Dnevne zakonodajne novosti / 8. april 2025
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 1 pravni akt
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
V javni obravnavi nova ureditev centralnega kreditnega registra
Tema dneva

Ministrstvo za finance je v petek v javno obravnavo dalo osnutek novega zakona o centralnem kreditnem registru. Predlog, ki bo v javni obravnavi do 5. maja, nadgrajuje obstoječi zakon in sledi novostim na področju zakonodaje EU glede pravil v zvezi s potrošniškim kreditiranjem, so sporočili z ministrstva. Glede na predlagane novosti bi morali dajalci kreditov, vključeni v centralni kreditni register, po novem vanj obvezno sporočati podatke o kreditnih poslih in kreditojemalcih.(več)

DS jutri o vetu na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti
Državni svet bo v sredo popoldne na izredni seji obravnaval predlog odložilnega veta na novelo zakona o zdravstveni dejavnosti. Predlog veta je vložila skupina svetnikov s prvopodpisanim Markom Zidanškom. Novela je po njihovem mnenju ustavnopravno sporna ter lahko povzroči večjo škodo slovenskemu zdravstvenemu sistemu in predvsem bolnikom.(več)

DVK sprejela akte za izvedbo referenduma o pokojninskem dodatku za umetnike
Državna volilna komisija (DVK) je sprejela akte za izvedbo referenduma o zakonu o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti. Potem ko je DZ prejšnji teden referendum razpisal za 11. maj, danes namreč začnejo teči roki za izvedbo referendumskih opravil. Uradna referendumska kampanja pa se bo začela v petek.(več)

Deset sindikatov ZSSS se ne strinja z dogovorom o pokojninski reformi
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je sicer med podpisniki dogovora o predlogu pokojninske novele, vendar pa 10 od skupno 22 sindikatov v zvezi dogovora ni podprlo, so povedali na novinarski konferenci, ki jo je organiziral sindikat poklicnega gasilstva. Glavne novosti v predlogu reforme so za delavce in upokojence škodljive, menijo.(več)

Strategija SDH s poudarkom na optimizaciji interesov deležnikov SDH
SDH je objavil strategijo za obdobje med letoma 2025 in 2030. "Strategija SDH je zasnovana v skladu z načeli trajnostnega razvoja, s poudarkom na optimizaciji dolgoročnih interesov vseh deležnikov. Naslavlja učinke na deležnike, naravo in na finančni položaj SDH," so zapisali v sporočilu za javnost.(več)

Notranja revizija razpisa za premogovni regiji ni ugotovila hujših nepravilnosti
Notranjerevizijska služba na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport pri pregledu izvedbe javnega razpisa agencije Spirit za prestrukturiranje premogovnih regij ni odkrila hujših nepravilnosti. Minister Matjaž Han kljub temu meni, da je bilo prav, da so razpis razveljavili, in napoveduje podporo dobrim projektom.(več)

V tujini več deset tisoč Slovencev, delodajalci bi jih nagovorili z razvojno kapico
Iz Slovenije se letno izseli okoli 5000 državljanov, kar zaleže za število prebivalcev Žalca. V tujini je stalno prijavljenih okoli 160.000 Slovencev, največ v Nemčiji. Ob velikem pomanjkanju delovne sile se stopnjujejo pozivi k privabljanju domače delovne sile nazaj v domovino. Delodajalci kot ključen ukrep za to vidijo t. i. razvojno kapico.(več)

Peticija Odklopi.net zaključena s skoraj 14.500 podpisi
Peticija skupine Odklopi.net za zakonsko omejitev uporabe zasebnih telefonov v šolah se je zaključila s 14.467 podpisi. Organizatorji ocenjujejo, da so dosegli zastavljena cilja, saj je bila tema izpostavljena v medijih in javnih debatah, pristojno ministrstvo pa se je zavezalo k upoštevanju mnenja stroke in javnosti pri spremembi zakonodaje.(več)

Sodni pregon v zadevi Papian zastaral
Sodni pregon za osebe, vpletene v zadevo Papian, je zastaral, so za časnik Dnevnik potrdili na ljubljanskem okrožnem in okrajnem sodišču. Deset obtoženih, med njimi nekdanja državna sekretarka na šolskem ministrstvu Andreja Barle Lakota in trije direktorji javnih zavodov, za svoja dejanja torej sodno ne bodo odgovarjali, je poročal časnik.(več)

Svet Evrope Avstrijo poziva k ukrepom za krepitev slovenskega jezika
Svet Evrope je Avstrijo prejšnji teden pozval k nadaljnjim ukrepom za krepitev manjšinskih jezikov, ki jih zajema Evropska listina o regionalnih ali manjšinskih jezikih. Med drugim Dunaju priporoča ukrepe za krepitev uporabe slovenščine v javni upravi ter spodbujanje zavedanja o slovenskem jeziku in kulturi kot delu kulturne dediščine v Avstriji.(več)