Predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti je sprva predvideval popolno prepoved dela javnih zdravstvenih delavcev pri tako imenovanih čistih zasebnikih izven javne zdravstvene mreže. Zadnja različica, ki jo včeraj obravnaval strateški svet za zdravstvo, pa bi zdravstvenim delavcem delo pri čistih zasebnikih pod določenimi pogoji dovoljevala. Z zasebniki bi morali imeti zdravstveni delavci, torej tudi zdravniki, sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za krajši delovni čas, do 60 odstotkov.(več)
DZ sprejel zakon o nadaljnjem delovanju Teša
DZ je na izredni seji s 50 glasovi za in 14 proti sprejel zakon o prehodnem financiranju pospešenega in pravičnega izstopa iz premoga, po katerem bo Teš do konca aprila 2027 izvajal gospodarsko javno službo zagotavljanja toplote. S tem naj bi preprečili stečaj Teša in premogovnika ter ohranili delovna mesta in vir ogrevanja do opredelitve dolgoročnih ukrepov.(več)
Čas za vložitev vlog za zagotovljeno vdovsko pokojnino po odločitvi DZ do konca leta 2026
DZ je brez glasu proti sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev, ki je bila v obravnavi po nujnem postopku. V skladu z njo bo vlogo za zagotovljeno vdovsko pokojnino mogoče vložiti do konca leta 2026. Po zdaj veljavni zakonodaji bi se rok sicer iztekel konec letošnjega leta.(več)
DZ potrdil podaljšanje roka veljave starih občinskih prostorskih aktov
DZ je z 58 glasovi za in sedmimi proti potrdil novelo zakona o urejanju prostora, s katero se podaljšuje rok za uporabo starih občinskih prostorskih aktov in rok veljavnosti starih prostorskih ureditvenih pogojev do leta 2026. Novela po navedbah vlade prinaša tudi boljše usklajevanje nosilcev urejanja prostora.(več)
Poslanci potrdili novelo zakona o popoplavni obnovi
S 65 glasovi za in nobenim proti so poslanci potrdili novelo zakona o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev, ki bo po navedbah vlade optimizirala izvajanje ukrepov v okviru popoplavne sanacije. Med drugim podaljšuje rok za oddajo vloge za dodelitev investicijske spodbude gospodarskim družbam do 31. decembra 2025.(več)
Vlada potrdila predlog novele zakona o financiranju občin
Vlada je potrdila predlog novele zakona o financiranju občin, ki vključuje nov način izračuna višine povprečnine in razdelitve 1,5 odstotka dohodnine zaradi zmanjševanja objektivnih razlik med občinami. Predvideva namensko porabo sredstev za sofinanciranje občin z romskimi naselji, omogoča izdajo občinskih obveznic in zadolževanje v tujini.(več)
Vlada z izhodišči za reševanje nekaterih romskih vprašanj
Vlada je potrdila izhodišča za pripravo ukrepov za reševanje nekaterih romskih vprašanj. Ključni elementi predlogov bodo vrtec, šola, služba, bivalne razmere in varnost. Med ukrepi so denimo vključevanje romskih otrok v vrtce vsaj leto pred vstopom v osnovno šolo ter ukinitev višjega otroškega dodatka za vse otroke, ki ne obiskujejo vrtca.(več)
Vlada na seji tudi o gospodarskih temah
Vlada se je včeraj na redni seji med drugim še seznanila s seznamom upravičencev v osmem sklopu predplačil za obnovo stanovanjskih objektov po poplavah in plazovih avgusta lani. V načrt razvojnih programov do leta 2027 je uvrstila nadgradnjo železniške postaje Škofljica, opravila pa je tudi nekaj proračunskih prerazporeditev.(več)
JAZMP vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce Biobanke
Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo Celice še niso sprejeli. Oškodovanci upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo v javni instituciji.(več)
Svet ECB tretjič zapored znižal evrske obrestne mere
Svet Evropske centralne banke (ECB) je včeraj skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.(več)
Ministri EU podprli odpravo nadzora na mejah z Romunijo in Bolgarijo s 1. januarjem
Notranji ministri držav članic EU so sprejeli odločitev, da se na kopenskih mejah Bolgarije in Romunije z drugimi članicami schengenskega območja in na meji med njima 1. januarja 2025 odpravi nadzor. Na teh mejah tako ne bodo več izvajali sistematičnega preverjanja oseb, bodo pa vsaj še pol leta izvajali ciljno usmerjen nadzor.(več)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Pridobitev prevoznega sredstva iz druge države članice EU |