Kazenski zakonik je v neskladju z ustavo, ker pri izreku pogojne obsodbe ne določa vštevanja časa preizkusne dobe, ki je v zvezi z istim kaznivim dejanjem že pretekel do razveljavitve prejšnje pravnomočne sodne odločbe, so sporočili z ustavnega sodišča. DZ mora protiustavnost odpraviti v enem letu po objavi odločbe v Uradnem listu. O zadevi je odločalo vseh devet ustavnih sodnikov, pri čemer jih je za omenjene odločitve glasovalo sedem, proti pa sta bila ustavna sodnica in sodnik Špelca Mežnar in Rok Svetlič.(več)
Sklep o nedopustnosti razpisa referenduma ni v neskladju z ustavo
Ustavno sodišče je odločilo, da sklep o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o parlamentarni preiskavi ni v neskladju z ustavo. Zahtevo za oceno ustavnosti sklepa je podala SDS.(več)
Vrhovno sodišče: Za posebno rabo vode iz javnega omrežja potrebno vodno dovoljenje
Vrhovno sodišče je odločilo, da je treba za vsako posebno rabo vode iz javnega vodovoda, ki služi drugemu namenu kot oskrbi s pitno vodo, pridobiti vodno dovoljenje. Pristojni minister namreč še ni določil količinskega praga, pod katerim tega dovoljenja ne bi bilo treba pridobiti, so sporočili s sodišča.(več)
Ministrstvo v regulacijo nudenja prostočasnih storitev
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je v ponedeljek v enomesečno javno razpravo dalo osnutek zakona o varnosti prostočasnih storitev. Med drugim bi določil pogoje za izvajanje teh storitev, ki se ponujajo na trgu in glede katerih obstaja povečano tveganje za zdravje in varnost potrošnika.(več)
DZ imenoval Ksenijo Klampfer za ministrico za digitalno preobrazbo
Državni zbor je s 50 glasovi za in 18 proti imenoval Ksenijo Klampfer za ministrico za digitalno preobrazbo v vladi Roberta Goloba. Na čelu resorja je nasledila Emilijo Stojmenovo Duh, ki je jeseni odstopila s položaja.(več)
Klakočar Zupančič ostaja predsednica DZ
DZ je s 33 glasovi za, 50 glasovi proti in eno neveljavno glasovnico na tajnem glasovanju zavrnil predlog za razrešitev predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič. Zahtevo za njeno razrešitev so vložili v SDS in NSi, očitali pa so ji kršenje poslovnika DZ, ustave, zakonov in neprimerno vedenje. Klakočar Zupančič je vse očitke zavrnila.(več)
Poslanci Svobode vložili predlog zakona o dostopu do dokumentov o trgovini z vojaškim orožjem
Trojica poslancev Svobode je v DZ vložila predlog zakona o zagotavljanju prostega dostopa do dokumentov o nedovoljeni trgovini z vojaškim orožjem in opremo v letih 1991-1994. "Tako kot je bila osamosvojitev Slovenije stvar vseh državljanov, tako imajo tudi vsi državljani pravico vedeti, kaj vse se je dogajalo v tem času," je poudaril Martin Premk.(več)
Poslanska pobuda za prepoved uporabe pirotehničnih sredstev
Poslanka SD Meira Hot poziva ministrstvo za notranje zadeve k pripravi zakonodaje, ki bi uporabo in prodajo pirotehničnih izdelkov v celoti prepovedala. Ker je ne glede na prepoved v praksi zaznati hudo pokanje pirotehnike, na ministra Boštjana Poklukarja naslavlja pobudo, da zaostri nadzor in prodajo prepovedanih pirotehničnih sredstev.(več)
Sindikat Fides leto po napovedi vztraja pri stavki zdravnikov
Mineva leto dni, odkar so v Sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides napovedali stavko, ki se je nato začela 15. januarja in še vedno poteka. Po besedah predsednika Fidesa Damjana Polha je stavka tako dolga, ker odločevalci niso naredili veliko za izboljšanje delovnih pogojev za zdravnike in ostale zdravstvene delavce.(več)
EU zaradi domnevnega kršenja državljanskih pravic toži London pred Sodiščem EU
Evropska komisija je sporočila, da zaradi kršenja pravil o prostem gibanju državljanov unije in investicijskih pogodb toži Združeno kraljestvo pred Sodiščem EU (ECJ). Obe tožbi, ki ju je vložila na sodišče, izhajata iz obdobja pred brexitom in iz prehodnega obdobja, ki je sledilo.(več)
Irska Meti naložila 251 milijonov evrov globe zaradi vdorov v Facebook
Irski organ za varstvo osebnih podatkov DPC je ameriškemu tehnološkemu velikanu Meta naložil 251 milijonov evrov globe zaradi napak pri zaščiti podatkov, katerih posledica so bili vdori v račune družbenega omrežja Facebook. V dveh tednih leta 2018 je nepooblaščenim uporabnikom uspelo vdreti v približno 29 milijonov računov po vsem svetu.(več)