osebno delovno dovoljenje za državljane nekdanje SFRJ - dovoljenje za določen čas - pogoji
Ureditev osebnih delovnih dovoljenj državljanov nekdanje SFRJ oziroma bivših republik je posledica spremenjenega državno-pravnega položaja Republike Slovenije po 25.6.1991.
dovoljenje za začasno prebivanje - pogoji - kršitev procesnih določb
V 2. odstavku 13. člena zakona o tujcih so navedeni tudi drugi upravičeni razlogi, zaradi katerih je mogoče izdati dovoljenje za začasno prebivanje. Upravni organ mora te razloge ugotoviti, ker sicer krši določbe ZUP, sodišče pa odpravi odločbo po 2. odstavku 39. člena ZUS.
začasno bivanje v Sloveniji - dovoljenje - pogoji - obnova postopka - nova dejstva in novi dokazi - pogodba o delu za določen čas kot obnovitveni razlog
Sodišče je tožbo zavrnilo, ker niso podani obnovitveni razlogi po določbi 249. člena ZUP.
odpoved prebivanja v Sloveniji - državljan druge republike brez dovoljenja za stalno prebivanje v Sloveniji
Državljanu druge republike, ki v predpisanem roku ni zaprosil za slovensko državljanstvo in je postal tujec, se lahko odpove prebivanje v R Sloveniji, če nima dovoljenja za stalno prebivanje v R Sloveniji, v postopku pa je bilo ugotovljeno, da obstoji eden od razlogov, ki so taksativno našteti v 23. členu zakona o tujcih.
dovoljenje za začasno prebivanje - upravičen razlog za izdajo
Upravičen razlog za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje je lahko podan tudi v primeru, ko obstaja več posameznih okoliščin, ki sicer vsaka za sebe ne predstavlja upravičenega razloga za izdajo takega dovoljenja.
dovoljenje za začasno prebivanje - upravičen razlog za dovoljenje
Upravičen razlog za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje je lahko podan tudi v primeru, ko obstaja več posameznih okoliščin, ki sicer vsaka za sebe ne predstavlja upravičenega razloga za izdajo tega dovoljenja.
ZTuj člen 13, 13/2, 19, 19/2, 19/3.ZUP člen 68, 242.
dovoljenje za začasno prebivanje - nezagotovljena denarna sredstva za preživljanje v Sloveniji - kršitev določb upravnega postopka
Tožbi je sodišče ugodilo, ker tožena stranka v postopku reševanja pritožbe glede na izjavo tožeče stranke, da se bo kmalu poročila s slovenskim državljanom, od tožeče stranke (68. člen ZUP, 19/2. člen zakona o tujcih) ni zahtevala predložitev listine o sklenitvi zakonske zveze (tožeča stranka je to listino priložila tožbi v upravnem sporu).
dovoljenje za začasno prebivanje - zamuda pritožbenega roka - pogoji za vrnitev v prejšnje stanje
Sodišče ne more v upravnem sporu presojati ali je tožnik iz opravičenega vzroka zamudil rok za pritožbo, če ni hkrati z vložitvijo pritožbe predlagal vrnitev v prejšnje stanje.
dovoljenje tujcu za začasno prebivanje - razlogi za bivanje v Sloveniji - kršitev procesnega prava - nepopolno ugotovljeno dejansko stanje
Sodišče je tožbi ugodilo, ker prvostopni organ in tožena stranka nista razčistila, ali je pri tožeči stranki kot drug upravičen razlog, zaradi katerega bi ji bilo bivanje v slovenski državi potrebno, podana situacija po 33. členu zakona o tujcih, to je, da prisilna odstranitev tujca državljana te države v državo (konkretno Bosno in Hercegovino) ni dovoljena, kjer bi bilo njegovo življenje v nevarnosti ali če obstoji nevarnost, da bo tujec po izročitvi izpostavljen mučenju, nečloveškemu ali ponižujočemu ravnanju.
Tožeča stranka je zamudila 3-dnevni zakonski rok za vložitev pritožbe proti prvostopni odločbi in je zato tožena stranka upravičeno zavrgla njeno pritožbo kot prepozno. Predhodno je namreč začasna zastopnica tožeče stranke, ki ji je bila vročena prvostopna odločba in je bila upravičena do pritožbe zoper to odločbo, pritožbo tudi vložila v 3-dnevnem zakonskem roku. Tožena stranka je njeno pritožbo zavrgla, ker jo ni vložila upravičena oseba (49. člen ZUP). Zoper to odločbo pa začasna zastopnica ni vložila tožbe v upravnem sporu.
ZTuj člen 23, 23/1-1, 23/1-2, 23/1-3, 81, 81/2.ZUP člen 209, 209/2.
odpoved prebivanja tujcu - državljan druge republike
Za državljane drugih republik nekdanje SFRJ se razlogi za odpoved prebivanja tujcu lahko uporabijo, če so ti razlogi nastali po 25.2.1992, ko so te osebe postale tujci. V odločbi tudi ni navedena pravna podlaga za izrečen ukrep.
ZTuj člen 19, 19/3-1, 19/3-2.ZUP člen 7, 9, 159, 209, 209/2.
dovoljenje za začasno prebivanje
Sodišče je tožbi ugodilo, ker prvostopni organ in tožena stranka, kljub tožnikovim navedbam, nista ugotovila dejanskega stanja v zvezi z okoliščino ali je ali ni tožniku kako drugače zagotovljeno preživljanje v Republiki Sloveniji.
dovoljenje za začasno prebivanje - zamuda tridnevnega pritožbenega roka
Sodišče je tožbo zavrnilo, ker je tožeča stranka zamudila zakonski tridnevni rok za vložitev pritožbe proti prvostopni odločbi in je bila zato z izpodbijano odločbo njena pritožba kot prepozna zavržena.
ZUP člen 5, 7, 8. Mednarodni pakt o ekonomskih, socialnih in kulturnih pravicah člen 10. Konvencija ZN o otrokovih pravicah člen 9, 10.
dovoljenje za začasno prebivanje
Tožbi je bilo ugodeno, ker nista bili kot sestavni del materialnega prava Republike Slovenije upoštevani mednarodni konvenciji, ker so bila kršena temeljna načela splošnega upravnega postopka in ker dejansko stanje ni bilo popolno ugotovljeno.
ZTuj člen 16, 21.ZUP člen 210, 210/6. ZUS (1977) člen 30, 30/1-4.
dovoljenje za stalno bivanje - tožba proti aktu prve stopnje - napačen pravni pouk - pritožba
Sodišče zavrže tožbo, če tožena stranka Ministrstvo za notranje zadeve kot prvostopni organ na podlagi 21. člena ZTuj tožniku ni omogočilo, da bi se zoper njeno odločbo pritožil.
Državljanu SFRJ, (ki je postal tujec) se lahko izda dovoljenje za stalno prebivanje tujca, če je najmanj tri leta neprekinjeno prebival na območju RS, preden so zanj začele veljati določbe tega zakona.
V primeru, da se begunec sklicuje na svojo narodnostno pripadnost je na podlagi 34. čl. ZTuj treba ugotoviti, ali bi se s tem, da je zapustil državo, izognil preganjanju.
Ugoditev, ker tožena stranka ni razčistila okoliščine v zvezi z zakonsko obveznostjo stanodajalca o prijavi začasnega prebivališča tožnika v uradnih prostorih stanodajalca.