Evropski parlament je na plenarnem zasedanju sprejel resolucijo, v kateri je države članice Evropske unije pozval, naj pravico do umetne prekinitve nosečnosti uvrstijo med temeljne pravice povezave. Po mnenju poslancev bi bilo treba Evropskemu svetu predložiti predlog za dopolnitev Listine EU o temeljnih pravicah, s katero bi določili, da "ima vsakdo pravico do varnega in zakonitega splava". Resolucijo so v odzivu na prepoved splava v ZDA evropski poslanci sprejeli s 324 glasovi za, 155 proti ter 38 vzdržanimi.(več)
ZSSS za izredno uskladitev minimalne plače v višini 8,2 odstotka
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) predvsem zaradi hitre rasti cen osnovnih življenjskih potrebščin in energentov vladi predlagajo izredno uskladitev minimalne plače najmanj v višini 8,2 odstotka - s 1074,43 evra na 1162,53 evra bruto. Izredna uskladitev minimalne plače bi med drugim omilila rast števila revnih zaposlenih.(več)
Vlada predvidoma o interventnem zakonu v zdravstvu
Vlada bo po napovedih danes obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki 500 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika.(več)
Klakočar Zupančič za tolmačenje poslovnika v delu o navzočnosti poslancev
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič bo na komisijo za poslovnik naslovila prošnjo za tolmačenja poslovnika v členih, ki se nanašajo na navzočnost poslancev pri glasovanju in njihovo prisotnost na sejah. Med njo in poslanci se je namreč na seji pretekli teden zaiskrilo, ko je povedala, kdo izmed odsotnih poslancev se ni opravičil.(več)
Ljubljani mnenje s pridržkom glede poslovanja v letu 2020
Računsko sodišče je revidiralo pravilnost poslovanja Mestne občine Ljubljana (Mol) v letu 2020 ter ji izreklo mnenje s pridržkom. Nepravilnosti je ugotovilo na področjih pridobivanja in razpolaganja z nepremičnim premoženjem, javnih naročil pri investicijskih odhodkih, tekočih transferjev nepridobitnim organizacijam in ustanovam ter zadolževanja.(več)
Nevladne organizacije s predlogi za reševanje energetske draginje
Nevladne organizacije so včeraj na novinarski konferenci v Ljubljani predstavile nabor ukrepov, ki jih predlagajo vladi za reševanje energetske draginje s socialno in podnebno problematiko. Predloge ukrepov so v sredini junija že posredovali na vlado in pristojna ministrstva, a odzivov zaenkrat še niso prejeli.(več)
Civilna iniciativa dosegla ponovno odločanje o gradbenem dovoljenju za tretjo razvojno os v Novem mestu
Upravno sodišče je delno ugodilo tožbi civilne iniciative 3ROS-jug zoper izdano gradbeno dovoljenje za prvo petkilometrsko etapo južnega dela ceste tretje razvojne osi v Novem mestu. Zadevo je vrnilo v ponovno odločanje na ministrstvu za okolje in prostor, so objavili v omenjeni iniciativi. Na Darsu začetek gradnje vseeno pričakujejo v 2023.(več)
Protestna ljudska skupščina ogorčena nad predlogom Jurija Groznika za generalnega državnega odvetnika
Protestna ljudska skupščina je ogorčena nad predlogom ministrstva za pravosodje, ki želi na položaj generalnega državnega odvetnika znova imenovati Jurija Groznika, so zapisali v odzivu. Pripisujejo mu odgovornost za več tožb, s katerimi je skušala vlada Janeza Janše od protestnikov izterjati stroške policijskega varovanja neprijavljenih shodov.(več)
Mediji: Zaradi strokovne napake bolnišnice svojcem pokojnega bolnika 77.000 evrov odškodnine
Novogoriško okrožno sodišče je razsodilo, da je enoletna zamuda pri diagnosticiranju raka na pljučih v šempetrski bolnišnici bistveno znižala bolnikovo preživetje oz. da so strokovne nedoslednosti privedle do za bolnika prepozne postavitve diagnoze raka na pljučih. Svojcem bo bolnišnica morala plačati 77.000 evrov odškodnine, poročajo mediji.(več)
Evropski parlament podprl prehod na trajnostno letalsko gorivo
Letala v EU bodo v prihodnosti za letenje morala vsaj delno uporabljati trajnostna goriva, je sklep, ki ga je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu včeraj podprl Evropski parlament. Poslanci so namreč podprli zakonodajni predlog ReFuelEU v okviru svežnja Pripravljeni na 55, ki se nanaša na prehod na trajnostno letalsko gorivo.(več)
Odločbe sodišč | |
---|---|
VSRS Sklep II Ips 7/2022 - potrošniška kreditna pogodba - posojilo v tuji valuti - dolgoročni kredit v CHF - valutno tveganje - valuta denarne obveznosti (valutna klavzula) -... |
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Predlog zakona o pokrajinah (ZPok), prva obravnava, EPA 0159-IX | |
Predlog zakona o financiranju pokrajin (ZFPok), prva obravnava, EPA 0158-IX |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Davčne obveznosti nerezidentov v Sloveniji (Podrobnejši opis) | |
Mednarodna obdavčitev posameznikov (Podrobnejši opis) |