obvezno zavarovanje avtomobilske odgovornosti (AO) - obseg zavarovalnega kritja - traktor kot delovni stroj oziroma pogonsko sredstvo
Po ustaljenem stališču sodne prakse Vrhovnega sodišča je z obveznim zavarovanjem krita škoda, ki nastane pri uporabi traktorja kot prevoznega sredstva, ne pa tudi škoda, ki nastane pri uporabi traktorja kot delovnega stroja oziroma pogonskega sredstva.
vznemirjanje lastninske pravice - stanovanjska raba gospodarskega objekta ob meji med zemljišči - prepoved gradnje - kršitev osebnostnih pravic
Bivanje v nepremičnini, neposredno ob meji s sosednjim zemljiščem ob konkretnih tožbenih trditvah ne more posegati v zasebno sfero tožnikov nič bolj, kot vanj lahko posega uporaba gospodarskega objekta v skladu z njegovim namenom.
dovoljenost revizije – vrednost spornega predmeta – vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe – deleži na skupnem premoženju – nedenarni zahtevek - zavrženje revizije
V premoženjskem sporu z nedenarnim zahtevkom se vrednost izpodbijanega dela pravnomočne sodbe presoja po razmerju med tožbenim zahtevkom in tistim njegovim delom, ki je sporen v revizijskem postopku, torej v deležu, izraženem v ulomku ali odstotkih od ocenjene vrednosti spornega predmeta.
spor o pristojnosti - krajevna pristojnost – izrek o nepristojnosti sodišča po uradni dolžnosti – odškodninski spor
Sodišče se je napačno izreklo za krajevno nepristojno po uradni dolžnosti, saj takšne možnosti v odškodninskih sporih glede na določilo drugega odstavka 22. člena ZPP nima. Sklep o krajevni nepristojnosti v teh sporih je namreč mogoč le ob predpostavkah iz prvega odstavka 22. člena ZPP.
Kasnejša razširitev tožbe na daljše obdobje je implicirala sprememba vtoževanega obdobja, za katerega naj izvedenec izračuna višino odškodnine. Takšne spremembe dokazne teme pa tožnik ni bil dolžan predlagati, kajti sodišče je tisti procesni subjekt, ki izvedencu označi predmet, ki naj ga pregleda.
V skladu s 15. členom ZIZ je potrebno v postopku izvršbe na podlagi verodostojne listine (tako tudi menice) smiselno uporabiti določbo prvega odstavka 431. člena ZPP in predlogu priložiti listino v izvirniku (ali overjen prevod).
Menični porok – avalist odgovarja enako kot trasant. Njegovo poroštvo je abstraktno in samostojno (31. člen ZM). Solidarno odgovarja imetniku menice skupaj z vsemi ostalimi podpisniki menice.
ZPP člen 112, 112/8, 367b, 367b/1, 367b/2, 367c, 367c/1.
predlog za dopustitev revizije - prepozna vloga - vložitev predloga pri nepristojnem sodišču - odvetnik - očitna pomota vložnika - zavrženje predloga za dopustitev revizije
Tožnikov pooblaščenec odvetnik je prejel odločbo sodišča druge stopnje 8. 1. 2010, zadnjega dne zakonskega roka (9. 2. 2010) pa je vložil predlog za dopustitev revizije pri nepristojnem sodišču (glej drugi odstavek 367.b člena ZPP). Tožnikov predlog je prispel k pristojnemu sodišču 15. 2. 2010, torej po izteku roka iz prvega odstavka 367.b člena ZPP.
Četudi je pritožnica menila, da so sodišče prve stopnje pri odločitvi o denarnem kaznovanju vodili (izključno) izvenpravni, torej nedovoljeni motivi, bi to lahko zatrjevala na dostojen način.
ZSlaR člen 3, 6, 19, 20, 36, 37, 37/1. ZDru člen 37. Ustava SRS (1974) člen 75. Ustava SFRJ (1974) člen 60. ZTLR člen 1, 1/1, 72, 72/1. ODZ paragraf 316. ZPP člen 8, 360.
pridobitev lastninske pravice na nepremičnini - priposestvovanje - dobrovernost posestnika - zakonita posest - civilnopravne osebe - društvo - ribiška družina - gospodarjenjem z družbenimi sredstvi - lastninska pravica ribiške družine - standard obrazloženosti odločbe sodišča druge stopnje
Ribiške družine so bile v prejšnjem družbenoekonomskem sistemu opredeljene kot samoupravne organizacije občanov, torej družbene organizacije, ki uresničujejo tudi širše družbene interese pri gospodarjenju z družbenimi sredstvi, na katerih so na podlagi zakona pridobivale tudi pravico uporabe in upravljanja kot vrsto upravičenj na družbeni lastnini. Vendar pa ta z zakonom podeljena pravica uporabe in upravljanja družbenih sredstev ni izključevala možnosti, da pridobivajo določena sredstva tudi v (zasebno) last. Ribiške družine so kot društvo še vedno imele tudi značilnosti civilnih pravnih oseb in v tem obsegu so lahko imele tudi lastninsko pravico na stvareh.
