Dnevne zakonodajne novosti / 23. junij 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 4 pravni akti
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Odbor podprl novelo interventnega zakona za zagotovitev stabilnosti zdravstva
Tema dneva

Člani odbora DZ za zdravstvo so z devetimi glasovi za in štirimi proti potrdili vladni predlog novele zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, ki med drugim prinaša plačevanje po realizaciji le za izbrane, in ne več vse opravljene zdravstvene storitve. Predlog novele bi hkrati ukinil drugo fazo ukrepa plačevanja po realizaciji z vključevanjem t. i. čistih zasebnikov, ki je predvidena v obstoječem interventnem zakonu. Odbor je sprejel tudi vsa vložena dopolnila koalicije.(več)

Vlada predlog zakona o dolgotrajni oskrbi pošilja na ESS
Vlada je na včerajšnji seji začela obravnavo predloga zakona o dolgotrajni oskrbi in predloga novele zakona o socialnem varstvu. Pred potrjevanjem, predvidoma na dopisni seji, pa vlada oba zakonska predloga pošilja še v obravnavo Ekonomsko-socialnem svetu (ESS), je po seji pojasnila direktorica Ukoma Petra Bezjak Cirman.(več)

Vlada o gospodarskih temah
Vlada se je seznanila z osnutkom posodobitve nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), ki ga bo do konca meseca poslala DZ in Evropski komisiji. Sprejela je uredbo o pomoči za uvajanje OVE in uredbo o zavarovanju mednarodnih gospodarskih poslov v Ukrajini v času vojne. Neži Kodre je dala polni mandat na čelu direkcije za vode, za šefa državnega protokola pa je ponovno imenovala Aleksandra Strela.(več)

Šinko: Predlog novele zakona določa pravno podlago za zbiranje podatkov v verigi preskrbe s hrano
Vlada je na seji sprejela tudi predlog novele zakona o kmetijstvu. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedala ministrica za kmetijstvo Irena Šinko, se s spremembo zakona določa pravna podlaga za izvedbo zbiranja podatkov o ceni, količini in poreklom v verigi preskrbe s hrano.(več)

Odbor DZ za zaščito sodnikov pred različnimi vplivi
Odbor DZ za pravosodje se je včeraj strinjal, da je zaščita sodnikov pred različnimi vplivi nujna. Ministrstvu za pravosodje so predlagali, da preuči veljavne ukrepe za vzpostavitev odgovornosti v sodstvu in ukrepe za zaščito sodnikov pred zunanjimi in notranjimi vplivi, v primeru ugotovljenih pomanjkljivosti pa predlaga normativne rešitve.(več)

Zagovornik načela enakosti: Javni avtobusni prevoz za invalidne še vedno nedostopen
Decembra 2020 se je iztekel zakonski rok, do katerega bi morali biti avtobusi v javnem medkrajevnem potniškem prometu dostopni gibalno in senzorno oviranim, a temu še vedno ni tako, je opozoril Zagovornik načela enakosti. Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo je zato izdal več priporočil za ukrepanje.(več)

Vlada v novo zakonsko ureditev pravic funkcionarjev po zaključku pogajanj s sindikati javnega sektorja
Vlada je sprejela odgovor na pobudo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) za celovito ureditev področja pravic in obveznosti funkcionarjev. Po oceni vlade je novo zakonsko ureditev pravic funkcionarjev smiselno oblikovati po zaključku pogajanj s sindikati javnega sektorja, ko bo znana ureditev teh pravic za javne uslužbence.(več)

Obeta se ustanovitev varuha otrokovih pravic
Ministrstvo za pravosodje je v javno razpravo poslalo osnutek novele zakona o varuhu človekovih pravic, ki bi uvedel funkcijo varuha otrokovih pravic. Imel bi položaj namestnika varuha človekovih pravic, ki bi opravljal izključno naloge v zvezi z otroki.(več)

Sodišče EU: Madžarska z oteženim vlaganjem prošenj za azil kršila pravo EU
Madžarska je z zakonom, ki je po izbruhu pandemije covida-19 otežil vlaganje prošenj za azil, kršila pravo EU, je ugotovilo Sodišče EU. Številnim osebam je bil s tovrstno ureditvijo dejansko onemogočeno uresničevanje njihove pravice, da na Madžarskem zaprosijo za azil, je navedlo sodišče.(več)

Potrošniške organizacije zaradi zelenega zavajanja letalskih družb s pritožbo v Bruslju
Evropske letalske družbe podajajo zavajajoče okoljske trditve, s čimer kršijo pravila EU o nepoštenih poslovnih praksah, trdi 22 potrošniških organizacij iz 18 držav, ki so zato s krovno Evropsko potrošniško organizacijo BEUC vložile pritožbo pri Evropski komisiji in mreži organov za varstvo potrošnikov (CPC) proti 17 letalskim prevoznikom.(več)