Če ima voznik veljavno vozniško dovoljenje za kategorije B, G in H, ima dovoljenje za vožnjo štirikolesa, saj za to ni potrebno vozniško dovoljenje kategorije A.
predpisovanje sankcij za prekrške - uporaba posebnih določb za mladoletnike - izrekanje sankcij mladoletnikom - vzgojni ukrepi - ukor - kazenske točke v cestnem prometu in prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja
Sodnik lahko mladoletniku izreče stransko kazen kazenskih točk v cestnem prometu in prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja poleg vzgojnega ukrepa, ob vezanosti na predpis, ki določa prekršek in glede na vse okoliščine primera.
ZP-1 člen 22, 169/1, 202a, 202a/2. ZP člen 31, 31-3.ZVCP-1 člen 235. ZVCP člen 19, 19/1-59.
prekrški - kazni za prekrške - omilitev kazni - kazenske točke v cestnem prometu s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja - zahteva za varstvo zakonitosti - dovoljenost - izvršitev odločb - odločanje in izdaja sklepa o prenehanju veljavnosti vozniškega dovoljenja
Zahteva za varstvo zakonitosti zoper odločbo oziroma sklep, s katerim sodišče izreče kazen prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja na podlagi doseženega določenega števila kazenskih točk v cestnem prometu, je dovoljena.
ZVCP člen 124, 124/7.ZIKS člen 124, 160.ZUP člen 290. ZUS člen 16.ZPP člen 350, 350/2.
izvršitev kazni za prekršek - prenehanje veljavnosti vozniškega dovoljenja - poziv za izročitev vozniškega dovoljenja - sklep o dovolitvi izvršbe - navedba pritožbenih razlogov
Poziv, da mora oseba oddati neveljavno vozniško dovoljenje (7. odstavek 124. člena ZVCP) je glede na določbo 290. člena ZUP sklep o dovolitvi izvršbe, s katerim prične upravna enota postopek izvršbe sankcije prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja.
ZP člen 167, 167/1-9.ZUDPPKZ člen 1, 1/1-7, 1/2-3.ZG člen 1, 1/1.
postopek o prekršku - ustavitev postopkov o prekrških -abolicija prekrškov - prekrški s področja varstva naravnih bogastev, okolja in ohranjanja narave
Abolicija po Zakonu o ustavitvi določenih postopkov o prekrških in odpustitvi izvršitve določenih kazni zapora (ZUDPPKZ) ni mogoča za prekrške, predpisane v Zakonu o gozdovih.
URS člen 26. ZP člen 152, 152/6. CZ člen 176, 176/2.
pravica do povrnitve škode - odškodninska odgovornost državnih organov - carinski prekršek - ustavitev postopka o prekršku zaradi zastaranja - podlage odškodninske odgovornosti - protipravnost
Jamčevanje države po določbi prvega odstavka 26. člena URS sodi v področje javnega in ne zasebnega prava. Za presojo utemeljenosti zahtevka po 26. členu URS je treba dognati, ali gre za protipravno ravnanje prej omenjenih oseb in ali obstoja vzročna zveza med tem ravnanjem in škodo.
prekrški - kazni za prekrške - omilitev kazni - kazenske točke v cestnem prometu s prenehanjem veljavnosti vozniškega dovoljenja
Sodnica za prekrške je storilcu stransko kazen prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja omilila tako, da mu je izrekla sedem kazenskih točk (kar ima za voznika začetnika po 4. odstavku 29.a člena ZP za posledico izrek prenehanja veljavnosti vozniškega dovoljenja za vse kategorije motornih vozil), s tem pa z odločitvijo o kazni prekoračila pravico, ki jo ima po zakonu.
ZDavP člen 42, 44, 44/4. ZP člen 89, 241.ZKP člen 122. ZUS člen 73.
prekrški - odklonitev vročitve plačilnega naloga - prisilna izterjava denarne kazni - uporaba določb Zakona o davčnem postopku
Plačilni nalog (policijske postaje) je izvršilni naslov, če je opremljen s potrdilom o izvršljivosti (4. odstavek 44. člena Zakona o davčnem postopku). Okoliščina, ki je na plačilnem nalogu napisana in ni sporna, to je, da tožnik ni hotel podpisati plačilnega naloga, niti ga sprejeti, nima nobenega vpliva na postopek prisilne izterjave. Odločitve in druga pisanja v postopku o prekršku se po določbi 89. člena Zakona o prekršku vročajo v skladu z ustreznimi določbami Zakona o kazenskem postopku, ki v 122. členu določa, da se vročitev šteje za opravljeno tudi v primeru odklonitve podpisa, ko vročevalec to dejstvo in datum napiše na vročilnico oziroma uradno pisanje.
ZP (1983) člen 241. ZUS člen 18, 18/1, 34, 34/1-4, 73.
prekrški - denarna kazen - prisilna izterjava denarne kazni za prekršek - stranka v upravnem sporu
Občina, v katere korist davčna uprava po uradni dolžnosti opravi prisilno izterjavo denarne kazni, ki je vir prihodkov te občine, v postopku prisilne izterjave ni stranka v upravnem postopku in tudi ne v upravnem sporu.
