Podjetje Minis je novembra 2015 posel za postavljanje rezilne ograje na meji dobilo z lažno izjavo, da ima poravnane vse obveznosti, je presodilo prvostopenjsko sodišče. Ker je podjetje zatajilo, da ima za 3000 evrov neplačanih davkov in prispevkov, mu grozi petletna prepoved sodelovanja pri javnih naročilih. Če bo sodbo potrdilo višje sodišče, bo moral Minis tudi plačati 12.500 evrov, njegov direktor Bojan Plohl pa 600 evrov kazni. V preteklosti je bil Plohl lastnik več podjetij, ki so imela težave s plačevanjem dajatev, je poročal Dnevnik.
Zajc hiti k zastavljenim ciljem
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor je včeraj predstavitev kandidata za ministra za okolje in prostor Simona Zajca z 10 glasovi za in petimi proti ocenil kot ustrezno. Če ga jutri na glasovanju potrdi še celoten DZ, Zajc napoveduje takojšnje nadaljevanje že zastavljenega dela na ministrstvu. Simon Zajc za okoljskega ministra kandidira potem, ko je zadnjih šest mesecev v ekipi dosedanjega ministra Jureta Lebna delal kot državni sekretar. "Mislim, da smo pod vodstvom ministra Lebna pravilno prepoznali probleme, si zastavili prioritete in časovnice, in moj glavni fokus bo, da te prioritete in te aktivnosti izpeljemo do konca," je dejal pred odborom.
Šabeder danes spet pred poslanci
Odbor DZ za zdravstvo še ni odločil o primernosti Aleša Šabedra za funkcijo ministra za zdravje, zato njegovo zaslišanje nadaljujejo danes. Več poslancev, tako opozicijskih kot koalicijskih, je ministrskega kandidata pozvalo, naj se konkretneje opredeli do morebitne ukinitve dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Kot je dejal, gre za to, da je treba najti vzdržen in dolgoročen model financiranja. "To ni volja in osebna odločitev resornega ministra," je poudaril Šabeder in dodal, da gre za vprašanje koalicijskega usklajevanja. Na dodatna vprašanja poslancev je priznal, da sam "ta trenutek ne ve, kaj je najboljša rešitev".
Nepravilno obračunana dežurstva
Zdravniki poleg rednega dela opravijo še po več sto ur dežurstev in nadur na mesec. Pri tem pa se, kot razkriva poročilo o delu inšpektorata za javni sektor v letu 2018, pojavljajo tudi številne nepravilnosti in kršitve predpisov v javnih zdravstvenih zavodih pri evidentiranju in obračunu ur. Po ugotovitvah inšpektorjev so nekaterim zaposlenim izplačali dodatek za delo prek polnega delovnega časa, čeprav v tistem mesecu niso opravili niti potrebnega števila ur rednega dela, ali pa so zaposleni dobili plačanih več nadur, navaja poročilo, o katerem so prve poročale Finance. Inšpekcijske nadzore izplačevanja dežurstev in dela prek polnega delovnega časa so lani opravili v 12 javnih zdravstvenih zavodih.
Pokojninske spremembe še niso reforma
Pripravljene spremembe pokojninske zakonodaje niso pokojninska reforma, ampak naslavljajo le najbolj pereče izzive, je v DZ včeraj opozoril premier Marjan Šarec. Korenito pokojninsko reformo bo treba šele pripraviti, kar pa bo vsekakor precej obsežnejše od načrtovanih trenutnih sprememb, je napovedal. "Ni treba, da bi se ljudje zdaj na hitro upokojevali," je poudaril. V tem trenutku bodo predlagani popravki zakona zadostovali, v prihodnje pa bo potrebna reforma. Že pripravljeni predlogi sprememb pa morajo najprej skozi socialni dialog, potem bo šele mogoče podati konkretne odgovore, je dejal Šarec.
Nikeju 12 milijonov kazni
Evropski organ za varstvo konkurence je ameriškemu proizvajalcu športne opreme Nike izrekel 12,5 milijona evrov kazni zaradi omejevanja čezmejne prodaje v Evropo. Družba je izvajala nedovoljene licenčne posle z izdelki nekaterih nogometnih klubov in nacionalnih nogometnih zvez. Nike je v postopku sodeloval s preiskovalci, zaradi česar je izrečena kazen 40 odstotkov nižja od siceršnje. Komisija je preiskavo sprožila junija 2017, Nike pa naj bi sporne prakse do takrat izvajal več kot 13 let. V praksi je šlo za to, da so določenim imetnikom licence prepovedali prodajo nekaterih izdelkov v določenih državah, kar je zmanjšalo izbiro za potrošnike in zvišalo cene.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Plače so primerno obdavčene |