Odbor DZ za finance je za potrditev na plenarni seji pripravil paket davčnih zakonov, s katerim se nadaljuje prestrukturiranje davčnega sistema. Potem ko je bil glavni cilj v začetku leta 2017 uveljavljenih sprememb zmanjšanje stroškov dela, so tokrat med poglavitnimi rešitvami ukrepi za zajezitev zlorab pri t. i. normirancih. Predlagane spremembe bodo v letu 2018 zmanjšale proračunske prihodke iz naslova dohodnine za približno 16 milijonov evrov. "Vlada meni, da gre za korak v pravo smer in ne pomeni konca iskanja možnih rešitev za povečevanje konkurenčnosti gospodarstva na segmentu obremenitev dela," je povzel državni sekretar na finančnem ministrstvu Tilen Božič.
Sodišče zavrnilo zahtevo za preiskavo zoper Jankovića
Okrožno sodišče v Ljubljani je v zadevi farmacevtka zavrnilo zahtevo Specializiranega državnega tožilstva za sodno preiskavo, je ljubljanski župan Zoran Janković objavil na svoji spletni strani. Kot je še navedeno, po ugotovitvi senata podatki v spisu ne utemeljujejo suma, da bi storil očitano kaznivo dejanje jemanja podkupnine. Tak sklep je sodišče sprejelo po tistem, ko sta najprej preiskovalna sodnica, pozneje pa še višje sodišče odredila izločitev in uničenje dokazov, pridobljenih s prisluškovanjem Jankoviću, zaradi zamujenega roka za vložitev zahteve za sodno preiskavo.
Večja poraba elektrike in plina
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je seznanil s poročilom agencije za energijo o stanju na področju energetike v Sloveniji v letu 2016 s programom dela in finančnim načrtom agencije za leto 2018. Ključne ugotovitve letnega poročila je poslancem predstavila direktorica agencije Duška Godina. Pojasnila je, da sta se lani povečali tako poraba električne energije kot zemeljskega plina, in sicer za skoraj dva oz. 4,5 odstotka. Lani je trg z elektriko dosegel največjo stopnjo menjav dobavitelja doslej, stopnja je dosegla sedem odstotkov, kar Slovenijo po njenih besedah uvršča med najbolj razvite trge v EU.
Osem kandidatov za namestnika predsednika KPK
Po odstopu Alme Sedlar se je na javni poziv predsednika republike za zbiranje kandidatur za namestnika predsednika Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) prijavilo osem kandidatk in kandidatov, so pojasnili v predsedniškem uradu. Vse kandidature bodo posredovali petčlanski izbirni komisiji za izbiro primernih kandidatov. Predsednik republike lahko imenuje novega namestnika predsednika KPK zgolj izmed kandidatov, ki mu jih bo posredovala komisija. To je dolžan storiti najpozneje v 30 dneh po prejemu seznama. V primeru, da ne imenuje nobenega kandidata, o tem obvesti komisijo in ponovi postopek javnega poziva.
Glasovi iz tujine niso premešali kart
Državna volilna komisija je po vseh preštetih glasovnicah objavila končni izid prvega kroga volitev za predsednika republike. Glasovi iz tujine tako niso premešali kart uvrstitev kandidatov na volitvah, so pa nekoliko spremenili odstotke podpore. Največ volivcev je v prvem krogu prepričal Borut Pahor, za katerega je glasovalo 355.117 volivcev oz. 47,21 odstotka udeležencev. Za njegovega protikandidata v drugem krogu Marjana Šarca pa je glasovalo 186.235 volivcev oz. 24,76 odstotka udeležencev. V prvem krogu volitev, ki so potekale 22. oktobra, je bilo oddanih 757.898 glasovnic, kar pomeni, da je na volišča prišlo 44,24 odstotka volilnih upravičencev. Od tega je bilo 5634 glasovnic neveljavnih.
Neenakost med spoloma se spet povečuje
Neenakost med ženskami in moškimi se je po desetletju počasnega zmanjševanja letos zopet začela povečevati, je v objavljenem poročilu zapisal Svetovni gospodarski forum (WEF). Slovenija je po enakosti med spoloma na sedmem mestu med 144 državami. Medtem ko se je po svetu izboljševanje enakosti žensk na področjih izobraževanja, zdravja in politične zastopanosti letos ustavilo, se je enakost na delovnem mestu poslabšala že četrto leto zapored. Ženske še bolj zaostajajo pri zastopanosti v politiki, saj jih je na odločevalskih položajih zgolj 23 odstotkov. Vendar se je stanje na tem področju v zadnjih letih najbolj izboljšalo.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Pojasnilo glede DDV obravnave knjižničnih nadomestil |