Dnevne zakonodajne novosti / 27. junij 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 76/2024 z dne 10.9.2024
TEMA DNEVA
Ministrstvo predlaga spremembe pri očetovskem in starševskem dopustu
Tema dneva

Ministrstvo za delo je v javno razpravo do 13. julija dalo predlog novele zakona o starševskem varstvu, po katerem bo moral oče obstoječih 15 koledarskih dni očetovskega dopusta izrabiti v prvih treh mesecih po otrokovem rojstvu. Preostalih 15 koledarskih dni bi postalo del neprenosljivega starševskega dopusta. S predlaganimi spremembami želi ministrstvo zakon uskladiti z evropsko direktivo. To med drugim vključuje tudi podaljšanje trajanja pravice do dela s krajšim delovnim časom zaradi starševstva.(več)

Na izredni seji DZ ta teden tudi predlog novele zakona o nalezljivih boleznih
DZ bo na izredni seji ta teden obravnaval predlog koalicijske novele zakona o nalezljivih boleznih. Prav tako na zahtevo koalicije naj bi odredili tudi parlamentarno preiskavo, ki bi se ukvarjala s sumi o nezakonitem financiranju strankarske politične propagande v medijih.(več)

S prvimi najavami kandidatur se je začela predsedniška tekma
Kandidate za predsedniške volitve lahko predlagajo poslanci, politične stranke in volivci. Zmagovalec jesenskih volitev bo predstavljal državo navzven in bo novi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Predsednik pa med drugim tudi razpisuje volitve v DZ, razglaša zakone, postavi in odpokliče veleposlanike, odloča o pomilostitvah, podeljuje odlikovanja ter imenuje ali predlaga nekatere funkcionarje.(več)

Odbor DZ proti razpisu referenduma o predlogu sprememb zakona o RTVS
Odbor DZ za kulturo je v petek zavrnil predlog SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu sprememb zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), po katerem prispevek RTV ne bi bil več obvezen. Za razpis referenduma je glasovalo pet poslancev, proti pa devet.(več)

Državno odvetništvo lani z več rešenimi, a tudi nerešenimi zadevami
Državno odvetništvo je lani rešilo za 7,31 odstotka več zadev kot v letu 2020, hkrati pa se je število nerešenih zadev povečalo za 8,72 odstotka, je razvidno iz letnega poročila o delu državnega odvetništva za leto 2021, ki ga je v četrtek sprejela vlada.(več)

V pripravi interventni ukrepi za pomoč rejcem krav molznic
Kmetijsko ministrstvo je pripravilo osnutek odloka o zagotavljanju izjemne izravnalne pomoči za sektor mleka in mlečnih proizvodov zaradi razmer, ki so posledica ukrajinske krize. Kot je razvidno iz gradiva, bodo do izplačila nepovratnih sredstev upravičeni tisti, ki se ukvarjajo s prirejo mleka. Na voljo naj bi bilo do 5,2 milijona evrov.(več)

Vili Kovačič v zbiranje podpisov za začetek postopkov za razpis referenduma o zakonu o vladi
Aktivist Vili Kovačič je začel zbirati podpise za začetek postopkov za razpis referenduma o spremembah zakona o vladi, s katerim želi vlada razširiti število ministrstev. Zakon je po njegovem mnenju v posmeh demokraciji in je bil v DZ sprejet brez vsakega razumnega argumenta. Namigovanja o zbiranju podpisov se sicer pojavljajo že nekaj časa, saj zakonu nasprotujejo v SDS in NSi.(več)

V zadevi Advanta ta teden zaključne besede, Radonjić se bo izrekel o krivdi
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so ta teden predvidene zaključne besede v sojenju zadnji skupini obtoženih korupcije v zdravstvu, med njimi podjetju Advanta. Na novomeškem okrožnem sodišču pa je predviden predobravnavni narok zoper nekdanjega sodnika Zvjezdana Radonjića zaradi očitkov o žaljivi obdolžitvi Marjana Pogačnika.(več)

Slovenija glede na poročilo Grevia s pomanjkljivostmi pri izvajanju istanbulske konvencije
V več državah v Evropi so žrtve nasilja v družini in otroci premalo zaščiteni, v poročilu za lani ugotavlja strokovna skupina Sveta Evrope Grevio, ki preverja spoštovanje konvencije sveta proti nasilju v družini oz. t. i. istanbulske konvencije. Ponekod, tudi v Sloveniji, nasilje med štirimi stenami ne vpliva na odločanje o skrbništvu, so kritični.(več)

Voditelji držav EU podprli vstop Hrvaške v območje z evrom
Voditelji držav članic EU so na petkovem vrhu v Bruslju potrdili priporočilo Sveta EU, da Hrvaška prihodnje leto vstopi v območje z evrom. Predsednik hrvaške vlade Andrej Plenković je ob prihodu na vrh podporo označil za odličen znak za Hrvaško in njeno gospodarstvo. Ponovno je zagotovil, da je Hrvaška pripravljena na območje z evrom, poroča nemška tiskovna agencija dpa.(več)