Dnevne zakonodajne novosti / 23. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Avtentična razlaga členov ZKP
Tema dneva

Državni zbor je z 42 glasovi za in petimi proti sprejel avtentično razlago členov zakona o kazenskem postopku. S tem zakon jasno določa, da je dveletni rok, v katerem bi moralo tožilstvo začeti kazenski pregon na podlagi dokazov, pridobljenih iz prikritih preiskovalnih ukrepov, zgolj instrukcijski. Avtentično razlago so predlagali poslanci NSi po tistem, ko je preiskovalna sodnica na predlog zagovornika ljubljanskega župana Zorana Jankovića odredila izločitev in uničenje dokazov, ki jih je tožilstvo pridobilo s prisluškovanjem. Kot je povedal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin, želijo zelo jasno povedati, da se takšni primeri ne morejo več zgoditi. Avtentično razlago je podprla tudi vlada ter vse poslanske skupine z izjemo nepovezanih poslancev.

Lokalne volitve vedno tretjo nedeljo v novembru
Poslanci so z 61 glasovi za in enim proti sprejeli novelo zakona o lokalnih volitvah. Novela zakona prinaša stalen datum lokalnih volitev, ki bodo odslej potekale tretjo nedeljo v novembru. Novelo je predlagala vlada, z njo pa je želela po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za javno upravo Nejca Brezovarja predvsem poenostaviti volilne postopke ter občinam znižati stroške volitev. Novela zmanjšuje število volilnih organov, natančneje razmejuje pristojnosti med Državno volilno komisijo in ministrstvom, spreminja ureditev glede nadomestil članom volilnih organov ter določa vključitev tujcev v volitve svetov ožjih delov občin, je še pojasnil Brezovar.

Pravni temelji proti fiktivnim vpisom
Državni zbor je sprejel novelo zakona o gimnazijah ter novelo zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju. Noveli zaostrujeta pogoje za ohranitev statusa dijaka in omejujeta fiktivne vpise. Določata tudi, da se lahko tujci, ki so davčni zavezanci, izobražujejo pod enakimi pogoji kot državljani Slovenije. V skladu z novelo zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju bo lahko status dijaka v tem delu srednješolskega izobraževanja presegal trajanje programa za največ dve šolski leti. Gimnazijec, ki prestopi v drug program, pa bo po novem lahko letnik ponavljal le, če pred tem letnika še ni ponavljal.

Sprejet zakon o Slovenski matici
DZ je s 65 glasovi za in nobenim proti potrdil zakon o Slovenski matici, s katerim vlada ureja pravni in finančni status tega pomembnega kulturnega in znanstvenega društva ter zagotavlja pogoje za njegovo delo in razvoj. Na podlagi usklajenega programa dela in finančnega načrta bodo z odločbo zagotovljena finančna sredstva iz državnega proračuna za delovanje društva in sofinanciranje stroškov dela zaposlenih, ki jih bosta prispevala ministrstvo za kulturo v višini 65 in ministrstvo, pristojno za znanost, v višini 35 odstotkov. Poleg tega bo Slovenska matica lahko pridobivala tudi druga javna sredstva za stroške in izdatke, ki ne bodo predmet financiranja.

Poslanci koalicije uresničujejo pobudo novinarskih organizacij
Poslanci koalicije so v DZ vložili predlog novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja, s katero bi bila iz postopkov pred Informacijskim pooblaščencem v primerih, ko je predmet odločanja dostop do podatkov, ki so po zakonu javni, izključena stranska udeležba. Slednja je namreč podaljševala postopke in stroške prosilcev, so opozorili. Novela zakona določa tudi, da v teh primerih vsaka stranka nosi svoje stroške postopka. Predlog so vložili na pobudo Društva novinarjev Slovenije, Združenja novinarjev in publicistov, Sindikata novinarjev Slovenije ter Transparency International (TI) Slovenia, kjer so že pred časom opozorili na zlorabe tega instituta.

Nedorečene naloge občin
Računsko sodišče je izdalo porevizijsko poročilo o učinkovitosti izračunavanja primerne porabe občin. V njem ugotavlja, da so vlada in pristojni ministrstvi ugotovljene nesmotrnosti sicer odpravili, še vedno pa niso dovolj jasno določene naloge, ki se upoštevajo pri določitvi povprečnine. Naloge občinam namreč nalaga poleg zakona o lokalni samoupravi tudi več področnih zakonov, ob tem pa niso določene tako, da bi jih bilo mogoče nedvoumno razmejiti na tiste, ki jih občine morajo izvajati in se jih upošteva pri izračunu povprečnine, in tiste, ki jih občine lahko izvajajo, so ugotavljali revizorji.(TFL)