Poslanci so za nove ustavne sodnike na tajnem glasovanju potrdili Mateja Accetta, Rajka Kneza, Klemna Jakliča in Marijana Pavčnika. Accetto je prejel 75 glasov (11 proti), Knez 71 (13 proti), Jaklič 57 (27 proti), Pavčnik pa 76 (8 proti). Generalna sekretarka v uradu predsednika republike Boruta Pahorja Nataša Kovač je še pred glasovanjem o kandidatih poudarila, da je za štiri kandidate za ustavne sodnike mogoče na podlagi njihovih strokovnih kompetenc ter dosedanjih izkušenj utemeljeno sklepati, da "bodo to poslanstvo opravljali kot poznavalci domačega in mednarodnega prava, samostojno, neodvisno in v skladu z najvišjimi strokovnimi zahtevami."
Šketa je novi generalni državni tožilec
Poslanci so z 51 glasovi za in 17 proti Draga Šketo potrdili za novega generalnega državnega tožilca. Na tem mestu bo nasledil Zvonka Fišerja, ki mu bo v začetku maja potekel mandat. Med svoje prioritete je Šketa uvrstil predvsem gospodarski, korupcijski in organizirani kriminal, poudarek pa namerava dati tudi starejšim nerešenim zadevam, sovražnemu govoru ter kršitvam pravic delavcev in ranljivih skupinam ljudi. Kot je napovedal, se namerava zavzemati tudi za večjo kakovost tožilskega odločanja in restriktivno politiko do storilcev povratnikov.
Nacionalni program varstva okolja
Ministrstvo za okolje in prostor se je lotilo priprave nacionalnega programa varstva okolja do leta 2030 (NPVO 2030), s katerim bodo določene dolgoročne usmeritve, cilji in naloge za varstvo okolja. Osnutek načrta priprave so objavili na svoji spletni strani, pripombe in predloge na osnutek načrta pa bodo sprejemali do 28. aprila. Zahteve glede izdelave nacionalnih programov vsebujejo trije zakoni s področja delovanja ministrstva: zakon o varstvu okolja, zakon o ohranjanju narave in zakon o vodah. NPVO 2030 bo združil zahtevane vsebine glede nacionalnih programov iz vseh teh zakonov.
Številne pripombe k zdravstvenemu zakonu
Zdravstveni svet je oblikoval del pripomb na predlog zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Dokončen predlog bodo sestavili na naslednji seji, že zdaj pa je najvišje posvetovalno telo ministrice za zdravje oblikovalo številne pripombe k zakonu. Zdravstveni svet se je med drugim dotaknili vprašanja nadstandarda pri zdravstvenih storitvah, ki je v predlogu zakona izločen iz pravic, ki jih krije obvezno zdravstveno zavarovanje. Predlog zakona predvideva tudi, da se iz obveznega zdravstvenega zavarovanja ne krije zdravljenje zapletov zaradi samoplačniških zdravstvenih storitev.
Za globlje raziskovanje bančne luknje
Poslanska skupina SDS je vnovič vložila predlog novele zakona o bančništvu. Cilj je pridobiti ustrezne podatke, ki bodo DZ omogočili sprejetje zakonodaje, s katero se bo preprečilo izvajanje nepravilnosti v sistemu, ter razkritje odgovornosti tistih, ki so sodelovali pri kopanju bančne luknje. Kot so sporočili, so pripravili predlog, po katerem bodo bančni podatki, ki so bili do sedaj zaupni, dostopni za potrebe dela DZ, če se ti nanašajo na banko, ki je prejela državno pomoč ali pa je predmet ukrepov po zakonu o ukrepih RS za krepitev stabilnosti bank.
Sprememba energijske nalepke
Evropski parlament in članice EU so se dogovorili o spremembi energijske nalepke in ustreznega pravnega okvira, kar morata sicer še formalno potrditi Evropski parlament in Svet EU. Ob zamenjavi nalepke bo vzpostavljena javna podatkovna baza za lažjo primerjavo energijske učinkovitosti gospodinjskih aparatov. Trenutne nalepke z oznakami od A+++ do G bodo zamenjane z jasnimi in lažje razumljivimi nalepkami od A do G (razredov od A+ do A+++ ne bo več), kar bo potrošnikom olajšalo razumevanje energijske učinkovitosti proizvodov. Na komisiji so prepričani, da bodo boljše informacije o porabi energije aparatov pripomogle k lažji identifikaciji bolj učinkovitih naprav.(TFL)
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Predlog zakona o dopolnitvi Zakona o bančništvu (ZBan-2A), redni postopek, EPA 1858-VII |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Prekluzivni rok za uveljavitev jamčevalnih zahtevkov pri prodajni in podjemni pogodbi (2. del) |