Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti odločilo, da je zakon o socialno varstvenih prejemkih v neskladju s pravico do socialne varnosti iz 50. člena ustave. Zakon namreč ne določa, da se lastni dohodek, ki je podlaga za določitev višine pomoči, zmanjša za prejemke, s katerimi upravičenec zaradi stečajnega postopka ne more razpolagati. DZ mora ugotovljeno neskladje odpraviti v roku enega leta po objavi odločbe v uradnem listu, za prehodni čas pa je ustavno sodišče centrom za socialno delo določilo način izvršitve svoje odločbe.(več)
DZ vnovič potrdil razmejitev javnega in zasebnega zdravstva
DZ je po vetu DS s 50 glasovi za in 25 proti vnovič sprejel novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki razmejuje javno in zasebno zdravstvo. Zdravstvenim delavcem javnih zavodov bo z redkimi izjemami onemogočeno delo pri čistih zasebnikih, v drugih javnih zavodih in pri koncesionarjih pa bodo lahko delali pod strožjimi pogoji.(več)
Ustavno sodišče ni ugotovilo neustavnosti zakona o kazenskem postopku
Ustavno sodišče je ugotovilo, da zakon o kazenskem postopku v delu, ki ne predvideva odgovora na pritožbo državnega tožilca zoper sklep zunajobravnavnega senata, ni v neskladju z ustavo. Kot je pojasnilo, zakon pravice do izjave ne zagotavlja izrecno, a je tudi ne izključuje, torej sodišču ne preprečuje, da pravico zagotovi na podlagi ustave.(več)
DZ bo novelo zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnaval po skrajšanem postopku
Poslanci so s 47 glasovi za in 33 proti sprejeli sklep, da bodo predlog novele zakona o oploditvi z biomedicinsko pomočjo obravnavali po skrajšanem postopku. Takšna je bila že odločitev kolegija predsednice DZ, a so v SDS predlagali, da DZ o tem še enkrat odloči, saj da gre za tako pomembno vprašanje, da bi ga morali obravnavati po rednem postopku.(več)
Na odboru DZ pojasnjevali spremembe načrta za okrevanje
Odbor DZ za finance se je seznanil z izvajanjem načrta za okrevanje in odpornost, pri katerem je bilo doslej izkoriščenih 41 odstotkov razpoložljivih sredstev. Predstavniki resorjev so odboru pojasnjevali razloge za tretjo spremembo načrta, ki jo je Slovenija Evropski komisiji poslala prejšnji teden.(več)
Slovenija bo uveljavila možnost odstopanja od pravil zaradi izdatkov za obrambo
Slovenija bo predlagala uveljavitev nacionalne odstopne klavzule od fiskalnih pravil zaradi nujnega povečanja izdatkov za obrambo, je na seji odbora DZ za finance povedala državna sekretarka na ministrstvu za finance Saša Jazbec. V letu 2025 naj bi se delež teh izdatkov v BDP glede na obstoječe načrte povečal za 0,15 odstotne točke.(več)
Koalicija ne bo podprla predstavljenih imen za guvernerja Banke Slovenije
Koalicija je predsednico republike Natašo Pirc Musar obvestila, da nobeden izmed dveh predstavljenih kandidatov za guvernerja Banke Slovenije ne more računati na njihovo podporo. Ocenjujejo, da kandidata nista primerna za to funkcijo, koalicijskih poslancev s svojo predstavitvijo nista prepričala. Pod vprašajem ostaja tudi imenovanje novega varuha.(več)
Golob: Večina reform bo potrjenih v tem mandatu
Predsednik vlade Robert Golob je na seji DZ zagotovil, da bo večina reform potrjenih v tem mandatu, ob čemer si za velik uspeh šteje, da so spremembe usklajene s socialnimi partnerji. Tako je premier odgovoril na očitke vodje poslanske skupine nepovezanih poslancev Anžeta Logarja, da vlada ni storila tistega, kar je obljubila volivcem.(več)
Zagovornik ugotovil diskriminacijo pri nagradi za poslovno uspešnost
Zagovornik načela enakosti je ugotovil diskriminacijo zaposlenih pri zavarovalnici zaradi njihovega zdravstvenega stanja. Ugotovil je, da so bila merila za izplačilo nagrade za poslovno uspešnost diskriminatorna. Če so bili zaposleni med letom bolniško odsotni z delovnega mesta, so prejeli nižjo nagrado kot tisti, ki niso bili.(več)
Semiškemu gostincu 106.000 evrov odškodnine
Višje sodišče v Ljubljani je nekdanjemu semiškemu gostincu Zemirju Begiću, ki mu je zdravstveni inšpektorat prepovedal izdelovati in prodajati konopljino pivo, dosodilo nekaj manj kot 106.000 evrov odškodnine. Slednje je sicer bistveno manj, kot je zahteval. Državo je namreč tožil za 12 milijonov evrov, poroča Delo.(več)
Ob svetovnem dnevu knjige letos tudi razmislek o avtorski pravici v dobi umetne inteligence
Organizacija Unesco je leta 1995 na generalnem zasedanju v Parizu 23. april razglasila za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Dan je posvečen promociji branja, založništva in zaščiti avtorskih pravic ter intelektualne lastnine. Ob letošnjem prazniku je izpostavljen tudi razmislek o umetni inteligenci in avtorskih pravicah.(več)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Novejša sodna praksa v zvezi s skupnim premoženjem |