Marjan Šarec je že zaprisegel kot predsednik vlade, po tem, ko je njegovo kandidaturo na tajnem glasovanju v Državnem zboru podprlo 55 poslancev. Kot je napovedal, bodo v naslednjih dneh morali vložiti velike napore, da bodo sestavili ministrsko ekipo, da bodo ministri uspešno opravili zaslišanja pred matičnimi odbori in da bodo lahko prisegli kot celotna vlada, ki bo vlada s polnimi pooblastili. Stranke bodoče koalicije so pogajanja o razdelitvi resorjev začele že v začetku minulega tedna, generalni sekretarji so preigravali različne možnosti, a razreza dokončno še niso naredili. Nadaljevali bodo danes, prav tako pa je za danes Šarec na srečanje po izvolitvi povabil predsednike bodočih koalicijskih partneric.
Kovačič poskuša s preiskovalno komisijo
Pobudnik neuspelega referenduma o zakonu o drugem tiru Vili Kovačič je z nekaj somišljeniki poslance DZ pozval k ustanovitvi parlamentarne preiskovalne komisije o projektu zgraditve drugega železniškega tira med Koprom in Divačo, da bi tako preprečili nadaljnje škodljive in koruptivne prakse. Kovačič je poslance med drugim pozval, naj pravočasno razveljavijo zakon, saj po njegovem mnenju legalizira korupcijo in uzakonja varnostno izjemno rizično traso z novim dvojnim viaduktom pod že obstoječim viaduktom na Črnem Kalu, kjer se s križanjem treh tras izziva katastrofo, podobno tisti, ki se je prejšnji teden zgodila v Italiji.
Tisoče ton odpadne embalaže
Po zadnjih ocenah je v šestih regijskih centrih za ravnanje z odpadki, povezanih v Združenje centrov za ravnanje z odpadki Slovenije, še vedno nakopičenih približno 4000 ton odpadne embalaže. Najhuje je v Ljubljani, kjer na Barju leži okoli 2800 ton odpadne embalaže, so za STA povedali v ljubljanski Snagi. Dodali so še, da je izvajalec javne službe skladno z zakonodajo dolžan zagotoviti skladiščenje za največ sedemdnevno zalogo, kljub temu pa je odpadkov trenutno osemkrat več, kar je na robu zmogljivosti, kupi odpadne embalaže pa predstavljajo resno okoljsko grožnjo, ki je vsak dan večja.
Vlada o gospodarskih temah
Vlada je na zadnji dopisni seji oblikovala pozitivno stališče Slovenije glede predloga evropske uredbe o razkrivanju informacij v zvezi s trajnostnimi naložbami in tveganji glede trajnosti ter predloga sprememb evropske uredbe glede referenčnih vrednosti za nizke emisije ogljika, si pa bo pri njuni obravnavi prizadevala, da bodo upoštevani tudi manjši kapitalski trgi držav članic in da udeležencem na teh trgih ne bi nastali nesorazmerni stroški. Vlada je prav tako za dokončanje vseh ureditev po državnem prostorskem načrtu za hidroelektrarno Krško javnemu podjetju INFRA d.o.o. zagotovila dodatnih 2,42 milijona evrov sredstev.
Kako bo s premikanjem urnih kazalcev?
Na spletnih straneh Evropske komisije se je zaključil posvetovalni vprašalnik, v okviru katerega je več kot 4,6 milijona Evropejcev podalo svoje mnenje o ureditvi poletnega časa. Vprašalnik, ki so ga objavili 4. julija, je v prvih nekaj dnevih podrl rekord. Komisija bo sedaj pregledala odgovore in v prihodnjih tednih objavila rezultate, so sporočili iz Bruslja. Možne so tri rešitve - da vse države članice bodisi ukinejo oziroma obdržijo poletni čas, da se vsaka država članica sama na isti dan odloči, kateri čas bi raje imela oziroma da se ne naredi nič.
Sodišča začenjajo z odmevnejšimi primeri
Na mnogih slovenskih sodiščih je delo še bolj umirjeno, a v sodne klopi se vračajo nekateri odmevnejši primeri. Na Okrožnem sodišču v Ljubljani tako v petek pričakujejo nekdanjega prvega moža družbe Delo Revije Mateja Raščana, za katerega je razpisan narok za odvzem premoženjske koristi. Raščan je oktobra lani s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde v sojenju zaradi zlorabe položaja ob prevzemu družbe. Mariborsko višje sodišče bo obravnavalo pritožbo ene od obsojenih za ugrabitev koroške deklice, v Ljubljani pa se bo nadaljevalo sojenje libanonskemu kemiku Michelu Stephanu, ker naj bi skušal naročiti umor nekdanjega nadrejenega. (TFL)