Poslanec madžarske narodne skupnosti Laszlo Göncz je potrdil, da ne bo podprl predloga za spremembo ustave glede financiranja šolstva. Ker je bil njegov glas na ustavni komisiji ključen za dvotretjinsko večino, to očitno pomeni konec te zgodbe. Tako ugotavlja tudi vodja poslancev SD Matjaž Han in pravi, naj komisija o predlogu glasuje. Poleg ostalih razlogov, da se je tako odločil, bi bilo po navedbah Göncza neprimerno, da bi bil glas poslancev narodnih manjšin odločilen. Po njegovem mnenju mora koalicija v takih primerih, kot je spreminjanje ustave, ob manjkajoči večini iskati dvotretjinsko večino na strankarski ravni. Zatrdil pa je, da nanj ni pritiskov glede glasovanja v ustavni komisiji.
Zasebnim šolam še manj denarja
Odbor DZ za izobraževanje še ni sprejel odločitve o noveli zakona o financiranju izobraževanja, s katero bi uresničili ustavno odločbo o 100-odstotnem financiranju javnih programov v zasebnih osnovnih šolah. V SMC podpirajo dopolnilo DeSUS, po katerem bi obvezen del javnega programa financirali 100-odstotno, razširjenega pa nič odstotno. Razpravo bodo nadaljevali danes popoldne. Ravnatelj osnovne šole Montessori Pavel Demšar je včeraj opozoril, da bi predlog financiranja, kot ga predvideva dopolnilo DeSUS, pomenil, da bi zasebne osnovne šole dobile celo manj denarja, kot ga dobijo danes. "To pa ni bil namen ustavne odločbe," je dejal.
Množično vrednotenje nepremičnin
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je potrdil predlog novega zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Razprava se je vrtela okoli upoštevanja odločbe ustavnega sodišča in učinkov na obdavčitev nepremičnin ter vrednotenja kmetijskih zemljišč. Predlog zakona po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za finance Tilna Božiča sledi opozorilom ustavnega sodišča, tako da so v zakonu (ne v podzakonskih aktih) opredeljena vsa merila množičnega vrednotenja in je zagotovljena pravna varnost lastnikov nepremičnin, saj bodo lahko tako kot stroka in občine sodelovali pri oblikovanju modelov vrednotenja in nato tudi ugovarjali pripisani vrednosti nepremičnine.
Letni dopust je moč kopičiti
Sodišče EU je obravnavalo primer, ko je posameznik po prenehanju delovnega razmerja od delodajalca zahteval izplačilo denarnega nadomestila za neizrabljeni letni dopust za celotno obdobje, v katerem je bil zaposlen. Sodišče je v sodbi poudarilo, da ima vsak delavec pravico do plačanega letnega dopusta. Sodišče tudi ugotavlja, da pravo EU nasprotuje nacionalnim določbam ali praksi, v skladu s katerimi delavec neizrabljenih pravic do plačanega letnega dopusta iz več zaporednih referenčnih obdobij ne more prenesti ali po potrebi kopičiti vse do prenehanja delovnega razmerja, ker mu delodajalec za ta dopust ni hotel plačati nadomestila.
Dogovor ne upošteva dobaviteljev in javnega interesa
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek je ocenil, da je problematika, ki jo naslavlja zakon o trgovini, širša od dogovora o delovnem času v trgovinah, ki naj bi ga danes predstavile delodajalske in sindikalne organizacije. Ta po njegovih besedah namreč ne upošteva dobaviteljev in javnega interesa. Ministrstvo se po njegovih besedah mora odzvati na predlog novele, ki ga je v parlamentarni postopek vložil poslanec Andrej Čuš, in pripravlja njegove dopolnitve, ki se nanašajo predvsem na pomanjkanje delovne sile. V sindikatih so po navedbah časnika Finance medtem ocenjevali, da bi bilo z zaprtjem trgovin ob nedeljah odveč od 2000 do 2500 zaposlenih.
Podpora obrambnemu zakonu vse bolj vprašljiva
Potem ko je koalicija načelno uskladila vsebino novega zakona o obrambi in vložila kar 30 dopolnil, se bodo danes lotili še ravno toliko dopolnil, ki jih predlagajo v opoziciji. Čeprav je zakon v prvi obravnavi dobil zadostno dvotretjinsko podporo, pa je v nadaljevanju postopka ta glede na izjave iz poslanskih vrst bistveno bolj vprašljiva. Nekaterih pomislekov kljub načelni usklajenosti ne skrivajo niti v koaliciji. Povod za pomisleke je bilo gotovo tudi kritično mnenje zakonodajno-pravne službe DZ, ki je predlog ocenila za nepregleden, vprašala se je celo, ali ustreza ustavnemu okviru.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Davčna reforma 2018 |