Na Finančni upravi RS (Furs) bodo obračune davka od dohodkov pravnih oseb in akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti letos izjemoma sprejemali tudi z zamudo. Rok za oddajo se sicer izteče v ponedeljek, 1. aprila. "Delovanje sistema eDavki je zaradi tehničnih težav upočasnjeno, kar povzroča težave zavezancem in pooblaščencem pri vnosu podatkov v davčni obračun davka od dohodkov pravnih oseb in akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti ter v priloge, ki so sestavni del obračuna," so sporočili iz Fursa. Težave že odpravljajo.
Eden ali dva tira
Poslanci ter predstavniki civilne družbe in gospodarstva so na javni razpravi o drugem tiru predvsem ponovili že znana stališča do projekta. Zlasti civilna družba je pozvala k gradnji dvotirne proge med Divačo in Koprom, ob čemer je ministrica Alenka Bratušek zatrdila, da so s pripravo dokumentov za dvotirnost na ministrstvu že začeli. "Mislim, da je prav, da povemo, da imamo v tem trenutku gradbeno dovoljenje za enotirno progo, je pa res, da je predhodna vlada sprejela sklep, da bo ta proga dvotirna," je pojasnila ministrica. Dokumente želijo po njenih besedah predstaviti pred poletjem. Predstavniki gospodarstva so se medtem zavzeli za čimprejšnji začetek gradnje.
Vlada o gospodarskih temah
Vlada se je na včerajšnji seji seznanila s spomladansko napovedjo Umarja, ki za letos in prihodnje leto napoveduje postopno umirjanje gospodarske rasti, a bo ta še vedno presegala pričakovano povprečno rast v EU. Potrdila je tudi uredbo o samooskrbi iz obnovljivih virov energije, s katero želi iz porabnikov električne energije narediti tudi proizvajalce. Soglašala je z dopolnitvijo letnega načrta SDH za upravljanje kapitalskih naložb za letos v delu, ki se nanaša na Dars, in med drugim še izdala uredbo o izvajanju službe iskanja in reševanja zrakoplova. Določila je tudi kvote pravic proračunske porabe za obdobje od aprila do junija po skupinah neposrednih proračunskih uporabnikov.
Vlada o vojakih in priključitvi Primorske
S sklepom je vlada natančneje določila, katerim pripadnikom Slovenske vojske (SV) bo na podlagi 59. člena zakona o službi v Slovenski vojski pripadlo plačilo zaradi povečanega obsega dela in obremenitev. Kot so zapisali, bo število upravičencev za več kot polovico manjše od tistega ob koncu leta 2018. Poleg tega se je vlada še strinjala s predlogom skupine poslancev, da se pri zdajšnjem prazniku 15. september, vrnitev Primorske k matični domovini, termin "vrnitev" nadomesti s terminom "priključitev". Vlada pa je zaradi kadrovskih sprememb, ki so se zgodile, tudi imenovala nove člane koordinacijskega odbora za državne proslave.
Dediči graščakov niso uspeli pred ESČP
Evropsko sodišče za človekove pravice je kot nesprejemljivo zavrnilo pritožbo treh dedičev nekdanjega veleposestnika Ferdinanda Attemsa glede vračila premoženja, v kateri so Sloveniji očitali kršenje pravic do poštenega sojenja, mirnega uživanja premoženja in učinkovitega pravnega sredstva. Do kršitev naj bi prišlo v postopkih odločanja o vračilu gradov Olimje in Podčetrtek. Na državnem odvetništvu so odločitev označili za izjemno pomembno tako zaradi visokega zahtevka pravičnega zadoščenja kot tudi zaradi obrazložitve ESČP glede možnosti države, da vloži ustavno pritožbo zaradi kršitve človekovih pravic.
Davčno in naložbeno sodelovanje v EU
Bruselj je včeraj dosegel začasni dogovor o financiranju programa za davčno sodelovanje v EU (Fiscalis) v naslednjem proračunskem obdobju 2021-2027. Program podpira sodelovanje med davčnimi upravami držav članic ter bolje prispeva k boju proti davčnim goljufijam, davčnim utajam in izogibanju davkom. Evropski parlament, Svet EU in Evropska komisija pa so dosegli začasni dogovor o programu InvestEU za spodbujanje zasebnih in javnih naložb v Evropi v naslednjem proračunskem obdobju EU 2021-2027. Temeljil bo na proračunskem jamstvu EU, ki bo znašalo najmanj 38 milijard evrov, s čimer naj bi spodbudili naložbe v vrednosti najmanj 650 milijard evrov.
Dogovor o preložitvi brexita
Voditelji članic EU so po preigravanjih različnih scenarijev le dosegli dogovor o preložitvi brexita, načrtovanega za 29. marec. V primeru potrditve ločitvenega sporazuma v britanskem parlamentu prihodnji teden se preloži do 22. maja, brez potrditve pa do 12. aprila ob pričakovanju, da se Britanci do takrat izrečejo o nadaljnjih korakih. V praksi to pomeni, da do 12. aprila vse možnosti ostajajo odprte: dogovor, brexit brez dogovora, dolga preložitev in preklic sprožitve 50. člena, s katero je Združeno kraljestvo zagnalo proces brexita, je pojasnil predsednik Evropskega sveta Donald Tusk.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Porok kot davčni dolžnik | |
Taksa na pretovor (Podrobnejši opis) |