DZ je s 46 glasovi za in 33 proti sprejel vladni predlog novele zakona o kazenskem postopku, ki med drugim celovito ureja položaj žrtev kaznivih dejanj. V SDS, NSi in Levici so v razpravi opozorili na možno ustavno spornost nekaterih določb. Novela namreč dopušča preiskave stanovanja ob nedosegljivosti imetnika in uvaja možnost uporabe IMSI lovilcev oz. navideznih baznih postaj, ki med drugim omogočajo prestrezanje komunikacije mobilnih telefonov. Novela tudi bolj natančno ureja hrambo gradiv iz uporabe prikritih preiskovalnih ukrepov.
Enotna ureditev poslovne skrivnosti
DZ je z 49 glasovi za in sedmimi proti sprejel zakon o poslovni skrivnosti, ki prek prenosa direktive EU iz leta 2016 v slovenski pravni red na enem mestu ureja področje poslovne skrivnosti in njene zaščite. V parlamentarnem postopku je bila ob tem v zakon vnesena izjema za parlamentarne preiskave. Z zakonom se tako v slovenski pravni red prenaša direktiva, katere namen je, da se poenoti pomen poslovnih skrivnosti na notranjem trgu EU ter zagotovi zadostna in skladna raven sodne zaščite v primeru njene protipravne pridobitve, uporabe in razkritja. Zakon pa je usmerjen tudi v poenoteno ureditev področja poslovnih skrivnosti, ki je danes urejeno v več zakonih.
DZ odloča o zdravstvenem ministru
Parlamentarni odbor za zdravstvo je predstavitev kandidata za ministra za zdravje Aleša Šabedra z 12 glasovi za in dvema proti ocenil kot ustrezno. O njegovem imenovanju na čelo zdravstvenega resorja bodo danes odločali poslanci na seji DZ. Šabeder je v predstavitvi med drugim napovedal takojšne reševanje problematike družinskih zdravnikov, in sicer na tistih lokacijah, kjer so trenutno težave, torej v Nazarjah in Kranju. Nato pa se namerava seznaniti z odprtimi prioritetam in ekipo, trenutno se pogovarja s kandidati za državne sekretarje. "Ne bodo politično imenovani, iskali bomo strokovne kandidate," je poudaril.
Spremembe v socialnem varstvu in kmetijstvu
Ministrstvo za delo je v javno obravnavo poslalo predlog sprememb zakona o socialno varstvenih prejemkih, s katerimi bi pri denarni pomoči ukinili dodatek za delovno aktivnost, hkrati pa določili, da prejemek za brezposelne, vključene v aktivno politiko zaposlovanja, ne bi vplival na višino denarne pomoči. Pripombe je mogoče podati do 25. aprila. Spremembe pa se obetajo tudi na področju kmetijske zemljiške politike. V javni obravnavi je namreč predlog sprememb treh zakonov s tega področja, ki je po pojasnilih ministrice Aleksandre Pivec usmerjen v možnost strukturnih sprememb slovenskega kmetijstva, med drugim v generacijsko prenovo.
Podpora direktivi o avtorskih pravicah
Evropski poslanci so včeraj na plenarnem zasedanju v Strasbourgu s 348 glasovi za in 274 proti podprli direktivo o avtorskih pravicah na enotnem digitalnem trgu. Večina slovenskih evropskih poslancev je sicer glasovalo proti direktivi, so pa njeno sprejetje pozdravili slovenski ustvarjalci. Besedilo direktive je nastalo po dveh letih usklajevanj, ki je razdvojilo zagovornike avtorskih pravic in kritike, ki so v dokumentu prepoznali možnost za cenzuro interneta. V parlamentu sicer niso glasovali o dopolnilih k členom, ki so naleteli na največ kritike - gre za sporna 11. in 13. člen (po novem 15. in 17. člen). Države članice morajo zdaj direktivo prenesti v lastno zakonodajo, da bo stopila v veljavo.
Ne bo več premikanja ur
Evropski parlament je podprl tudi konec premikanja ure v Evropski uniji. Velika večina evroposlancev je glasovala za to, da bi premikanje ure ukinili leta 2021, države članice pa se bodo lahko same odločile za zimski ali poletni čas. Evroposlanci pozivajo članice, naj se pri tem uskladijo, da bi preprečile kaos. Države morajo Evropsko komisijo o svoji izbiri obvestiti do 1. aprila 2020. Na ministrstvu za infrastrukturo so pojasnili, da je v Sloveniji standardni čas centralno evropski čas, ki ustreza zimskemu času. Če bi iz posvetovanja kazalo, da bi bila potrebna sprememba standardnega časa, pa bo vlada izvedla potrebna posvetovanja o podpori za tako spremembo.
Kopica novih predpisov v EU
Evropski poslanci so potrdili dogovor s članicami EU o novih pravilih, ki naj bi zagotovila boljšo zaščito pri spletnem nakupovanju in spletnim trgovcem olajšala čezmejno poslovanje. Evropski parlament je včeraj prav tako potrdil nova pravila za vzpostavitev vseevropskega trga za električno energijo, ki bo čistejši, konkurenčnejši in bolje pripravljen za obvladanje tveganj. Za večjo varnost v cestnem prometu pa bodo morala biti z letom 2024 vsa nova vozila opremljena s celo vrsto elektronskih nadzornih in asistenčnih sistemov, so se na podlagi lanskih predlogov Evropske komisije včeraj dogovorili pogajalci Evropskega parlamenta in članic EU.(TFL)
Ostali dokumenti | |
---|---|
Vprašanja davčnih zavezancev s področja DDV | |
Novosti Družinskega zakonika v razmerjih med starši in otroki |