Vrhovno sodišče je v sodbi s 25. oktobra razveljavilo odločitev višjega sodišča o ničnosti kreditne pogodbe v švicarskih frankih zaradi neustrezne izpolnitve pojasnilne dolžnosti banke kot materialnopravno napačno, so sporočili iz Združenja bank Slovenije (ZBS). Vrhovno sodišče je primer vrnilo višjemu sodišču v novo sojenje. Kot so navedli v ZBS, je vrhovno sodišče izpostavilo, da posledica kršitve pojasnilne dolžnosti ne more biti ničnost kreditne pogodbe ali pogodbenega določila, če to določilo ni nepošteno, ampak zgolj nejasno.
Sedem držav proti Avstriji
Sedem držav članic Evropske unije, med njimi tudi Slovenija, se je pri Evropski komisiji pritožilo zaradi indeksacije avstrijskih otroških dodatkov. V skupnem pismu štiri države višegrajske skupine ter Slovenija, Bolgarija in Litva evropsko komisarko Marianne Thyssen pozivajo, naj preveri, ali je avstrijski ukrep v skladu s pravnim redom EU. Avstrijski zakon o prilagoditvi otroškega dodatka za v tujini živeče otroke zaposlenih v Avstriji velja tudi za slovenske delavce v tej državi, kar pomeni, da bodo delavci migranti iz Slovenije poslej prejemali otroški dodatek glede na raven življenjskih stroškov v Sloveniji.
Redna seja državnega zbora
Dogajanje v DZ bosta v tem tednu zaznamovali predvsem redna in izredna seja. Na redni seji se bodo poslanci seznanili z odstopom ministra za kohezijo Marka Bandellija ter obravnavali vrsto vladnih in poslanskih zakonov, na izredni seji v sredo pa bo govora o migracijah. Danes bodo poslanke in poslanci začeli prvo redno vsebinsko sejo DZ v novem mandatu. Poleg seznanitve z Bandellijevim odstopom so na dnevnem redu tudi poslanska vprašanja premierju Marjanu Šarcu in ministrski ekipi. Med zanimivejšimi vladnimi predlogi, ki so predvideni za obravnavo na tej seji, je predlog novele zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. Z njo vlada predlaga umik masovnega avtomatičnega izračuna.
Kdaj je uporabno dovoljenje neživljenjsko?
Poslanci SDS so v postopek DZ vložili predlog dopolnitve gradbenega zakona, s katerim bi enostanovanjske stavbe izvzeli iz postopkov pridobivanja uporabnega dovoljenja. Menijo namreč, da je zahteva, da se mora uporabno dovoljenje pridobiti pred vselitvijo v objekt za lastno rabo, neživljenjska: "Če upoštevamo specifiko slovenskih enostanovanjskih gradenj, je jasna tradicija samogradnje. V teh primerih je tudi shema financiranja prilagojena, gradnja pa poteka počasi, v skladu s finančnimi zmožnostmi investitorja." Obvezno navodilo ministra inšpekcijskim službam, naj za enodružinske hiše izdajajo zgolj opozorila, po mnenju SDS ne zadošča.
Pri Kemisu je občina stranka v postopku
Ministrstvo za okolje in prostor je vrhniški občini ugodilo in jo kot stranko v postopku vključilo v postopek, v katerem okoljski inšpektorat nadzira izpolnjevanje obveznosti Kemisa iz okoljevarstvenega dovoljenja. Lokalna skupnost je tako dobila vpogled v dokumentacijo, v prihodnje pa bo obveščena o postopku, je poročal Dnevnik. Ministrstvo je občini priznalo pravni interes, ker je lastnica infrastrukture lokalnega pomena, in sicer javnega vodovodnega in komunalnega omrežja. Če Kemis ne bi izpolnjeval pogojev iz okoljevarstvenega dovoljenja, bi bila ta infrastruktura lahko ogrožena, se je ministrstvo po poročanju Dnevnika strinjalo z občino.
Načrt za ribištvo v Jadranu
Evropski parlament je ta teden sprejel večletni načrt za ribištvo v Jadranu, ki določa pravila za določitev ribolovnih možnosti in zagotovitev trajnostnega staleža ter ohranitvene ukrepe za pelagične ribe, kot so sardele in inčuni. Vsaka država članica, ki jo problematika zadeva, bi morala med letoma 2020 in 2022 znižati omejitve za štiri odstotke letno. O končni vsebini zakonodaje se bo parlament pogajal s Svetom EU, Slovenija pa jo bo podprla pod določenimi pogoji. Ministrstvo skrbi zaščita slovenskega ribištva pred negativnimi ekonomskimi in socialnimi posledicami ukrepov oziroma pred ukinitvijo ribolova.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Darko Horvat: Skupne težave hrvaškega in slovenskega odvetništva so vedno enake |