripora lahko vpliv na izid postopka oziroma izrek kazenske sankcije, vložnik zahteve ne utemeljujejo nobene kršitve zakona, zaradi katere bi bila izpodbijana sklepa nezakonita.
obnova postopka - zavrženje predloga za obnovo postopka - nova dejstva in novi dokazi - procesna skrbnost strank
Vse revizijske trditve o tem, da toženec ni mogel vedeti, da bi moral ravno sedaj predlagano pričo spraševati o tem, ali ji je kaj znanega o pravno pomembnih dejstvih, se že v luči predloga za obnovo izkažejo za neresne.
KAZENSKO PROCESNO PRAVO - KAZENSKO MATERIALNO PRAVO
VS23603
ZKP člen 39, 30-4a, 41, 41/2, 83, 83/2, 395, 395/1, 420, 420/2.KZ člen 14.
zahteva za izločitev dokazov - rok za zahtevo za izločitev - izločitev - zahteva za izločitev sodnika - izjava osumljenca policiji - presoja pritožbenih navedb - dejanje majhnega pomena - zahteva za varstvo zakonitosti - zmotna ali nepopolna ugotovitev dejanskega stanja
Pravna opredelitev nekega kaznivega dejanja kot dejanja majhnega pomena sledi šele po ugotovitvi vseh potrebnih elementov za ta pravni institut.
ZKP člen 194, 194/3, 307, 307/1, 371, 371/1-11, 442, 442/2.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - glavna obravnava - navzočnost obdolženca na glavni obravnavi - privedba - vsebina odredbe za privedbo - pravice obrambe - navzočnost zagovornika na glavni obravnavi
Kršitve določb, ki predpisujejo pogoje za privedbo na glavno obravnavo (1. odstavek 307. člena ZKP) in vsebino pisne odredbe za privedbo (3. odstavek 194. člena ZKP) so relativne kršitve postopka, bistvene samo v primeru, če so ali bi lahko vplivale na pravilnost in zakonitost sodbe.
ZOR člen 154, 154/1, 200, 203.URS člen 14, 22, 26.
pravica do povrnitve škode - odškodninska odgovornost države - odgovornost za ravnanje drugega - krivdna odgovornost - podlage odškodninske odgovornosti - protipravnost - služenje vojaškega roka - poškodba pri igranju nogometa - nepremoženjska škoda - pravična denarna odškodnina - načelo individualizacije odškodnine - načelo objektivne pogojenosti odškodnine - načelo enakosti pred zakonom - načelo enakega varstva pravic - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti
Nobenega dvoma ne more biti, da pomeni brcniti oškodovanca v glavo, nedopustno škodljivo ravnanje. Ker tožena stranka v postopku ni dokazala, da njen vojak za škodljivo ravnanje ni kriv, krivda pa se domneva (prvi odstavek 154. člena ZOR), so podane vse štiri prvine civilnega delikta. Materialnopravni sklep o obstoju odškodninske odgovornosti in o odgovornosti države za ravnanje njenega vojaka (26. člen URS) je zato pravilen.
bistvene kršitve določb kazenskega postopka - nasprotje med izrekom in obrazložitvijo - objektivna identiteta obtožbe in sodbe - prekoračitev obtožbe
Časovno obdobje enega meseca v več kot leto dni trajajočem protipravnem ravnanju obdolženca (ob istem številu ugotovljenih posamičnih protipravnih ravnanj) ne predstavlja takšne pomembne okoliščine, da bi se s to spremembo povečala kriminalna količina, ki se očita obdolžencu, do te mere, da bi se mu s tem očitalo hujše (ne po kvalifikaciji temveč po teži) ali drugo kaznivo dejanje.
ZUS člen 18, 18/1, 20, 20/1.ZUS-1 člen 17, 17/1, 19, 19/1, 22, 22/1, 72, 107, 107/2.ZPP člen 343, 352, 352/3.
vračilo premoženja agrarnih skupnosti - stranka v postopku - nedovoljena pritožba v upravnem sporu
Osebe, ki sploh niso sodelovale kot stranka v upravnem postopku na prvi in drugi stopnji na aktivni ali pasivni strani ali kot zainteresirana oseba oziroma skupina oseb (stranski udeleženec) in ki tudi niso sodelovale niti kot tožeča stranka niti kot prizadeta stranka v upravnem sporu na prvi stopnji, tudi ne morejo vložiti pritožbe zoper izpodbijano sodbo.
