Dnevne zakonodajne novosti / 26. julij 2022
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 7 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Šolarji in študenti doslej unovčili tretjino digitalnih bonov
Tema dneva

Digitalne bone, ki so jih junija prejeli učenci višjih razredov osnovne šole, dijaki in študenti, je doslej izkoristila ena tretjina upravičencev. Po podatkih vladne službe za digitalno preobrazbo jih je do prejšnjega tedna unovčilo 78.532 posameznikov v skupni vrednosti 11 milijonov evrov. Digitalni boni '22 so upravičencem od 15. junija na voljo v obliki dobroimetja v informacijskem sistemu Finančne uprave RS. Njihova skupna vrednost je 33,2 milijona evrov, v skladu z zakonom pa jih je mogoče koristiti za nakup računalniške opreme.(več)

DUTB ustavila prodajo obsežnih paketov terjatev do podjetij
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) je ustavila prodajo dveh paketov terjatev do skupno 28 podjetij v skupni vrednosti približno 474 milijonov evrov. Kot so pojasnili na DUTB, ponudbe namreč niso dosegle tržne vrednosti.(več)

Slovenija uspešno odpravila tri kršitve s področja okolja
Evropska komisija je kot uspešno rešeno zaključila 3 kršitve - zaradi neizpolnjevanja obveznosti iz Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU) zaradi pravilnika o zaščiti stavb pred delovanjem strele, nenotifikacije predpisov v zvezi z določitvijo metod ocenjevanja škodljivih učinkov okoljskega hrupa ter nenotifikacije predpisov glede skupnih metod ocenjevanja hrupa zaradi prilagoditve znanstvenemu in tehničnemu napredku.(več)

ZPS: Turistično agencijo opozorite na vsako neskladnost že med potovanjem
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) svetuje, naj potrošniki na vsako neskladnost opozorijo že med samim potovanjem. Če povišanje cene presega osem odstotkov cene turističnega paketa, lahko potrošnik od rezervacije odstopi brez stroškov. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) pa svetuje ureditev evropske kartice zdravstvenega zavarovanja.(več)

Istrski ovčji sir zaščiten z zaščiteno označbo porekla
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je prehodno nacionalno zaščitilo Istrski ovčji sir/Istarski ovčji sir z zaščiteno označbo porekla. Vlogo za zaščito sira so skupaj pripravili slovenski in hrvaški rejci drobnice, združeni v Zvezi društev rejcev drobnice Slovenije in Združenju rejcev istrskih koz in ovc.(več)

Za socialno zaščito leta 2020 skoraj desetina več sredstev kot leto prej
Za programe socialne zaščite je bilo leta 2020 namenjenih 11,7 milijarde evrov. To je 9,2 odstotka več kot leta 2019. Največ je bilo namenjenega za področji, ki se nanašata na starost ter na bolezen in zdravstveno varstvo. Slovenija je za socialno zaščito namenila četrtino bruto domačega proizvoda (BDP) ali za 2,8 odstotne točke več kot leto prej.(več)

Lani v slovenskih zaporih zaprtih okoli 1300 oseb
Generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen je ministrici za pravosodje Dominiki Švarc Pipan v petek predstavil poročilo uprave za leto 2021. Lani je bilo v slovenskih zaporih v povprečju zaprtih 1284 oseb, kar je za 1,11 odstotka manj kot leta 2020. Delež tujcev v slovenskih zaporih je bil lani okrog 30 odstotkov.(več)

Slovenija za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na ravni EU
Slovenija bo v luči vse bolj obsežnih in pogostih požarov in drugih naravnih nesreč v članicah Evropske unije podala pobudo za okrepitev zmogljivosti za gašenje iz zraka na evropski ravni, so pretekli konec tedna za STA sporočili iz kabineta premierja Roberta Goloba. EU sicer načrtuje nakup 12 letal kanader, pri čemer pa Slovenija ne sodeluje.(več)

Rusija želi Ukrajincem soditi pred novim mednarodnim sodiščem
Rusija želi približno 200 Ukrajincem, obtoženim zločinov proti človeštvu, soditi pred še ne ustanovljenim mednarodnim sodiščem. Ker v ZN prevladuje Zahod, bi morala takšno sodišče voditi partnerska država ali organizacija Rusije, je včeraj v pogovoru za ruski časnik Rossijskaja gazeta dejal vodja preiskovalnega odbora Aleksander Bastrikin.(več)