Dnevne zakonodajne novosti / 27. junij 2019
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Ministrica Bratušek: Najprej je treba storiti vse, da do okoljske škode ne pride
Tema dneva

V primeru razlitja nevarnih snovi na kraškem območju, kot se je to zgodilo v torek v nesreči vlaka v predoru Hrastovlje, ni časa in možnosti za sanacijo, zato je še kako potrebno paziti na vodne vire na njem. Kakšna pa so vaša okoljska tveganja? Projekt EcoLex LIFE, katerega glavni cilj je ozaveščanje Slovenije glede okoljske odgovornosti in ki ga je EU sofinancirala ravno iz tega razloga, ponuja preverjena in brezplačna orodja za oceno okoljskih tveganj. Svoja tveganja lahko preverite s preprostim vprašalnikom za oceno tveganj.

Vlada o ukinitvi dodatka za delovno aktivnost
Vlada bo danes med drugim obravnavala predlog novele zakona o socialno varstvenih prejemkih, katerega glavni namen je hitrejša aktivacija upravičencev do denarne socialne pomoči na trgu dela. Več kot 50 nevladnih organizacij je na vlado naslovilo apel proti ukinitvi dodatka za delovno aktivnost, ker da s spremembo revnim še znižujejo sredstva.(več)

Kolegij za skrajšani postopek obravnave treh zakonskih predlogov
Kolegij predsednika DZ je na včerajšnji seji potrdil predloge za skrajšani postopek obravnave treh zakonskih predlogov. Gre za predlog novele zakona o nepremičninskem posredovanju, dopolnitev zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in predlog novele zakona o davku na dodano vrednost.(več)

Predsednik KPK Dimović, Gerič, Savski ali Žmauc
Predsednik republike Borut Pahor je včeraj sprejel člane izbirne komisije za izvedbo ponovnega postopka za izbiro namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). Komisija je kot primerne za ta položaj ocenila štiri kandidate, to so Zoran Dimović, Rajko Gerič, Simon Savski in Jurček Žmauc, so sporočili iz urada predsednika.(več)

V ustavni komisiji naklonjeni vpisu slovenskega znakovnega jezika v ustavo
Člani ustavne komisije DZ, ki so včeraj obravnavali vladni predlog za začetek postopka za dopolnitev ustave, tako da bi vanjo zapisali pravico do uporabe slovenskega znakovnega jezika, so izrazili naklonjenost predlogu. Poslanske skupine lahko do 12. julija predlagajo kandidate v strokovno komisijo, ki bo oblikovala predlog, ali naj se postopek za spremembo ustave začne ali ne.(več)

Argumenti za odpravo prepovedi vertikalnih povezav niso prepričali
Člani odbora DZ za zdravstvo niso podprli predloga sprememb zakona o lekarniški dejavnosti, ki ga je predlagal Jani Möderndorfer (SMC) in ki bi med drugim ukinil prepoved vertikalnih povezav med veledrogeristi in lekarnami. Zavrnili so tudi dopolnilo Levice, po kateri omejitev glede vertikalnih povezav ne bi veljala za javne lekarniške zavode.(več)

Začasno prekinjena obravnava sprememb financiranja zasebnih osnovnih šol
Odbor DZ za izobraževanje je včeraj za nekaj dni preložil poslansko razpravo in odločanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, s katero ministrstvo za izobraževanje predlaga spremembe financiranja zasebnih osnovnih šol. Za preložitev so se še pred sejo dogovorili poslanci vladne koalicije.(več)

V veljavo stopa evropski akt o kibernetski varnosti
Evropski akt o kibernetski varnosti danes stopa v veljavo. Nova pravila uvajajo certifikacijski okvir kibernetske varnosti izdelkov, procesov in storitev ter dodatne pristojnosti Agencije EU za kibernetsko varnost, ki bo lahko bolje podpirala ukrepe držav članic za soočanje z grožnjami in napadi kibernetske varnosti, so sporočili iz Bruslja.(več)

Sodišče EU pritrdilo tožnikom glede merjenja kakovosti zraka
Sodišče EU je v primeru tožbe okoljevarstvene organizacije in nekaterih prebivalcev Bruslja proti mestnim oblastem glede merjenja kakovosti zraka presodilo, da morajo biti merilne postaje na najbolj onesnaženih območjih in da je treba morebitno presežno onesnaženje ugotavljati na vsaki postaji posebej, ne s povprečnimi vrednostmi.(več)

Razlito gorivo na letališki stezi je lahko izredna okoliščina v primeru zamud
Razlito gorivo na letališki stezi, ki ni posledica okvare na lastnem letalu, lahko letalski prevozniki uveljavljajo kot izredno okoliščino v primeru dolgotrajne zamude, je presodilo Sodišče EU. V tem primeru jim tako ni treba plačati odškodnine zaradi zamude, ki presega tri ure.(več)