Vrhovno sodišče v postopku odločanja o zahtevi za varstvo zakonitosti ne presoja vprašanj, povezanih z dejanskim stanjem (dokazna presoja, pravilnost in popolnost ugotovitev pravno relevantnih dejstev), saj je vezano na dejansko stanje, ugotovljeno v pravnomočni sodbi.
ZOR člen 376, 376/1. ZPP člen 5, 41, 41/2, 254, 257, 367, 367/2, 377. URS člen 22.
pravica do izjave v postopku - načelo kontradiktornosti - dokaz z zaslišanjem strank - odškodninska odgovornost - podlage odškodninske odgovornosti - vzročna zveza - zastaranje odškodninske terjatve - začetek zastaralnega roka - dovoljenost revizije - zavrženje revizije
V sodni praksi se je izoblikovalo stališče, da začetek zastaralnega roka v zvezi z nepremoženjsko škodo praviloma sovpada s trenutkom, ko je oškodovančevo zdravljenje zaključeno oziroma ko se njegovo zdravstveno stanje tako ustali, da je mogoče opredeliti višino nastale škode.
določitev krajevne pristojnosti po višjem sodišču - delegacija pristojnosti iz tehtnih razlogov - objektivna nepristranskost sodišča - sodnik pristojnega višjega sodišča kot stranka v postopku
Ker je tožnik sodnik pritožbenega sodišča, ki naj bi odločalo v pritožbenem postopku, je Vrhovno sodišče za to odločanje zaradi zagotovitve videza nepristranskosti določilo drugo stvarno pristojno sodišče.
predlog za dopustitev revizije - vsebina predloga - opredelitev vsebine pravnega vprašanja - odstop od sodne prakse - opredelitev kršitev sodišča - nepopoln predlog - zavrženje predloga za dopustitev revizije
Predlog za dopustitev revizije, ki ni v skladu s četrtim odstavkom 367b člena ZPP, je Vrhovno sodišče skladno z določbo šestega odstavka istega člena zavrglo.
zahteva za varstvo zakonitosti - izvršilni postopek - stroški postopka - načelo uspeha v sporu
Določbe 38. člena ZIZ ne izključujejo uporabe splošnega pravila odločanja o stroških po merilu uspeha in tudi niso neskladne z njim, temveč dodatno regulirajo posamične stroškovne obveznosti strank (predvsem upnika) v določenih fazah izvršilnega postopka z upoštevanjem njegovih posebnosti.
ZOR člen 186, 200, 203, 324, 324/2, 376, 376/1. ZPP člen 339, 339/2-14.
odgovornost upravljalca sedežnice – povrnitev nepremoženjske škode - zastaranje odškodninskega zahtevka – višina odškodnine – telesne bolečine - strah - duševne bolečine zaradi zmanjšane življenjske aktivnosti - začetek teka zamudnih obresti – dokazovanje – izvedenec - zavrnitev dokaznega predloga
Glede na to, da je tožnica ob navedbi v izvidu z dne 3. 11. 1999, da se stanje še izboljšuje, in da je uporabo bergel opustila približno dva meseca, je stališče sodišča, da je utemeljeno verjela, da njeno zdravljenje še traja, in je bila zato tožba z dne 19. 11. 2002, vložena pred iztekom zastaralnega roka, pravilno.
izvršba na podlagi verodostojne listine – postopek po razveljavitvi sklepa o izvršbi – stvarna pristojnost – vrednost spornega predmeta
Tožeča stranka zahteva plačilo 668,40 EUR, kar sodi v pristojnost okrajnega sodišča (prvi odstavek 30. člena ZPP v zvezi s 132. členom ZPP-D), saj iz podatkov spisa ne izhaja, da bi šlo za gospodarski spor.
predlog za dopustitev revizije - obstoj sodne prakse - vezanost sodišča na procesno gradivo strank - zavrnitev predloga za dopustitev revizije
O vezanosti sodišča na s strani pravdnih strank ponujeno procesno gradivo obstaja sodna praksa Vrhovnega sodišča, toženca pa nista izkazala, da bi odločitev v konkretnem primeru odstopala od te prakse.