ZPP člen 70, 70/1-6.URS člen 23, 23/1. Sodni red člen 163, 164, 164/2.
izločitev sodnika - pravno stališče sodnika - pritožba - odločanje istega sodnika ob ponovni predložitvi zadeve
Zaradi narave sodnega odločanja pa sodnikovo pravno stališče, zavzeto pri opravljanju sodne funkcije, ne more biti odklonitveni razlog iz 6. točke 70. člena ZPP.
Dejstvo, da so iste sodnice že odločale v obravnavani zadevi, ni zakonski razlog za njihovo izločitev ob ponovni predložitvi zadeve Višjemu sodišču.
CIVILNO PROCESNO PRAVO - OBLIGACIJSKO PRAVO - VARSTVO POTROŠNIKOV
VS09705
ZBP člen 26. ZT člen 31.ZPP člen 302, 362, 362/3.
prodaja - varstvo kupca - pogojevanje prodaje z vnaprejšnjim plačilom - zamudne obresti - pritožba - samostojnost pritožbe
Tožena stranka je sklenitev prodajne pogodbe za stanovanje pogojevala z delnim vnaprejšnjim plačilom kupnine, kar utemeljuje odločitev o delni utemeljenosti tožbenega zahtevka. Le-ta temelji na določbi 26. člena ZBP, ki določa, da mora prodajalec, ki postavi kupcu molče ali izrečno pogoj za prodajo blaga, da mu vnaprej plača določen znesek kupnine, ob dobavi blaga pri končnem obračunu priznati oziroma obračunati od plačanega zneska najmanj take obresti, kot jih dajo banke varčevalcem za hranilne vloge na vpogled.
ZOR člen 12, 17, 17/1, 200, 200/1, 200/2, 203, 277, 919, 919/1, 919/3.URS člen 14, 22.
povrnitev nepremoženjske škode - podlage odškodninske odgovornosti - vzročna zveza - deljena vzročnost - zapadlost terjatve - začetek teka zamudnih obresti - višina odškodnine in trajanje sodnega postopka - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - pravno mnenje
Kar zadeva duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti, ni mogoče zanemariti, da je delovna nesposobnost tožeče stranke po ugotovitvah izvedenca le v 20 % posledica telesnih poškodb, ki jih je tožnik utrpel v obravnavanem škodnem dogodku, 80 % pa je treba pripisati že prej obstoječemu bolezenskemu stanju. V tem delu gre za vprašanje deljene vzročne zveze.
izločitev postopka - pravice obrambe - predkazenski postopek - prikriti preiskovalni ukrepi - nadzor elektronskih kominukacij - prisluhi
V postopku, ki je bil končan (po izločitvi postopka), sodišče ni uporabilo dokazov, ki jih vložnik zahteve za varstvo zakonitosti ocenjuje kot nezakonite. Ugotavljanje dejstev in okoliščin glede morebitne prirejenosti prisluhov pa je izključno stvar izločenega postopka, ki bo voden posebej.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz drugih tehtnih razlogov - uslužbenec pristojnega drugostopenjskega sodišča kot stranka v postopku
Okoliščina, da je stranka postopka zaposlena na sodišču, ki je pristojno za odločanje o pritožbenem postopku o njeni zadevi, je - upoštevaje tudi v predlogu opisan organizacijski potek običajnega delavnega procesa in velikosti sodišča glede na število zaposlenih - tehten razlog za določitev drugega stvarno pristojnega sodišča.
dokazni postopek - pravice obrambe - pravica predlagati dokaze - zavrnitev dokaznega predloga
Pravica do predlaganja dokazov je neomejena, ni pa absolutna pravica do izvedbe dokazov, saj sme sodišče dokazni predlog strank iz upravičenih razlogov zavrniti. Posebej skrbno mora tehtati primere, ko je določeno dejstvo, ki naj bi se z dokazom ugotovilo, sicer relevantno, a se je sodišče že prepričalo o nasprotnem in je stranka izkazala premajhno stopnjo verjetnosti, da bo tak dokaz uspešen.