Dnevne zakonodajne novosti / 1. oktober 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 20 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Kulturni evro v javni razpravi
Tema dneva

Ministrstvo za kulturo je v javno razpravo dalo predlog zakona o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe RS v kulturi. Kot so pojasnili na ministrstvu, predlog t. i. zakona o kulturnem evru sledi predlogu, ki so ga februarja letos v zakonodajni postopek vložili poslanci, ta pa vladnemu predlogu iz aprila leta 2015. Sredstva bi bila med drugim namenjena sanaciji najbolj ogroženih in najpomembnejših enot kulturne dediščine, ureditvi osnovnih prostorskih pogojev in nakupu opreme za nekatere osrednje javne zavode s področja kulture.

Policisti nadaljujejo stavko
Policisti z današnjim dnem nadaljujejo stavko, ki so jo začeli 12. februarja, nato pa zaradi odstopa prejšnje vlade zamrznili. Kot so sporočili, so stavko začeli izvajati "v polnem obsegu" na območju celotne države. Za stavko v policiji sicer veljajo določene zakonske omejitve. Kot glavni razlog za stavko v policijskih sindikatih navajajo enostranski poseg vlade v pravice, pridobljene s stavkovnim sporazumom iz sredine leta 2016, z lanskim podpisom aneksa h kolektivni pogodbi za državno upravo. Vlada pa po njihovih navedbah ni izpolnila tudi nekaterih drugih določb omenjenega stavkovnega sporazuma.

Predlog resolucije o energetskem konceptu
Ministrstvo za infrastrukturo je javno obravnavo predloga resolucije o energetskem konceptu, ki se je iztekla 7. septembra, podaljšalo do 15. oktobra. Predlog je šel avgusta v javno obravnavo že drugič. Infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek sicer v predlogu resolucije pogreša konkretnejše ukrepe in napoveduje prenovo koncepta. Kot je dejala na zaslišanju pred matičnim odborom v začetku meseca, bomo v letih, ki prihajajo, morali sprejeti pomembne odločitve. "Energetski koncept, ki je v javni obravnavi, po moji oceni ni odgovoril na ključna vprašanja, ki našo državo čakajo v naslednjih letih," je navedla.

Poslanci o kandidatu za guvernerja
V DZ bodo oktobrsko delo začeli z zasedanjem delovnih teles. Med drugim bo mandatno-volilna komisija obravnavala predlog za imenovanje guvernerja Banke Slovenije Primoža Dolenca. Dolenc, ki ga je na to mesto po javnem razpisu predlagal predsednik republike Borut Pahor, v DZ še nima zagotovljene potrebne večine, to je 46 glasov na tajnem glasovanju. Komisija za nadzor javnih financ pa bo razpravljala o finančnih posledicah ukrepov, predvidenih v koalicijski pogodbi. SDS komisiji DZ predlaga, naj vladi naloži, da se v 15 dneh opredeli do ocene fiskalnega sveta z vidika vzdržnosti javnih financ.

Protikorupcijski organ na ravni EU
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) predlaga ustanovitev neodvisnega protikorupcijskega organa na ravni EU. Kot so navedli, bi ta preučeval sume kršitev integritete in korupcije v institucijah in organih EU, vključno s parlamentom in komisijo. KPK pozdravlja prizadevanja EU na tem področju, ki jih je zaznati v vzpostavitvi posvetovalnega odbora o ravnanju poslancev Evropskega Parlamenta in neodvisnega odbora za etiko Evropske komisije. Hkrati pa ocenjuje, da v obstoječi obliki ne omogočata učinkovitega naslavljanja omenjenih kršitev, saj do presojanja ne pride samodejno, ob njihovi zaznavi.

Vračanje denarja za podrejene delnice
Celjsko okrožno sodišče je odločilo, da mora Abanka razlaščenima kupcema podrejenih obveznic Banke Celje vrniti vplačani znesek skupaj z obrestmi, poroča Delo. Sodba še ni pravnomočna, saj se je Abanka nanjo pritožila. Razlaščena vlagatelja, ki sta kot fizični osebi leta 2007 kupila za več sto tisoč evrov podrejenih obveznic Banke Celje, sta lansko pomlad po navedbah časnika vložila tožbo proti Abanki kot pravni naslednici Banke Celje. Banki sta očitala, da ju ni poučila o vseh lastnostih posla in tveganjih, povezanih s podrejenimi obveznicami.(TFL)