Dnevne zakonodajne novosti / 28. september 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Koalicija napoveduje spremembe treh sistemskih zakonov v zdravstvu
Tema dneva

Koalicijske poslanske skupine so se odzvale na predlog novele interventnega zakona v zdravstvu, ki ga je pripravila iniciativa Glas ljudstva. Ob tem so napovedali spremembe treh sistemskih zakonov v zdravstvu, ki jih bodo v javno obravnavo predvidoma dali do konca novembra. Predlogi bodo med drugim v luči kakovostnejše zdravstvene obravnave vključevali več administrativnih razbremenitev dela, prednostno pa se posvečajo tudi omejitvi dvojnih praks dela v zdravstvu.(več)

Tax-Fin-Lex žrtev vdora v Facebook profil
V družbi Tax-Fin-Lex smo bili žrtev vdora v naš Facebook profil, pri čemer nam je bil kljub največjim možnim varnostnim standardom profil ukraden skupaj z računom. Po prvih informacijah platforme Meta bo stran ponovno vzpostavljena, težko pa je oceniti, kdaj točno jo bomo dobili nazaj. Zato smo se odločili, da za ažurno obveščanje o naših aktivnostih odpremo novo Facebook stran, in vas vabimo k všečkanju. Spremljate pa nas lahko tudi na omrežjih LinkedIn, Instagram in YouTube.

Državni svet izglasoval veto na noveli zakona o zaščiti živali in o KGZS
Državni svet je na izredni seji izglasoval odložilni veto na novelo zakona o zaščiti živali, ki jo je DZ sprejel z 52 glasovi, ter na novelo zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije, ki jo je podprlo 49 poslancev. Za dokončen sprejem bo moralo noveli v ponovnem glasovanju podpreti 46 poslancev.(več)

Državni svet izglasoval veto na zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov
DS je s 17 glasovi za in osmimi proti izglasoval odložilni veto na zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Predlagatelji veta so opozorili, da je zakon neustrezen in da je šlo v času epidemije za izjemne okoliščine. V DZ bo za vnovično sprejetje zakona potrebnih vsaj 46 glasov, pri čemer je bil prvotno potrjen z 49 glasovi.(več)

Gospodarstvo ostro proti podaljšanju kritja bolniških v breme delodajalca
Predstavniki gospodarstva ostro nasprotujejo neuradni nameri vlade o vnovični uvedbi daljšega obdobja izplačevanja bolniške odsotnosti v breme delodajalca. To bi bil korak nazaj, so zapisale v dopisu premierju Robertu Golobu. Da ministri razpravljajo o tej možnosti, je sicer v ponedeljek poročal spletni portal N1.(več)

Na GZS s predlogi za spremembe pri davkih za večjo produktivnost
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t.i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.(več)

Lani v državnem proračunu malenkost več okoljskih davkov
Prihodki države od okoljskih davkov so lani znašali 1,633 milijarde evrov, kar je 0,02 odstotka več kot leta 2021. Največji del zneska so prispevali davki na energijo, delež okoljskih davkov v bruto domačem proizvodu (BDP) pa se je na letni ravni znižal, je objavil državni statistični urad.(več)

Upravno sodišče zavrnilo tožbo glede odstrela medvedov
Upravno sodišče je zavrnilo tožbo nevladne organizacije Alpe Adria Green (AAG) zoper odstrel 230 medvedov v letošnjem letu, zato se lahko ta zdaj nadaljuje, so sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor. Dovoljenje za odstrel so sicer izdali 13. aprila, a ga je upravno sodišče po vloženi tožbi 23. maja z začasno odredbo zadržalo.(več)

Države EU morajo okrepiti prizadevanja na področju digitalnih veščin
Pod trenutnimi pogoji bo do leta 2030 le 59 odstotkov prebivalstva EU obvladalo vsaj osnovne digitalne veščine, zaradi česar morajo države članice okrepiti naložbe v tovrstno izobraževanje, v prvem poročilu o stanju digitalnega desetletja ugotavlja Evropska komisija. Tudi Slovenija mora okrepiti prizadevanja na področju digitalnih veščin.(več)

Mladi v podnebnem boju s tožbo na ESČP proti državam, tudi Sloveniji
Skupina mladih Portugalcev je na Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) vložila tožbo proti 33 državam, ki jim očitajo, da niso storile dovolj za zaustavitev globalnega segrevanja. Gre za prvi tovrstni primer pred omenjenim sodiščem v Strasbourgu, ki bi v primeru uspeha lahko imel pravno zavezujoče posledice za vpletene države.(več)