Dnevne zakonodajne novosti / 28. december 2016
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Lekarnam negativno mnenje računskega sodišča
Tema dneva

Računsko sodišče je v revizijskem poročilu o nabavi zdravil v Celjskih lekarnah, Gorenjskih lekarnah in Javnem zavodu Mestne lekarne ugotovilo nepravilnosti pri naročilih. Vsem trem je računsko sodišče za pravilnost poslovanja v letu 2014 v delu, ki se nanaša na nabavo zdravil, izreklo negativno mnenje in zahtevalo predložitev odzivnega poročila. Celjske lekarne niso izvedle ustreznega postopka oddaje javnega naročila. Gorenjske lekarne v postopku oddaje javnega naročila dobave zdravil na recept in brez recepta, ki se izdajajo samo v lekarni, niso določile ustreznih meril za izbiro dobavitelja. Prav tako ustreznih meril za izbiro dobaviteljev zdravil niso določile Mestne lekarne.

Izhodišča za zakon o kakovosti in varnosti v zdravstvu

Ministrstvo za zdravje je objavilo okvirna izhodišča za zakon o kakovosti in varnosti v zdravstvu, ki predvidevajo vzpostavitev celovitega sistema spremljanja in nenehnega izboljševanja kakovosti in varnosti v zdravstvu. Kot so poudarili na ministrstvu, želijo bolnike postaviti v središče zdravstvene obravnave. Ključni cilji zakona so povečanje uspešnosti delovanja izvajalcev zdravstvene dejavnosti in zdravstva kot sistema, objektivizacija zdravstvene obravnave z merjenjem izidov zdravljenja na za vse enak način ter obveščanje splošne in strokovne javnosti o ravni kakovosti zdravstvene oskrbe s ciljem informiranja vseh državljanov.

Več sredstev za dolgotrajno oskrbo

Izdatki za dolgotrajno oskrbo so se leta 2014 glede na leto prej povečali za 3,4 odstotka na 487 milijonov evrov. Rast bruto domačega proizvoda (BDP) je bila v tem obdobju skoraj štiriodstotna, tako da je delež izdatkov za dolgotrajno oskrbo v BDP ostal enak kot v letu 2013, in sicer 1,31 odstotka, so sporočili z državnega statističnega urada. Razmerje med zdravstvenim in socialnim delom se od leta do leta bistveno ne spreminja. V letu 2014 so izdatki za zdravstveni del znašali 67 odstotkov, za socialni pa 33 odstotkov. Vlada je sicer nedavno podala soglasje za delni prenos vsebin s področja dolgotrajne oskrbe z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na ministrstvo za zdravje.

Dostop do informacij javnega značaja

Informacijski pooblaščenec je v letošnjem letu s področja dostopa do informacij javnega značaja izdal več kot 310 odločb, kar je največ od začetka njegovega delovanja. Opaža, da so zavezanci z institutom dostopa do informacij javnega značaja bolje seznanjeni, primeri pa so vedno kompleksnejši in pravno vse bolj zapleteni. Letos so prejeli manj pritožb zaradi neodzivnosti zavezancev kot leto prej, kar je po mnenju informacijskega pooblaščenca spodbuden kazalnik večje odzivnosti organov. Področje dostopa do informacij javnega značaja je v letošnjem letu zaznamovala predvsem novela zakona o dostopu do informacij javnega značaja, katere namen je vsakomur zagotoviti pravico do enostavne in učinkovite ponovne uporabe prosto dostopnih podatkov javnega sektorja za katerikoli namen.

Država kupila cerkvene gozdove

Država in mariborska nadškofija sta po poročanju Multimedijskega centra (MMC) RTV Slovenija daleč od oči javnosti že maja sklenili pogodbo za odkup velikega dela nadškofijskega premoženja v vrednosti nekaj več kot 5,8 milijona evrov. Pri tem država v večjem delu kupuje tisto, kar je bilo nekoč že njeno, navaja portal. Država je namreč posegla v posel prodaje, s katero je mariborska nadškofija neznanemu kupcu, neuradno iz tujine, skušala prodata velik del svojih zemljišč. Sklad kmetijskih zemljišč je izkoristil predkupno pravico, ki mu jo je Upravna enota Slovenska Bistrica z odločbo, ki so jo dobili na RTV Slovenija, tudi priznala.

Predsednik Pahor o varni Sloveniji

V uradu predsednika republike so na državni praznik pripravili dan odprtih vrat. Predsednik Borut Pahor je ob tem dejal, da je Slovenija ena najbolj varnih držav na svetu. Izrazil je željo, da bi Slovenija ostala tako varna in bi prav zaradi tega lahko vrata urada ostala na stežaj odprta, saj je edinstveno, da lahko obiskovalci pridejo tudi v pisarno predsednika. "V kolikor bo tako, bo mogoče nadaljevati procese gospodarskega in socialnega okrevanja ter bo vsak lahko čutil državo kot svojo domovino, kjer je dovolj prostora za vse," je dejal Pahor. Naslednji dan odprtih vrat v Predsedniški palači bo ob slovenskem kulturnem prazniku Prešernovem dnevu.(TFL)