Dnevne zakonodajne novosti / 16. november 2017
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Ustavna obtožba zoper predsednika vlade
Tema dneva

Poslanci SDS so v DZ vložili predlog za ustavno obtožbo predsednika vlade Mira Cerarja, ki je po njihovem mnenju zlorabil položaj, ko je dosegel neizvršitev zakonite odločbe o deportaciji sirskega begunca Ahmada Šamija. Da predlog pride do ustavnega sodišča, ga mora v DZ podpreti vsaj 46 poslancev. Za zdaj SDS ni podprla še nobena od poslanskih skupin, Cerar pa je predlog označil kot poskus diskreditacije njega in vlade. Zatrdil je, da v tem primeru kot v nobenem drugem primeru ni kršil ustave ali zakona. "V to sem prepričan tako kot ustavni pravnik kot predsednik vlade," je poudaril. Cerar je sicer v torek napovedal, da bo vlada odločala o interesu Slovenije za podelitev dovoljenja za prebivanje Šamiju na podlagi 51. člena zakona o tujcih.

Slovenija ima pravico do diskrecije
Direktorica Mirovnega inštituta Neža Kogovšek Šalamon meni, da bi lahko azilni postopek Ahmadu Šamiju obnovili, takrat pa izkoristili možnost diskrecijske pravice, da Slovenija odloči o azilu. S pravnikom Sašo Zagorcem se strinjata, da dublinska uredba ne omejuje, do kdaj lahko država uveljavi diskrecijsko klavzulo, le, da jo uporabi med postopkom. Na ministrstvu za notranje zadeve so namreč v torek pojasnili, da sirski begunec Ahmad Šami ni več prosilec za mednarodno zaščito, saj je bil dublinski postopek pravnomočno končan na podlagi sodbe vrhovnega sodišča. A Kogovšek Šalamon pravi, da niso izčrpali še vseh pravnih sredstev in je primer možno ponovno odpreti oziroma ga obnoviti.

Strah pred podražitvijo vozniškega izpita
Državni zbor je danes s 45 glasovi za in 22 proti sprejel novelo zakona o voznikih. Na obravnavi je bilo sicer slišati precej pomislekov glede predlaganih rešitev, saj poslance skrbi, kako bo Agencija za varnost prometa porabila na novo dodeljena sredstva, bojijo se tudi podražitve opravljanja vozniškega izpita. Novela stroške vozniškega izpita, ki jih kandidati za vozniški izpit plačajo na upravnih enotah, namreč namensko dodeljuje agenciji. Zakon o voznikih zdaj določa, da prilivi v celoti pripadajo integralnemu proračunu, AVP pa dobi del sredstev iz tega proračuna, ki ne pokrije vseh dejanskih stroškov.

Dolgotrajna oskrba zvišuje plačilo za dom
Osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je v javni razpravi, bi občutno podražil bivanje v domovih za starejše in storitve pomoči na domu, opozarja skupnost socialnih zavodov. Po njenih informativnih izračunih bi se dolgotrajna oskrba za številne povišala za več kot 100 evrov mesečno, v nekaterih primerih pa celo za več kot 800 evrov mesečno. "Starejši in njihovi svojci že danes za storitve dolgotrajne oskrbe plačujejo preveč iz lastnega žepa, zaradi česar si številni ne morejo več privoščiti ustrezne pomoči, ki jo zaradi bolezni in starostne onemoglosti nujno potrebujejo," je opozoril sekretar skupnosti Jaka Bizjak.

Zvonko Fišer ni več v suspenzu
Državnotožilski svet je v celoti ugodil pritožbi nekdanjega generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja zoper suspenz in odpravil oktobrsko odločbo generalnega državnega tožilca Draga Škete, je sporočil Fišer. Kot je zapisal, je bila odločitev sprejeta soglasno, odločbo pa je že prejel. Državnotožilski svet je suspenz odpravil, saj je bilo dejanje, o katerem bo odločalo sodišče, izvršeno pri opravljanju funkcij tožilske uprave in ne pri izvajanju kazenskega pregona, je v izjavi za medije zapisal Fišer in dodal, da je opozarjal prav na to. Obenem je poudaril, da verjame, da bo postopek pred sodiščem pokazal, da ni bilo storjeno nobeno kaznivo dejanje.

Premalo dodatnega prispevka za pokojnine
Ekonomsko socialni svet (ESS) je obravnaval predlog sprememb pokojninskega načrta sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja, vendar sindikalna stran ocenjuje predlagano prispevno stopnjo kot prenizko. ESS tako ni dal soglasja k predlogu, ampak ga je vrnil skladu, ki naj upošteva pripombe s seje ESS. "Na sindikalni strani smo enotno nasprotovali podanemu predlogu," je za STA dejal izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko. Višina prispevne stopnje mora biti po njegovih besedah taka, da bo v celoti omogočila koriščenje pravic iz zavarovanja in da zavarovanci ne bodo prikrajšani. (TFL)