Dnevne zakonodajne novosti / 27. julij 2023
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 25 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Plačilo po realizaciji za dodatnih 29 vrst zdravstvenih storitev
Tema dneva

Vlada je v torek sprejela uredbo, ki se začne uporabljati 1. avgusta in s katero je določila 29 dodatnih vrst zdravstvenih storitev, ki se bodo plačevale po realizaciji. To pomeni, da bodo izvajalci v javni mreži prejeli plačilo za vse opravljene zdravstvene storitve. Uredba temelji na konec junija sprejeti noveli interventnega zakona v zdravstvu, velja pa za tiste specialistično-ambulantne dejavnosti ali storitve, na katere je 1. junija letos nad najdaljšo dopustno čakalno dobo čakalo vsaj 1500 oseb.(več)

Veljati so začele novele več zakonov
Veljati je začela novela zakona o odškodnini žrtvam kaznivih dejanj, ki pravico do odškodnin žrtvam kaznivih dejanj širi tudi na državljane tretjih držav. Od danes veljata tudi novela zakona o nadzoru državne meje in novela zakona o šolski prehrani, po kateri bo kosilo od 1. septembra 2027 brezplačno za vse učence. Do takrat pa bo od 1. septembra letos kosilo polovično subvencionirano učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo sicer presega 4., ne pa tudi 5. dohodkovnega razreda.(več)

Golob s predstavniki kmetijskih organizacij o hitrejši pomoči po naravnih nesrečah
Predsednik vlade Robert Golob se je skupaj s kmetijsko ministrico Ireno Šinko srečal s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij. Spričo niza hudih neurij v zadnjih dneh, ki so po državi povzročila obsežno škodo tudi v kmetijstvu, je beseda na sestanku tekla o ukrepih za hitrejšo pomoč po naravnih nesrečah. O soočanju s posledicami neurij se je Golob sicer v torek pogovarjal tudi s predsednico republike.(več)

Helsinški monitor nad odlov nutrij z ustavno pobudo
Helsinški monitor Slovenije za človekove pravice je včeraj na ustavno sodišče vložil ustavno pobudo s predlogom za presojo in začasno zadržanje odredbe glede izvajanja odločbe kmetijskega ministrstva o odlovu nutrij na Ljubljanskem Barju. Kot navajajo v organizaciji, gre pri odločbi za kršitev ustave, zakonov in podzakonskih aktov.(več)

Poročilo Unesca svari pred pretirano rabo najmodernejših tehnoloških sredstev v učilnicah
Združeni narodi so opozorili, da je lahko pretirano zanašanje na tehnologijo v izobraževanju neproduktivno ali celo škodljivo, če ovira pridobivanje osnovnih znanj, kot je branje. Organizacija ZN za izobraževanje, kulturo in znanost (Unesco) v svojem poročilu poziva proti pretirani rabi najmodernejših tehnoloških sredstev v učilnicah.(več)

Delo: Državno odvetništvo predlagalo zadržanje odločitve o premoženjski škodi nevrokirurgu Dolencu
Na odločitev ljubljanskega okrožnega sodišča o premoženjski odškodnini ljubljanskemu nevrokirurgu Vinku Dolencu bo, kot kaže, treba še počakati. Državno odvetništvo je namreč predlagalo zadržanje odločanja o premoženjski škodi v primeru sodbe, s katero je ESČP pritrdilo kirurgu Vinku Dolencu glede kršitve pravice do poštenega sojenja, poroča Delo.(več)

Bešič Loredan še ni sporočil, ali bo prevzel mandat nadomestnega poslanca
Državna volilna komisija (DVK) od nekdanjega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana še vedno ni prejela odgovora, ali bo po odhodu z vrha zdravstvenega resorja prevzel mandat nadomestnega poslanca. Bešič Loredan pošte DVK še ni prevzel, ob tem pa za STA ni želel komentirati, ali obstaja možnost, da bo sedel v poslanske klopi.(več)

Večer: V sojenju 57 obtoženim trgovanja z drogo obrambi ni uspelo izločiti dokazov
Domnevnim članom kriminalne združbe, ki naj bi trgovala z drogo, vodila pa naj bi jo dvojčka Velibor in Dalibor Lipovac, ni uspelo izločiti dokazov, poroča Večer. Ljubljansko okrožno sodišče je namreč odločilo, da so vsi dokazi, ki sta jih policija in tožilstvo zbrala proti verigi 57 obtoženih trgovanja z drogo, zakoniti, navaja časnik.(več)

Bruselj s smernicami članicam za prilagajanje podnebnim spremembam
Evropska komisija je predstavila smernice, s katerimi želi državam članicam EU pomagati pri prilagajanju posledicam podnebnih sprememb, kot so vročinski valovi, suša, gozdni požari, poplave in neurja. S temi se evropske države soočajo tudi v zadnjih tednih.(več)