Dnevne zakonodajne novosti / 13. oktober 2016
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Upoštevanje zdravstvenega stanja azilantov
Tema dneva

Ustavno sodišče je razveljavilo odločitev vrhovnega sodišča, s katero je to pritrdilo sklepu MNZ iz maja letos, da Slovenija ne bo obravnavala prošenj enajstih prosilcev za azil, ker da bodo predani državi, ki je odgovorna za obravnavanje njihove prošnje. Odločili so, da se vrhovno sodišče ni dovolj opredelilo do zdravstvenega stanja prosilcev. "Iz navedenega izhaja, da morajo pristojni organi in sodišča v primeru, ko prosilec zatrjuje, da odgovorna država članica EU zanj ni varna država, presojati vse okoliščine, ki so pomembne z vidika spoštovanja načela nevračanja. To pomeni, da morajo pristojni organi in sodišča upoštevati tudi zdravstveno stanje prosilca," so zapisali ustavni sodniki.

Več denarja za državne ceste
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je seznanil s predlogom proračuna za prihodnji dve leti za ta področja. Predlogov za dopolnila ni bilo, je pa odbor izrazil pričakovanje, da bosta resorna ministra njihove pripombe v prihodnjih načrtih upoštevala. Člani so bili med drugim zadovoljni, da bo več denarja za državne ceste. Za resor infrastrukture bo v letu 2017 namenjenih 729 milijonov evrov, kar je 70 milijonov več kot za leto 2016, za leto 2018 pa 796 milijonov evrov. Večino, skupno 70 odstotkov vseh sredstev, predstavljajo vlaganja v železnice in državne ceste.

Znova podpora za registracijo mopedov
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je znova podprl noveli zakona o motornih vozilih in zakona o pravilih cestnega prometa, na kateri je državni svet 28. septembra izglasoval veto. Noveli med drugim predvidevata obvezno registracijo vseh mopedov in nošenje čelade za kolesarje do 18. leta. Direktor agencije za varnost prometa Igor Velov je spremembe podprl in poudaril povečanje varnosti. Tudi če bodo na tehničnih pregledih 'ujeli' le nekaj predelav, je to vredno, je menil in dodal, da dodatna varnost odtehta dodatne stroške.

“Bela knjiga” le za razpravo
Bela knjiga o pokojninah je po mnenju vodje skupine za njeno pripravo Andraža Rangusa strokovni dokument, ki služi zgolj kot podlaga za širšo javno razpravo o možnih načinih zagotavljanja dolgoročne vzdržnosti pokojninskega sistema. Tako se je odzval na stališče svobodnih sindikatov, da bo bela knjiga drastično poslabšala položaj žensk. Vsi ukrepi in rešitve, ki se bodo na podlagi ugotovitev iz bele knjige uvedli, bodo po zagotovilu Rangusa predmet širšega družbenega konsenza in bodo "vsebovali zgolj tiste predloge, ki bodo v največji možni meri usklajeni s socialnimi partnerji".

Državni svetniki ne podpirajo proračuna
S predlogom državnega proračuna za prihodnji dve leti, ki ga v teh dneh obravnavajo odbori DZ, so se seznanili tudi državni svetniki. V razpravi je bilo slišati kar nekaj kritičnih besed, še posebej glede odmerjenih sredstev za občine. Na koncu so sklenili, da proračunskih dokumentov ne podprejo. "Kljub opozorilom o zmanjševanju finančne neodvisnosti občin se stanje iz leta v leto slabša," je bil do proračunskih dokumentov kritičen predsednik komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Jernej Verbič. "Čim prej je treba spremeniti sistemski zakon o financiranju občin, kar se obljublja že več let," je dejal.

Slovenija še zadržana do Cete
Na srečanju veleposlanikov držav članic EU v Bruslju je bil dosežen napredek glede skupne razlagalne izjave k sporazumu med EU in Kanado (Ceta), vendar pa imajo nekatere države, med njimi tudi Slovenija, še nekaj zadržkov. Če bodo te zadržke umaknile, bi lahko ministri za trgovino EU prihodnji torek prižgali zeleno luč podpisu sporazuma. Slovenija je v povezavi s Ceto problematizirala predvsem vprašanje vode, investicijsko sodišče za reševanje sporov med vlagatelji in državo (ICS) ter spoštovanje standardov varne hrane. Vlada bo na današnji seji obravnavala stališče Slovenije do podpisa sporazuma in sklepa o njegovi začasni uporabi. Zadnjo besedo bo nato imel parlamentarni odbor za evropske zadeve.(TFL)