Danes, 24.4.2015 novo: | |
Lex-Koledar: | 16 novosti |
Lex-Kliping: | 78 novosti |
Portal TFL (izbor): | 11 novosti |
Seznam pravnih aktov*, ki začnejo/prenehajo veljati/se uporabljati oz. začnejo učinkovati njihove spremembe:
* V seznamu so navedeni akti, ki so objavljeni v uredbenem delu Uradnega lista (zakoni, podzakonski akti, odločbe in sklepi Ustavnega sodišča, kolektivne pogodbe, itd.) ter mednarodne pogodbe, katerih ključni datumi glede veljavnosti oz. uporabe akta so uredništvu znani do trenutka pošiljanja Lex-novic. V primeru, da Uradni list izide v popoldanskih urah in so med objavami akti, ki začnejo veljati oz. učinkovati z dnem objave, jih v tem seznamu seveda ne boste našli. Za vedno ažurne informacije glede veljavnosti/uporabe pravnih aktov spremljajte koledar veljavnosti na portalu Tax-Fin-Lex !
Zakonodajne novosti, objavljene praviloma prejšnji dan iz 6 pravnih virov in za 11 pravnih področij
Lex-kliping, od 24.4.2015 - 24.4.2015 | PRAVNI VIRI | ||||||
PODROČJA | URADNI LIST RS | URADNI LIST EU | DRŽAVNI ZBOR | MINISTRSTVA | VLADA | STA Novice | |
P R A V N A P O D R O Č J A |
1. DRŽAVNA UREDITEV RS in EU | 2 novosti | 7 novosti | 1 novost | |||
2. UPRAVNO PRAVO | 1 novost | 1 novost | |||||
3. CIVILNO PRAVO IN KAZENSKO PRAVO | 2 novosti | 1 novost | 2 novosti | ||||
4. GOSPODARSKOPRAVNA UREDITEV | 2 novosti | 6 novosti | |||||
5. JAVNE FINANCE | 2 novosti | 4 novosti | 1 novost | ||||
6. GOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 6 novosti | 2 novosti | 9 novosti | ||||
7. NEGOSPODARSKE DEJAVNOSTI | 2 novosti | 3 novosti | 9 novosti | 4 novosti | |||
8. DELOVNOPRAVNA UREDITEV, SOCIALA | 1 novost | 2 novosti | |||||
9. ZDRAVSTVENI SISTEM | 4 novosti | ||||||
10. MEDNARODNI ODNOSI | 3 novosti | 1 novost | |||||
11. OBČINE |
Današnji uredniški izbor novih čistopisov, odločb sodišč in ostalih dokumentov na portalu Tax-Fin-Lex
Zadeva Patria - spet od začetka
Ustavno sodišče je soglasno razveljavilo sodbe zoper Janeza Janšo, Toneta Krkoviča in Ivana Črnkoviča, zadevo pa vrnilo v ponovno odločanje na prvostopenjsko sodišče. Krkovič in Črnkovič sta bila kmalu po objavi sodbe izpuščena na prostost, Janši pa se tudi ni treba vrniti v zapor. Ob tem se vrstijo pozivi, naj sodišče o zadevi odloča hitro.
Premier Miro Cerar v odzivu na razveljavitev sodb v zadevi Patria poudarja, da je treba odločitve sodišč spoštovati. Razveljavitve odločitev sodišč nižje stopnje so običajne, bo pa zelo neprijetno, če bo zadeva zastarala, ker ne bo dobila dokončnega, pravnomočnega sodnega epiloga, priznava Cerar in pravi, da bo treba počakati na razvoj dogodkov.
Četudi je zakon o inšpekciji dela, ki ga je DZ sprejel pred dobrim letom dni, predvidel povečanje učinkovitosti inšpektorata za delo z uveljavitvijo instituta strokovnih pomočnikov in vzpostavitvijo sveta inšpekcije dela, nobena novost še ni prav zaživela. Na inšpektoratu za delo pa vendarle upajo, da se je kakovost njihovega dela izboljšala.
Svet pokojninskega zavoda, ki se je na seji seznanil z izhodišči za pripravo zakona o rezervnem demografskem skladu, je pristojne pozval k čim prejšnji pripravi zakonskega predloga. Pri pripravi zakona, po katerem se bo Kapitalska družba preoblikovala v sklad do konca leta, naj bodo vključeni tudi predstavniki zavoda, so pozvali.
Začela se je javna obravnava novele zakona o dostopu do informacij javnega značaja, katere namen je implementacija določb evropske direktive o ponovni uporabi informacij javnega sektorja. Cilj zakona je skladno z določbami Direktive spremeniti tudi pravila za zaračunavanje ponovne uporabe informacij ter na področju kulture v režim ponovne uporabe vključiti tudi muzeje, knjižnice in arhive. Pripombe je mogoče posredovati do 15. maja.
Kot so zapisali na MJU, nudenje podatkov za ponovno uporabo pomeni, da se javnost s podatki ne le seznani, temveč da ima možnost surove podatke javnega sektorja tudi nadalje obdelati in analizirati. To lahko pripomore ne le h gospodarski rasti, spodbuditvi inovacij in ustvarjanju novih delovnih mest, temveč tudi h krepitvi participativne demokracije, preglednosti, odgovornosti in večji učinkovitosti javnega sektorja, menijo na ministrstvu.
Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je proti temu, da bi dejanja zoper čast in dobro ime urejala kazenska zakonodaja. Upoštevajoč mednarodne standarde je zato pripravilo predlog sprememb kazenskega zakonika, ki z odpravo petih členov zakonika dekriminalizira žaljenske delikte. Predlog je društvo naslovilo na ministra Gorana Klemenčiča.(TFL)