Dnevne zakonodajne novosti / 24. marec 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Izenačeni upravičenci do subvencij
Tema dneva

Vlada je potrdila predlog novele stanovanjskega zakona, ki po pojasnilih ministrice Irene Majcen sledi odločbam ustavnega sodišča iz lanskega in letošnjega leta. Med drugim izenačuje upravičence do subvencije v neprofitnih in tržnih stanovanjih, javnim stanovanjskim skladom pa omogoča dodatne zadolžitve za gradnjo javnih najemnih stanovanj. S predlaganimi spremembami stanovanjskega zakona se tudi izenačuje vse najemnike v neprofitnih stanovanjih, ne glede na to, kdaj je bilo sklenjeno najemno razmerje, razen bivših imetnikov stanovanjske pravice, ki niso odkupili stanovanja, in bivših imetnikov stanovanjske pravice, ki so ostali v neprofitnem najemu v denacionaliziranih stanovanjih.

Konoplja za medicinske namene
Vlada je sprejela spremembo uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog, s čimer se omogoča uporaba konoplje v medicinske namene. S spremembo uredbe so konopljo premestili iz prve skupine prepovedanih drog v drugo. Glavni namen spremembe je omogočiti uporabo standardiziranih cvetnih ali plodnih vršičkov konoplje, iz katerih smola ni bila iztisnjena, v medicinske namene. Bolniki bodo lahko dobili takšno konopljo na zdravniški recept. Do sedaj so bolniki lahko na zdravniški recept v lekarni dobili sintezne in naravne ekstrakte konoplje, ne pa tudi rastline.

Spremembe zakona o gimnazijah
Končuje se javna razprava o predlogu novele zakona o gimnazijah. Predlog med drugim uvaja nekaj novosti, povezanih z natančnejšo opredelitvijo trajanja statusa dijaka v srednjem gimnazijskem izobraževanju in možnostmi prestopanja ter ponavljanja. Predlog novele zakona opredeljuje tudi vzporedno izobraževanje, izboljšanje dostopnosti izobraževanja tujcem in zagotavljanje tečaja slovenščine. Natančneje zakonski predlog določa tudi dolžnosti dijaka. Med drugim določa, da lahko šola dijaku ustno prepove prisotnost pri pouku, če s svojim ravnanjem ogroža oziroma bi lahko ogrozil svoje življenje ali zdravje oziroma življenje drugih.

Razočarani delodajalci
Zadnji osnutek sprememb delovne zakonodaje je močno razočaral delodajalsko stran. Delodajalci predlagane spremembe v tej fazi povsem zavračajo, je za STA povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Slovenije Igor Antauer. Kot je pojasnil, predlogi ne ustrezajo ciljem dokumenta Za dostojno delo, ki je bil izhodišče za začetek razprave o reformi trga dela. Nekaj pripomb imajo tudi na sindikalni strani. Ministrstvo za delo je sicer želelo, da bi osnutek delovne zakonodaje počasi romal v medresorsko usklajevanje, a bo najverjetneje zagnalo nova pogajanja.

Upravne sankcije v evropskem pravu
Vrhovno sodišče je v soorganizaciji Združenja državnih svetov in vrhovnih upravnih organov EU (ACA) pripravilo mednarodno konferenco na temo upravnih sankcij v evropskem pravu. Konference se udeležujejo številni visoki gostje iz več kot 20 držav, ki so največ časa namenili primerjavi različnih nacionalnih ureditev. Upravno sankcioniranje je podobno prekrškovnemu, le da gre za drugačne postopke. Je pa področje upravnih sankcij v evropskih državah urejeno zelo različno, saj imajo nekatere pri teh postopkih že dolgoletno prakso, druge pa upravnih sankcij ne poznajo oziroma tovrstno sankcioniranje nadomeščajo s sankcijami za prekrške.

Povezanost trga finančnih storitev
Evropska komisija je predstavila akcijski načrt, ki določa, kako evropskim potrošnikom ponuditi večjo izbiro in boljši dostop do finančnih storitev po EU. Namen načrta je odpraviti nacionalne ovire, saj trenutno finančne storitve, kot so bančni računi, avtomobilsko zavarovanje in prenosi denarja, v drugih državah članicah EU kupuje samo sedem odstotkov potrošnikov. "Na pravem enotnem trgu razlikovanje med domačimi in tujimi ponudniki ne bi smelo biti več pomembno. Tudi ponudniki finančnih storitev bi morali imeti možnost, da žanjejo prednosti celotnega trga EU," so izpostavili v Bruslju.(TFL)