Dnevne zakonodajne novosti / 27. avgust 2019
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Prost dan za prvošolca – javni sektor da, gospodarstvo ne
Tema dneva

V Sindikatu obrti in podjetništva Slovenije zahtevajo odpravo diskriminacije pri vprašanju dodatnega dne plačane odsotnosti z dela zaradi spremstva prvošolca v šolo. Vrhovno sodišče je javnemu sektorju to priznalo, medtem ko je v zasebnem sektorju odločitev o plačanem prostem dnevu prepuščena samovolji delodajalca. "V OZS ne nasprotujemo predlogu. To je že sedaj praksa pri številnih delodajalcih, zlasti pri manjših podjetjih, ki so večinoma družinska," je poudaril predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh.(več)

Za čimprejšnji dvig urne postavke in priznanje dodatkov študentom
Levica je včeraj vložila zahtevo za sklic nujne seje odbora DZ za finance. S tem želijo delavcem študentom zagotoviti čimprejšnji dvig minimalne urne postavke na pet evrov neto, uvedbo usklajevanja z rastjo minimalne plače in priznanje pravice do dodatka za delo ponoči, ob nedeljah in dela prostih dnevih, je povedal poslanec Levice Miha Kordiš.(več)

Ugrabiteljema 79-letnega Belokranjca zapor in izgon iz države
Dva ugrabitelja 79-letnega Belokranjca sta na novomeškem sodišču priznala krivdo za ugrabitev, za kar jima je sodišče izreklo po eno leto in devet mesecev zapora. Po prestani kazni ju bodo za pet let tudi izgnali iz države. Postopek zoper tretjega domnevnega ugrabitelja pa je sodišče izločilo, saj mora najprej preveriti njegovo dejansko starost.(več)

Prvo leto vlade neuspešno glede financiranja šolstva, boljše za kulturo
Na področju izobraževanja in kulture sta prvo leto vlade Marjana Šarca zaznamovala neuspešen poskus spremembe načina financiranja zasebnih osnovnih šol in zamenjava ministra za kulturo. Ministrstvo za izobraževanje je začelo s pripravo nove bele knjige za šolstvo, ministrstvo za kulturo pa je v javno razpravo poslalo spremembe medijske zakonodaje.(več)

SAB z vrsto pripomb k predlagani pokojninski noveli
V koalicijski SAB imajo kar nekaj pripomb na predlog novele zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Menijo, da je predvideni dvig odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove na 63,5 odstotka za oba spola prava smer, a bi ga morda lahko še povišali. Pričakujejo pa tudi konkretne izračune o ustreznosti takšnega dviga.(več)

Aneks tri za administrativno razbremenitev družinskih zdravnikov
Ministrstvo za zdravje z aneksom tri k splošnemu dogovoru pripravlja administrativne razbremenitve za družinske zdravnike, ki so naslednji korak pri reševanju težav primarnega zdravstva, je za STA povedal minister Aleš Šabeder. Pošalil se je, da je rezerve energije po dopustu porabil že v prvem tednu v pripravi na zahtevno politično jesen.(več)

Zaradi krize z opioidi pol milijarde dolarjev odškodnine
Ameriško sodišče v Oklahomi je v ameriškemu farmacevtskemu gigantu Johnson & Johnson naložilo plačilo 572 milijonov dolarjev odškodnine zaradi vloge v krizi zasvojenosti z opioidi v tej ameriški zvezni državi. Gre za prvo sodbo v civilnih tožbah proti nekemu farmacevtskemu podjetju, ker naj bi krepilo zasvojenost z opioidi med Američani.(več)

Šesturni delavnik - da ali ne?
Tudi v Sloveniji se pojavljajo ideje o skrajšanju delovnega časa. Posebej sta jih spodbudili podjetji Donar in Plastika Skaza, ki sta se odločili za šesturni delavnik, pri tem pa ohranili višino plač. A nekateri delodajalci opozarjajo, da ima lahko to tudi negativne posledice. Sindikati so navdušeni, a se zavedajo določenih omejitev.(več)