Volivci so včeraj na referendumu zavrnili zakon o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti, ki ga je pripravila vlada. Proti zakonu je glasovalo več kot 92 odstotkov oz. več kot 400.000 volivcev, s čimer je bil dosežen tudi zavrnitveni kvorum. Včerajšnji referendum je sicer tretji zakonodajni referendum, na katerem je bil dosežen kvorum za zavrnitev zakona. Predsednik SDS Janez Janša je izid označil za zmago razuma, premier Robert Golob pa je izpostavil le četrtinsko volilno udeležbo.(več)
Na majski seji DZ pred poslanci končna odločitev o zakonu o medijih
Na kolegiju predsednice DZ so se vodje poslanskih skupin dogovorili o sklicu redne majske seje, ki se bo s poslanskimi vprašanji začela v ponedeljek, 19. maja. Na njej bodo poslanci dokončno odločili o zakonu o medijih, obravnavali pa bodo tudi pobudo za vpis uporabe gotovine v ustavo in predlog zakona o informacijski varnosti.(več)
Poslanci na matičnih odborih DZ o financiranju izobraževanja in rejništvu
Poslanci bodo ta teden na pristojnih odborih DZ obravnavali predlog novele zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja ter predlog novele zakona o rejniški dejavnosti. Na seji se bo sestal tudi državni svet, ki bo med drugim obravnaval predlog novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti.(več)
Finančno ministrstvo zaustavilo usklajevanje sprememb zakona o urejanju trga dela
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je v petek na zahtevo socialnih partnerjev osnutek novele zakona o urejanju trga dela umaknil z dnevnega reda. Osnutek je bil namreč predmet pogajanj na ravni posebne delovne skupine ESS, ki pa so bila zaradi "nesodelovanja" finančnega ministrstva v sredo prekinjena, so po seji pojasnili socialni partnerji.(več)
Sindikati in vlada se bodo o pravicah osebnih asistentov še usklajevali
ESS je obravnaval predlog novele zakona o dolgotrajni oskrbi, po kateri bodo tudi upokojenci lahko oskrbovalci družinskega člana. Hkrati so imeli na mizi predlog novele zakona o osebni asistenci, ki ureja pravice osebnih asistentov. Vladna in sindikalna stran se bosta o odprtih točkah še usklajevali, dokler predlog ne gre v DZ.(več)
Predlog zakona o delavskem lastništvu po mnenju socialnih partnerjev dobra osnova za pogajanja
ESS je razpravljal tudi o predlogu zakona o lastniški zadrugi delavcev, ki vzpostavlja shemo za razvoj delavskega lastništva. Ta po mnenju socialnih partnerjev predstavlja dobro osnovo za nadaljnja pogajanja. Sindikalna stran je bila sicer kritična do zamud pri črpanju sredstev iz načrta za okrevanje in odpornost.(več)
Skupnost občin nasprotuje noveli zakona o osnovni šoli v zvezi s šolskimi prevozi
Skupnost občin Slovenije (SOS) ostro nasprotuje noveli zakona o osnovni šoli, ker so brez obrazložitve ponovno vključene vsebine v zvezi s šolskimi prevozi, ki jih je SOS z ministrstvom za vzgojo in izobraževanje že uskladila. Še več, minister Vinko Logaj je dogovorjene rešitve marca predstavil županjam in županom, so sporočili iz SOS.(več)
SDS zahteva sejo odbora za kulturo o kršitvah referendumske zakonodaje na RTVS
SDS zahteva nujno sejo odbora DZ za kulturo o "dokazanih kršitvah referendumske zakonodaje na Radioteleviziji Slovenija." Pri tem se med drugim sklicujejo na ugotovitve inšpektorata, ki je sicer ugotovil neskladnost z zakonodajo, a zaradi ohlapnosti določb nadzora ali postopka o prekršku ni uvedlo. Je pa vodstvu RTVS poslalo preventivno opozorilo.(več)
Avstrija znova podaljšuje nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko
Avstrija bo nadzor na meji s Slovenijo in Madžarsko v ponedeljek podaljšala za pol leta, je sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. Gre za nujne ukrepe za odvračanje tihotapcev ljudi, pojasnjujejo po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA.(več)
V tem tednu na sodišču nadaljevanje več odmevnih zadev
Ta teden se bo na sodiščih nadaljevalo sojenje v več primerih. V Celju se bo nadaljevalo sojenje Urošu Rotniku in soobtoženim v zadevi Teš 6, na ptujskem sodišču pa se bo jutri in v četrtek nadaljevalo sojenje Tomažu Arkliniču, ki mu obtožnica očita sostorilstvo pri umoru svoje soproge marca lani v okolici Kidričevega.(več)
Okoli 40 držav v Lvovu podprlo vzpostavitev posebnega sodišča za Ukrajino
Mednarodna koalicija okoli 40 držav, med katerimi ni ZDA, je v petek v Lvovu podprla ustanovitev posebnega sodišča za kaznivo dejanje agresije na Ukrajino, ki bo delovalo v okviru Sveta Evrope (SE). Pristojno bo za preiskovanje, pregon in sojenje političnim in vojaškim voditeljem Rusije.(več)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Odločanje o priporu v novejši odločbah Ustavnega sodišča RS in Vrhovnega sodišča RS |