Dnevne zakonodajne novosti / 24. maj 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Ustavno sodišče: Del zakona o javnih naročilih v neskladju z ustavo
Tema dneva

Ustavno sodišče je ugotovilo, da določila zakona o javnih naročilih o avtomatičnem izločanju podjetij z dvema pravnomočnima prekrškoma s področja delovnega časa in počitka iz postopkov javnih naročil niso skladna z ustavo. Izvajanje tega dela zakona je sodišče jeseni 2019 zadržalo. Državni zbor bo imel zdaj leto dni za odpravo neskladnosti, do tedaj pa velja poseben režim. Podjetje lahko predloži dokaze, da je sprejelo zadostne ukrepe, s katerimi lahko dokaže svojo zanesljivost kljub obstoju razlogov za izključitev.(več)

V DZ predlog za izvolitev Roberta Goloba za mandatarja
Predsednik republike Borut Pahor je po posvetih z vodji poslanskih skupin v DZ poslal predlog kandidata za mandatarja. Predlagal je predsednika Gibanja Svoboda Roberta Goloba. Podporo je Golob izkazal tudi s podpisi 53 poslank in poslancev prihodnje koalicije. DZ bo o kandidatu za mandatarja predvidoma glasoval že jutri.(več)

Razlaščeni imetnik podrejenih bančnih obveznic na ESČP zaradi prepovedi izplačila obresti
Nekdanji lastnik podrejenih obveznic Banke Celje Tadej Kotnik se je obrnil na ESČP, ker je Banka Slovenije z odločbo pred bančno sanacijo prepovedala izplačevati obresti, ki so zapadle pred razlastitvijo. Tožnik, ki je ostal brez 26.776 evrov obresti, je v Sloveniji izčrpal vse pravne možnosti, piše Delo.(več)

Starejši poudarjajo, da zakon o dolgotrajni oskrbi potrebuje dopolnitve
Predstavniki upokojencev in starejših so na okrogli mizi o zakonu o dolgotrajni oskrbi poudarili, da zakon potrebuje dopolnitve, sprejeti pa je treba tudi podzakonske akte za njegovo izvajanje. Starejši potrebujejo dodatno pomoč pri oskrbi in negi na domu, da bodo lahko čim dlje bivali doma, so opozorili na dnevih medgeneracijskega sožitja.(več)

Vrhovno sodišče razveljavilo pravnomočno sodbo zoper hoškega slaščičarja
Mariborski vrhovni sodniki so razveljavili pravnomočno sodbo zoper hoškega slaščičarja Nika Štekarja, ki ga je okrožno sodišče marca 2020 obsodilo na leto in tri mesece pogojne zaporne kazni s preskusno dobo dveh let, ker je sanitarnemu inšpektorju spekel piškote s THC.(več)

Šljivar in Mijatović v zadevi Happy happy priznala krivdo
Nekdanji uslužbenec NLB Jasmin Šljivar in posrednik Žarko Mijatović sta na predobravnavnem naroku v zadevi dajanja posojil kreditno nesposobnim za vlaganje v sekto Happy happy (Srečen srečen) priznala krivdo, na spletni strani poroča Dnevnik. Tožilec je za priznanje predlagal dve leti in pol vikend zapora. Denarna kazen znaša 10.000 evrov.(več)

Evropsko računsko sodišče: Uporaba črnega seznama za zaščito sredstev EU pred goljufijami nezadostna
Uporaba črnega seznama za preprečevanje izplačila sredstev posameznikom, podjetjem in javnim organizacijam, ki so vpleteni v goljufije ali korupcijo, ni uspešna. Evropska komisija je na seznam uvrstila malo imen, tudi države članice imajo različne pristope k zaščiti finančnih interesov EU, ugotavlja Evropsko računsko sodišče.(več)

Bruselj s predlogom za pomoč kmetom zaradi vojne v Ukrajini
Evropska komisija je v petek predstavila ukrep, ki bo državam članicam omogočil pomoč kmetom, prizadetim zaradi ruske invazije na Ukrajino. V skladu s predlogom komisije bo lahko posamezna kmetija prejela do 15.000 evrov, pomoč pa bo na voljo tudi podjetjem v kmetijski in živilskopredelovalni industriji.(več)

Bruselj priporoča ohranitev možnosti odstopanja od proračunskih pravil
Evropska komisija je priporočila ohranitev odstopne klavzule pakta za stabilnost in rast, ki omogoča odstopanje od evropskih proračunskih pravil, tudi v letu 2023. Obenem v središče svojih priporočil v okviru evropskega semestra postavlja zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv.(več)

Bruselj Sloveniji priporoča zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv s povečanjem obnovljivih virov
Evropska komisija je v okviru spomladanskega svežnja evropskega semestra Sloveniji priporočila diverzifikacijo uvoza fosilnih goriv in zmanjšanje odvisnosti od tovrstnih goriv z večjo uporabo obnovljivih virov energije in okrepitvijo omrežja za distribucijo elektrike. Slovenija je tako prejela priporočila, kakršna je komisija namenila vsem državam.(več)