24. januar 2014
Spremljajte nas na:
Facebook   Twitter
Lex-Novice

Ni še čas za spremembe ustave

Ustavna komisija državnega zbora včeraj še ni odločala o začetku postopka za spremembo ustave, s katero bi SDS rada uvedla dvokrožni večinski volilni sistem. Sodeč po stališčih strank predlog nima podpore. Predsednica komisije Maša Kociper je sejo prekinila in poslanskim skupinam dala možnost razmisleka o nadaljnji razpravi in ustanovitvi strokovne skupine. Člani komisije so se v večini strinjali, da pustijo odprta vrata za nadaljnjo razpravo o ustavnih spremembah volilnega sistema.

Vlada je na včerajšnji seji določila besedilo novele zakona o tujcih in ga posredovala v obravnavo DZ. Novela poenostavlja postopke za pridobivanje dovoljenja za prebivanje in delo. Vlada se je seznanila tudi z informacijo o stanju in potrebnih ukrepih migracijske politike ter sprejela sklepe, s katerimi je določila ukrepe za preprečevanje zlorab.

Predlog uvedbe možnosti spremembe zakona v postopku ponovnega odločanja na podlagi veta državnega sveta je po mnenju predsednika državnega zbora Janka Vebra "dobra podlaga za pogovor in pozneje tudi morebitni dogovor o konkretni spremembi parlamentarnega poslovnika". Predlog je na osnovi mnenja Inštituta za ustavno pravo pripravil DS in ga je včeraj tudi predstavil. DZ bi s predlagano rešitvijo pridobil možnost delnih popravkov zakona, potem ko je zakon že sprejet, ne da bi izgubil nadzor nad zakonodajnim postopkom. Veber je v izjavi za STA izrazil strinjanje z mnenjem inštituta, da bi DZ kljub spremembi, ki jo predlaga DS, v celoti ohranil suverenost nad sprejemanjem zakonodaje.

Poslanec Pozitivne Slovenije Jožef Kavtičnik je kot prvo podpisani v parlamentarno proceduro vložil predlog zakona o premostitvenem zavarovanju poklicnih športnikov. Pobudo za zakon je dal Sindikat športnikov Slovenije, v državnem zboru pa ima podporo večine poslanskih skupin.

Ameriška neodvisna organizacija Freedom House v svojem zadnjem poročilu o položaju svobode po svetu ugotavlja, da je ta lani nazadovala že osmo leto zapored, saj je v primerjavi s prejšnjim poročilom nižje ocene dobilo 54, višje pa le 40 držav. Slovenija že vse od leta 2003 ostaja med najbolj svobodnimi državami.(TFL)

 

Seznam pravnih aktov*, ki začnejo/prenehajo veljati/se uporabljati oz. začnejo učinkovati njihove spremembe:

* V seznamu so navedeni akti, ki so objavljeni v uredbenem delu Uradnega lista (zakoni, podzakonski akti, odločbe in sklepi Ustavnega sodišča, kolektivne pogodbe, itd.) ter mednarodne pogodbe, katerih ključni datumi glede veljavnosti oz. uporabe akta so uredništvu znani do trenutka pošiljanja Lex-novic. V primeru, da Uradni list izide v popoldanskih urah in so med objavami akti, ki začnejo veljati oz. učinkovati z dnem objave, jih v tem seznamu seveda ne boste našli. Za vedno ažurne informacije glede veljavnosti/uporabe pravnih aktov spremljajte koledar veljavnosti na portalu Tax-Fin-Lex !

 

Zakonodajne novosti, objavljene praviloma prejšnji dan iz 6 pravnih virov in za 11 pravnih področij

  Lex-kliping, od 24.1.2014 - 24.1.2014 PRAVNI VIRI
  PODROČJA URADNI LIST RS URADNI LIST EU DRŽAVNI ZBOR MINISTRSTVA VLADA STA Novice
P
R
A
V
N
A


P
O
D
R
O
Č
J
A
1. DRŽAVNA UREDITEV RS in EU         6 novosti 5 novosti
2. UPRAVNO PRAVO         4 novosti 3 novosti
3. CIVILNO PRAVO IN KAZENSKO PRAVO         6 novosti  
4. GOSPODARSKOPRAVNA UREDITEV       1 novost 3 novosti  
5. JAVNE FINANCE   1 novost 1 novost   4 novosti 2 novosti
6. GOSPODARSKE DEJAVNOSTI   4 novosti 1 novost 1 novost 7 novosti  
7. NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI       1 novost 6 novosti 1 novost
8. DELOVNOPRAVNA UREDITEV, SOCIALA         4 novosti  
9. ZDRAVSTVENI SISTEM   1 novost   1 novost 6 novosti  
10. MEDNARODNI ODNOSI         7 novosti  
11. OBČINE