Vlada je potrdila predlog novele zakona o izvrševanju proračuna, s katero se bodo sredstva za izplačilo letnega dodatka za upokojence prihodnje leto zvišala za 18 milijonov evrov, izplačan pa bo v petih razredih. Potrdila ga je soglasno, četudi so v SAB zahtevali izplačilo v dveh višinah, kar bi zahtevalo več denarja. Prav tako so v novelo zakona poleg redne zapisali še izredno uskladitev pokojnin v višini 1,5 odstotka. Ukrep bo začel veljati decembra 2019. Zaradi dogovora z občinami o zvišanju povprečnine pa je vlada predvidela dodatnih 32,5 milijona evrov.
Proti parcialnemu spreminjanju zakonov
Večina poslanskih skupin je v DZ odrekla podprlo predlogu novele gradbenega zakona, s katero želi državni svet spremeniti določila glede obveznosti preverjanja, ali je za objekt izdano gradbeno dovoljenje. Da je zakon primeren za nadaljnjo obravnavo, so menili le v SDS in NSi, ostali pa se ne strinjajo s parcialnim spreminjanjem zakonov. Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Simon Zajc je spomnil, da "na ministrstvu namreč že poteka postopek prve evalvacije izvajanja gradbenega zakona o praksi in bo na podlagi njenih rezultatov pripravljen celovit predlog novele gradbenega zakona."
Neurejeno financiranje zasebnih šol
Vlada nasprotuje predlogu novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI), ki ga je vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Danijelom Krivcem. V SDS so omenjeno novelo, ki ureja problematiko financiranja zasebnih šol, v preteklem mandatu v DZ vložili štirikrat, a jo je takratna vladajoča koalicija vsakokrat zavrnila. Tokrat so jo tako v DZ vložili že petič. Novi minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo je glede tega vprašanja dejal, da namerava odločbo ustavnega sodišča spoštovati, a da to vprašanje v koalicijski pogodbi ni opredeljeno kot prioriteta.
Obdavčitev nepremičnin pred strokovnjaki
Predlog nove sistemske ureditve obdavčitve nepremičnin bo šel najprej v dvomesečno strokovno in medresorsko usklajevanje, nato bo sledila prav tako dvomesečna javna razprava. Tako bi bil lahko predlog novega davka v DZ maja prihodnje leto, zakon pa uveljavljen z letom 2020, je povedal finančni minister Andrej Bertoncelj po seji vlade. Minister je dejal, da bodo pri pripravi zakona temeljiti, ker si ne želijo, da bi bil zakon ponovno obravnavan na sodiščih in ustavnem sodišču. Najprej bodo dali možnost stroki, da se opredeli do izhodišč. Prihodki iz naslova tega davka bodo prihodki občin, vse ostale podlage pa bodo plod razprav na strokovnem svetu.
Ukinitev premikanja ure pod določenimi pogoji
Vlada načeloma podpira predlog direktive Evropskega parlamenta za ukinitev premikanja ure, a bo predlagala podaljšanje rokov za prenos direktive v nacionalni pravni red, so po seji sporočili z vlade. Slovenija se bo zavzemala za ustrezno dolgo prehodno obdobje za uveljavitev prepovedi sezonskega premikanja ure, ki bo omogočilo industriji prilagoditev na novo stanje. Na ravni EU naj se zagotovi mehanizem in ustrezen rok za koordiniran prehod na usklajen čas. "Slovenija bo nasprotovala predlogu direktive, če tekom pogajanj ne bo moč najti zadovoljivih rešitev za omenjene zahteve," so navedli.
Začasna dogovora na področju mobilnosti
Evropski parlament in Svet EU sta dosegla začasna politična dogovora o zakonodajnih predlogih Evropske komisije na dveh pomembnih področjih mobilnosti. Prvi se nanaša na uredbo EU za zaščito konkurence v letalstvu, drugi pa na sistem, ki bo omogočil interoperabilnost različnih elektronskih sistemov cestninjenja po Evropi, so sporočili iz Bruslja. Ko bo evropsko elektronsko cestninjenje vzpostavljeno, se uporabnikom med potovanjem po Evropi ne bo več treba prilagajati različnim sistemom cestninjenja, so izpostavili pri Evropski komisiji. Poleg tega bo deloval po načelih "uporabnik plača" in "onesnaževalec plača".(TFL)
Čistopisi | |
---|---|
Ukaz o povišanju v čin generalmajorke | |
Pravilnik o registru kmetijskih gospodarstev | |
Pravilnik o priznanjih Ministrstva za obrambo |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Cena oskrbe s pitno vodo |