Plačilni nalog je izvršilni naslov v smislu ureditve 4. odstavka 44. člena Zakona o davčnem postopku, če ima potrdilo o izvršljivosti, ki ga izda organ, ki je odločil o obveznosti.
ZOR člen 154.URS člen 26, 26/1. Carinski zakon člen 365, 365/1, 365/2, 366, 366/1, 366/2. ZP člen 37, 37/2.
zahteva za varstvo zakonitosti - odgovornost države - podlage odškodninske odgovornosti - protipravnost - odgovornost za drugega - carinski prekršek - odgovornost za ravnanje državnega organa - odvzem motornega vozila - opravljanje prevoznih storitev v javnem prometu - najem vozila
Ena od predpostavk odškodninske odgovornosti države je protipravno ravnanje državnega organa (prvi odstavek 26. člena URS). Protipravno je ravnanje, če je v nasprotju s kakšno pravno normo.
Odločba Republiškega senata za prekrške je izkoristila zakonski okvir drugače, kot odločba carinskega organa, vendar zaradi tega odločba carinskega organa ni postala protipravna, saj je bila izdana v okviru zakonsko dovoljenega. Ker ravnanje državnega organa ni bilo protipravno, manjka ena od predpostavk odškodninske odgovornosti.
Tožena stranka Republika Slovenija zato ni odškodninsko odgovorna.
prekrški - postopek ugovora zoper plačilni nalog - pravočasnost vložitve ugovora - smiselna uporaba določb ZUP
Na podlagi 7. odstavka 241. člena ZP se določbe ZUP uporabljajo smiselno. Glede na določbo 1. odstavka 68. člena ZUP ni pomembno, kdaj je ugovor, če je poslan po redni pošti, oddan na pošto, ampak kdaj je policijska postaja ugovor prejela.
Namen predhodne določbe 2. odstavka 206. člena ZSS je bil v zmanjšanju razlik med sodniki, ki so bili zaradi nove delitve dela razporejeni na okrožna in okrajna sodišča in zato ni zakonske podlage, da bi po tej določbi napredovali tudi sodniki za prekrške.
ZUS člen 3, 3/1, 34, 34/1-3. ZP člen 200, 258, 258/3.
odločba senata za prekrške - izpodbijanje pravnomočne odločbe senata za prekrške - izredna pravna sredstva po ZP
Odločba Senata za prekrške RS ni upravni akt državnega organa, katerega zakonitost bi bilo pristojno presojati Upravno sodišče v upravnem sporu. Po določbah 3. odstavka 258. člena Zakona o prekrških (ZP) Senat za prekrške RS opravlja pravosodno funkcijo, zato je mogoče njegove pravnomočne odločbe izpodbijati le z izrednimi pravnimi sredstvi po ZP.
izterjava denarne kazni za prekršek - dokazno breme
Iz listin izhaja, da je tožnik plačilni nalog prejel že dne 28.8.2000. Ker je tožnik tisti, ki navedeno dejstvo izpodbija, bi moral za svoje navedbe predložiti tudi dokaze. Tega pa slednji ni uspel dokazati, saj je zgolj pavšalno ugovarjal, da je plačilni nalog prejel dne 13.6.2001, pri čemer za svoje trditve ni niti navedel niti predložil nobenih dokazov.
ZDavP člen 44, 44/3.ZUP člen 166, 171, 235, 278. ZP člen 241. ZUS člen 74.
izterjava denarne kazni - izvršilni naslov - potrdilo o izvršljivosti
Davčni organ v primeru, ko izvršuje izvršljiv akt, ki ga je izdal drug organ, ni dolžan preverjati, ali je izvršilni naslov, na katerem je potrdilo o izvršljivosti, izdano od organa, ki je izvršilni naslov izdal, res izvršljiv. Potrdilo o izvršljivosti odločbe je potrdilo po 171. členu ZUP/86, zato se dejstva, ki so v njem potrjena, štejejo za dokazana. Če stranka temu nasprotuje, lahko izpodbija to potrdilo pri organu, ki ga je izdal, v posebnem postopku, ne pa v postopku prisilne izterjave, ki ga vodi davčni organ.
prisilna izterjava denarne kazni - sklep o prisilni izterjavi denarne kazni - začetek izvrševanja odločbe o prekršku
Sklep o prisilni izterjavi denarne kazni za prekršek je začetek izvrševanja odločbe o prekršku. Ker je bil ta sklep izdan pred potekom zastaralnega roka za začetek izvrševanja denarne kazni, ni mogoče šteti, da je podano zastaranje.
sodniška služba - sodniki za prekrške - uporaba določb ZSS za sodnike za prekške
Določbe 2. odstavka 106. člena Zakona o sodniški službi ni mogoče uporabiti za sodnike za prekrške. Namen te določbe je bil zmanjšati razliko med sodniki, ki so bili zaradi nove delitve dela med pristojnimi sodišči razporejeni na okrožna sodišča, in sodniki, ki so bili razporejeni na okrajna sodišča, pa so bili pred novo organizacijo pristojnih sodišč vsi v enakem položaju.