Poleti, ko pritiska vročina, je marsikomu na delovnem mestu (pre)vroče. Naporno je zlasti tistim, ki opravljajo dela na prostem, saj so neposredno izpostavljeni visokim temperaturam in UV sevanju. Delovni inšpektorji ugotavljajo, da delodajalci pogosto nimajo sprejetih ukrepov za varovanje delavcev pred tveganji zaradi povišanih temperatur. Inšpektorji so letos ugotovili 24 kršitev 25. člena pravilnika o zahtevah za zagotavljanje varnosti in zdravja delavcev na delovnih mestih, ki določa temperaturo v delovnih prostorih. V celotnem letu 2016 so ugotovili 27 kršitev, v letu 2015 39, v letu 2014 pa 12. "Na področju varnosti in zdravja pri delu sicer na leto ugotovimo prek 20.000 kršitev," so ponazorili.
Upokojenci prejeli letni dodatek
Stranki DeSUS in Zavezništvo izražata zadovoljstvo, ker je letni dodatek letos izplačan vsem upokojencem. Več kot 604 tisoč upokojencev je namreč poleg julijskih pokojnin prejelo tudi letni dodatek. Tokrat so ga prvič po sprejetju varčevalnega zakona leta 2012 dobili vsi ne glede na višino pokojnine. Pokojninski zavod je skupno nakazal 115 milijonov evrov. Upokojenci s pokojnino do 430 evrov so dobili 400 evrov, tistim s pokojnino od 430 do 530 evrov pripada 260 evrov, tistim s pokojnino od 530 do 630 evrov pa 200 evrov dodatka. Prejemnikom pokojnin v višini od 630 do 760 evrov so nakazali 150 evrov, prejemnikom pokojnin nad 760 evrov pa 90 evrov dodatka.
Projekt za spodbujanje krožnega gospodarstva
Evropska komisija želi spodbuditi interes med malimi in srednjimi podjetji za krožno gospodarstvo, zato podjetja ter organizacije, ki jih podpirajo, vabi, da se vključijo v projekt za spodbujanje krožnega gospodarstva. Prijave za sodelovanje na projektu so možne do 18. septembra prek spletne aplikacije. K sodelovanju vabijo tudi ponudnike krožnih rešitev, torej podjetja, ki ponujajo trajnostne izdelke ali storitve, ter regionalne oblasti, ki želijo prejeti nasvete s področja politik glede podpore malim in srednjim podjetjem pri uvajanju krožnih rešitev. V Bruslju opažajo, da se prav mala in srednje velika podjetja srečujejo s težavami, zato jim želijo pomagati.
Bavčar odlaga odhod v zapor
Nekdanji predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar, ki bi moral 20. julija na prestajanje petletne zaporne kazni na Dob, je na vrhovno sodišče vložil še pritožbo na sklep višjega sodišča, ki ni soglašalo z njegovo zahtevo po izločitvi sodnikov v odločanju okrožnega o zahtevi za odlog prestajanja kazni. Na vrhovnem sodišču imajo tudi že njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti, vendar ju v času počitnic ne obravnavajo. "V času sodnih počitnic sodišča odločajo samo v nujnih zadevah, vendar omenjena primera ne sodita med takšne zadeve," so dodali na vrhovnem sodišču. Bavčar mora sicer po pravnomočni sodbi vrniti tudi nekaj več kot 21 milijonov evrov nezakonite premoženjske koristi.
Nezakonito “službeno” parkiranje
Vodja urada komisije pri Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) Breda Demšar Petretič je po navedbah Dnevnika v kazenski preiskavi zaradi suma zlorabe uradnega položaja ali pravic. Predsednik KPK Boris Štefanec za STA o tem ni želel govoriti, dejal pa je, da so jo za vodjo urada postavili s spremembo sistemizacije delovnih mest. Demšar Petretičeva je po poročanju Dnevnika v kazenski preiskavi zaradi domnevnih nepravilnosti pri plačevanju parkirnine, s čimer naj bi KPK nakopala za nekaj sto evrov kazni. Kot so mediji poročali že pred časom, naj bi bila uslužbenka osumljena zlorabe službene kartice za parkirišče v bližini sedeža KPK.
Najboljše tehnike za velike kurilne naprave
Evropska komisija je sprejela izvedbeni akt, s katerim začenjajo veljati sklepi o najboljših razpoložljivih tehnikah za velike kurilne naprave. Gre za naprave, ki so odgovorne za okoli tretjino vseh onesnaževal, ki jih v zrak spušča industrija, so sporočili iz Bruslja. Strožji standardi naj bi bili izpolnjeni do sredine leta 2021. Velike kurilne naprave so na primer elektrarne in toplarne za daljinsko ogrevanje s skupno vhodno toplotno močjo, večjo od 50 megavatov. Več kot 30 odstotkov državljanov EU je izpostavljenih ravnem onesnaževal v zraku nad dovoljenimi evropskimi standardi, 90 odstotkov pa ravnem nad smernicami Svetovne zdravstvene organizacije.(TFL)
Odločbe sodišč | |
---|---|
VSRS Sodba II Ips 300/2015 - povrnitev nepremoženjske škode - višina denarne odškodnine - pravična denarna odškodnina - duševne bolečine zaradi zmanjšanja življenjske aktivnost... |
Gradiva v obravnavi DZ | |
---|---|
Zakon o državni meteorološki, hidrološki, oceanografski in seizmološki službi (ZDMHS), redni postopek, EPA 2143-VII |
Ostali dokumenti | |
---|---|
Davčne novosti |