Ekonomsko-socialni svet (ESS) je v petek soglasno sprejel sklep, da naj se davčna razbremenitev regresa izvzame iz paketa davčnih sprememb. Želijo namreč, da je ukrep sprejet čim prej. Kot je ob robu seje povedal minister za finance Andrej Bertoncelj, so sprejeli sklep, da ministrstvi za finance in za delo pripravita vse zakonske in tehnične rešitve, da bi letošnji regres izplačali v zakonsko določenem roku. Glede te in drugih predlaganih zakonskih sprememb so na seji ESS sicer oblikovali pogajalske skupine.
DZ o dveh ministrih in noveli ZKP
DZ bo ta teden na plenarnem zasedanju predvidoma v sredo odločal o kandidaturi Aleša Šabedra za novega ministra za zdravje in kandidaturi Simona Zajca za ministra za okolje. Kandidata se danes predstavljata pred pristojnima odboroma. DZ pa bo odločal tudi o vladni noveli zakona o kazenskem postopku. Novela, ki jo bo DZ obravnaval v torek, celovito ureja položaj žrtev kaznivih dejanj in med drugim policiji omogoča uporabo t. i. IMSI lovilcev. Predlog novele zakona je 14. marca podprl odbor za pravosodje in glede na pestro razpravo članov odbora ter tesen izid pri glasovanju je podobno pričakovati tudi na plenarnem zasedanju.
Pahor išče dva kandidata
V petkovem uradnem listu je bil objavljen javni poziv predsednika republike Boruta Pahorja za zbiranje predlogov možnih kandidatov za informacijskega pooblaščenca. Mojci Prelesnik namreč petletni mandat poteče 15. julija, so sporočili z urada predsednika. Vnovič pa zbirajo tudi kandidature za namestnika predsednika KPK. Ob oblikovanju predloga kandidata za informacijskega pooblaščenca predsednik republike sicer ni dolžan objaviti javnega poziva, a se je kljub temu odločil, da s tem "omogoči čim širšemu krogu posameznikov in organizacij kandidirati oziroma podati predloge možnih kandidatov za informacijskega pooblaščenca".
Ustavno sodišče o volilni zakonodaji in svojem delu
Ustavno sodišče je v četrtek v obravnavo absolutno prednostno sprejelo pobudo o ustavnosti volilne zakonodaje, ki ji Društvo za pravice invalidov Slovenije očita, da sedanji nivo dostopnosti ne dosega mednarodnih standardov in diskriminira invalide. V petek pa je ustavno sodišče predstavilo poročilo o svojem delu za leto 2018. Lani so rešili za četrtino več zadev kot leto prej, a se število nerešenih povečuje. Lani je zraslo za 29,5 odstotka. Predsednik ustavnega sodišča Rajko Knez je ocenil, da so notranje rezerve že skoraj izčrpali, in posredno nakazal željo po zakonski omejitvi dostopa do ustavnega sodišča, kar so predlagali že leta 2008.
Pravica do pitne vode
Vpis pravice do pitne vode v ustavo ni dovolj, za zaščito te pravice je nujen takojšen sprejem vseh podzakonskih aktov, za kar se je rok iztekel maja lani, je ob svetovnem dnevu voda opozoril varuh človekovih pravic Peter Svetina. Vse pristojne poziva k odgovornemu ravnanju. V Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) medtem poudarjajo, da je varna oskrba s kakovostno pitno vodo izjemno pomembna za zdravje prebivalstva, zato morajo lokalne skupnosti v svojih prostorskih načrtih zavarovati vsak vir pitne vode pred onesnaženjem.
Preobremenjenost družinskih zdravnikov
Združenje zdravstvenih zavodov je ob opozorilih preobremenjenih družinskih zdravnikov predlagalo sprejem aneksa k splošnemu dogovoru za letos, s katerim bi spremenili pogoje za odklanjanje novih bolnikov. To bi lahko storili, ko bi dosegli obremenitev državnega povprečja po posameznih specialnostih, in ne ko bi presegli povprečje v posamezni izpostavi ZZZS. Ravno letošnja sprememba pri povprečju, ki predstavlja mejo za še dovoljeno opredeljevanje bolnikov, je dodatno razburila družinske zdravnike, ki že več mesecev opozarjajo na svojo stisko, zdaj pa so po nekaterih zdravstvenih domovih zagrozili z odpovedmi.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
e-Davki dostopnejši in prijaznejši | |
Odvetnik, zapnite si togo! |