Dnevne zakonodajne novosti / 27. november 2018
LEX-KOLEDAR
Pravni akti, ki danes začnejo ali prenehajo veljati oz. se uporabljati: 0 pravnih aktov
Zadnji uradni list v obdelavi: št. 25/2025 z dne 11.4.2025
TEMA DNEVA
Pravno stališče o pregonu sovražnega govora
Tema dneva

Razširjen strokovni kolegij vrhovnih tožilcev je razpravljal o predlogu za zaostritev pregona sovražnega govora in ni zaostril pravnega stališča do obravnavanja sumov pregonov takšnih dejanj, saj je pravno stališče po njihovi oceni ustrezno. Skladno s stališčem ni nujno, da protiustavna oblika govora hkrati izpolnjuje tudi pogoje za kazenski pregon. Tožilci sicer pri svojem delu ugotavljajo, ali sovražni govor kot tak lahko ogrozi javni red in mir, zato pogrešajo sankcioniranje takšnega ravnanja tudi kot prekršek in ne le kot kaznivo dejanje.

Odbor DZ za finance ne bo terjal odgovornosti prejšnje vlade
Odbor DZ za finance in monetarno politiko je včeraj razpravljal o škodi, ki je po mnenju poslancev opozicijskih SDS, NSi in SNS nastala zaradi zamude pri prodaji NLB. Predstavniki finančnega ministrstva in Slovenskega državnega holdinga (SDH) so vse očitke zanikali, predlog sklepa, naj se terja odgovornost prejšnje vlade, pa na koncu ni dobil zadostne podpore. "Naloga, ki jo je SDH dobil, je bila prodati najmanj 50 odstotkov delnic po metodi prve javne ponudbe pod tržnimi pogoji," je povedal predsednik nadzornega sveta SDH  Damjan Belič. In dosežena cena je po njegovem mnenju odražala tržne pogoje. O prodaji NLB bo DZ razpravljal tudi na izredni seji, ki bo 5. decembra.

Za več pravic Slovencev v Italiji
V Sloveniji italijanska skupnost uživa številne ustavne pravice, Italija pa bi se morala temu čim bolj približati tudi za slovensko skupnost, je včeraj po srečanju s predstavniki manjšine v Italiji dejal zunanji minister Miro Cerar. Temelj bi morala biti recipročnost, je dodal. Minister je pred svojim prvim obiskom v Rimu, kjer se bo mudil jutri, zagotovil, da bo s svojim italijanskim kolegom Enzom Moaverom Milanesijem spregovoril o ključnih odprtih vprašanjih, ki zadevajo slovensko skupnost v sosednji državi. Cerar je izpostavil, da se na mnogih področjih kljub načetim pogovorom ni zgodilo veliko. Tako je na primer z vrnitvijo Narodnega doma v Trstu, ki naj bi ga predvidoma vrnili ob 100. obletnici požiga, kar bo leta 2020.

Posvetovanje o posvetovalnem referendumu
Predsednik republike Borut Pahor se bo o predlogu predsednika NSi Mateja Tonina, ki je glede referenduma o globalnem dogovoru ZN o migracijah pozval k sklicu vrha parlamentarnih strank, posvetoval z vodji poslanskih skupin, s katerimi se bo sicer danes in jutri uradno posvetoval o izbiri kandidata za guvernerja Banke Slovenije. Predsednik republike sicer ocenjuje, da je globalni dogovor ZN o migracijah za Slovenijo sprejemljiv. V skladu z določbo tega dogovora o polni suverenosti glede migracij pa naj Slovenija sporoči svoje zadržke ali dodatna pojasnila k dogovoru, meni Pahor.

Razmerje med koristjo in tveganjem za bolnika
Skupno 250 novinarjev iz 36 držav, tudi iz Slovenije, je v mednarodnem raziskovalnem projektu, imenovanem Operacija Vsadki (Implant Files), ugotovilo, da je nadzor nad prometom z medicinskimi pripomočki v Sloveniji in Evropi nezadosten in luknjičav. Sodelujoči so prvo zgodbo o tem objavili v nedeljo. Na ministrstvu za zdravje izvajajo projekt prenove sistema poročanja o varnostnih odklonih v zdravstvu, ki bo vključeval tudi medicinske pripomočke. Informacijsko rešitev naj bi pilotno vzpostavili leta 2020. Na Javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke ob tem poudarjajo, da je za odobritev vsakega od izdelkov ključno ustrezno razmerje med koristjo in tveganjem za bolnika.

Ljubljanski župan na zatožni klopi
Ta teden se bo na sodiščih s predobravnavnimi naroki začelo več odmevnih sojenj. Tako bo ljubljanski župan Zoran Janković moral na zatožno klop v zadevi Gratel .Tožilstvo mu očita sprejemanje podkupnine, saj naj bi leta 2007 od podjetja Gratel zahteval 500.000 evrov donacije za Ljubljanski grad v zameno za dovoljenje za prekop javnih površin pri gradnji kabelskega omrežja. Poleg tega je znova razpisan predobravnavni narok za Anesa Selmana, ki mu je ustavno sodišče razveljavilo obsodbo v zadevi Balkanski bojevnik in zadevo poslalo v ponovno sojenje. Selman je sicer že pred izrekom sodbe leta 2012 pobegnil v Bosno in Hercegovino.

Večja dostopnost veterinarskih zdravil in medicirane krme
Članice EU so sprejele uredbi o veterinarskih zdravilih in o medicirani krmi. Posodobljeni pravni okvir bo spodbudil inovacije, povečal dostopnost veterinarskih zdravil, okrepil ukrepanje na področju preprečevanja protimikrobne odpornosti in zagotavljal gospodarsko vzdržno proizvodnjo varne medicirane krme v EU. Evropski komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis je po navedbah komisije poudaril, da je ta zakonodaja zanj prioriteta že vse od nastopa mandata. "Prepričan sem, da bo imela velik vpliv na izboljšanje stanja, in sicer tako na evropski kot globalni ravni," je dodal. (TFL)