Dnevne zakonodajne novosti / 14. december 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 4 pravni akti
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Zakonodajni Supervizor: Mesečni pregled za november 2023
Tema dneva

V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v novembru 2023. V predzadnjem mesecu leta je začelo veljati ali se uporabljati 100 aktov, le 5 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 55 predpisov. Tako je na zadnji dan novembra veljalo 749 zakonov in 21.525 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.

Poslanci potrdili zakon o obnovi in razvoju ter uvedbo minimalnega davka
Poslanci so z 48 glasovi potrdili zakon o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev po avgustovski ujmi. Zakon, ki posega na številna področja, naj bi omogočil hitro obnovo na prizadetih območjih ter postavil temelje za nadaljnji razvoj in večjo odpornost na naravne nesreče. Z 69 glasovi pa so poslanci včeraj potrdili tudi zakon o minimalnem davku, ki bo za velike domače skupine in mednarodne skupine podjetij s sedežem v Sloveniji uvedel novo obdavčitev.(več)

Poslanci potrdili tudi zakon o preoblikovanju Vzajemne
Poslanci so z 48 glasovi za in 22 proti potrdili zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne. Do tega bo prišlo po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zakon pa ureja premoženjsko razmerje med deležniki zdravstvene zavarovalnice.(več)

Območja policijskih uprav po novem razporejena glede na območja občin
Pri območjih policijskih uprav prihaja do sprememb. Podlaga zanje je novi odlok o ustanovitvi, območju in sedežu policijskih uprav v Republiki Sloveniji, ki območja policijskih uprav po novem določa na podlagi območij občin, in ne več na podlagi območij upravnih enot, so za STA pojasnili na ministrstvu za notranje zadeve.(več)

V združenjih občin proti ukinitvi zdravstvenih programov z manj kot 0,2 tima
Reprezentativni združenji občin, Skupnost občin Slovenije (SOS) in Združenje občin Slovenije (ZOS), pozivata ministrstvo za zdravje, da iz usmeritev zdravstvene politike za 2024-2025 umakne smernico, ki preprečuje sklenitev pogodbe za programe z manj kot 0,2 tima. Kot opozarjajo, se na ta način zmanjšuje dostopnost do zdravstvenih storitev.(več)

Evropski parlament podprl vzpostavitev evropskega zdravstvenega podatkovnega prostora
Evropski parlament je podprl vzpostavitev evropskega zdravstvenega podatkovnega prostora (EHDS), ki bi državljanom EU omogočil dostop do njihovih osebnih zdravstvenih podatkov v zdravstvenih sistemih vseh članic EU. To bi med drugim omogočilo, da bi lahko državljani EU v drugi državi članici v lekarni prevzeli zdravilo na recept.(več)

EU v luči preteklih škandalov ustanavlja organ za preprečevanje pranja denarja
Evropski parlament in članice EU so se v luči preteklih finančnih škandalov v EU dogovorili o ustanovitvi agencije za preprečevanje pranja denarja, so sporočili iz Bruslja. Agencija se bo ukvarjala tudi s poskusi izogibanja finančnim sankcijam in bojem proti financiranju terorizma. Zaenkrat še ni jasno, kje bo njen sedež.(več)

Bruselj odmrznil deset milijard evrov za Madžarsko
Evropska komisija je Madžarski odmrznila okoli 10,2 milijarde evrov sredstev EU. Kot so sporočili iz Bruslja, je namreč Budimpešta sprejela potrebne reforme na področju neodvisnosti pravosodja. Bruselj je sredstva sprostil dan pred začetkom vrha EU, pred katerim je madžarski premier Viktor Orban napovedal blokado odločitev glede Ukrajine.(več)

V EU dogovor o zasegu premoženja, pridobljenega s kršenjem sankcij
Svet EU in Evropski parlament sta se v torek dogovorila o predlogu direktive o odvzemu nezakonito pridobljenega premoženja, ki bi veljala tudi za kršenje sankcij. Dosegla sta tudi dogovor glede predloga, ki kršenje sankcij opredeljuje kot kaznivo dejanje, kar bi omogočilo odvzem s tem pridobljenega premoženja.(več)

COP28 prinesel poziv k odmiku od uporabe fosilnih goriv, odzivi neenotni
Predstavniki 198 držav so na podnebni konferenci ZN v Dubaju potrdili dogovor, ki prvič v zgodovini vključuje fosilna goriva oz. poziv k odmiku od njih, ne omenja pa njihove popolne odprave. Odzivi so različni, od navdušenih na Zahodu do previdnih v otoških državah. Po ocenah stroke dogovor ne prinaša zavez, več so si želeli tudi nevladniki.(več)