V tokratni številki Zakonodajnega Supervizorja boste našli celoten pregled vseh sprememb zakonodaje v septembru 2022. V prvem jesenskem mesecu je začelo veljati ali se uporabljati 137 aktov, 32 predpisov je prenehalo veljati ali se uporabljati, spremenilo pa se je 87 predpisov. Tako je na zadnji dan septembra veljalo 738 zakonov in 21.073 podzakonskih predpisov. Vsi podatki o spremembah v slovenski zakonodaji, tudi za pretekla obdobja, so sicer vedno na voljo v Zakonodajnem Supervizorju.
Predlog uredbe za pripojitev DUTB k SDH konec leta
Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) bo prenehala obstajati 31. decembra 2022. Pred tem bo do 15. novembra pripravila revidirano zaključno poročilo na 30. junij 2022, ki bo obračunski dan pripojitve DUTB k SDH, kaže predlog uredbe o pravnem nasledstvu DUTB. SDH bo s pripojitvijo pridobil celotno premoženje ter vse pravice in obveznosti DUTB.(več)
DS o predlogu za odložilni veto na spremembe družinskega zakonika
DS bo danes razpravljal o predlogu za odložilni veto na spremembe družinskega zakonika. Predlaga ga skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Brankom Tomažičem. Menijo, da so spremembe, po katerih je zakonska zveza življenjska skupnost dveh oseb in ki istospolnim omogočajo posvojitev otrok, zaobšle voljo ljudstva, izraženo na dveh referendumih.(več)
Boštjančič: Proračuna razvojna v dobrobit Slovenije
Predloga proračunov za prihodnji dve leti, ki ju je vlada po besedah finančnega ministra Klemna Boštjančiča pripravila skrbno v dobrobit Slovenije, puščata prostor za ukrepanje v primeru dodatne zaostritve že zdaj zahtevnih razmer. Izpostavil je njuno razvojno naravnanost, kar dokazuje visok obseg načrtovanih sredstev za investicije.(več)
Zagovornik: Pri digitalni vključenosti naj vlada upošteva načelo enakosti
Zagovornik načela enakosti vladi priporoča, da bi pri spremembi zakona o spodbujanju digitalne vključenosti upošteva načelo enakosti. Pri določanju kategorij upravičencev naj upošteva njihovo premoženjsko stanje in dejanske digitalne kompetence, pri izvedbi zakona pa zagotovi regijsko enakomerno dostopnost do usposabljanj, opozarjajo.(več)
Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja tudi zaveze politike k izboljšanju področja
Včeraj smo obeležili svetovni dan duševnega zdravja, ki so ga med drugim pospremile zaveze pristojnih politikov, da se bodo lotili ukrepov za izboljšanje področja. Na ministrstvu za zdravje tako obljubljajo pripravo zakonodaje za odpravo neustavnosti zakona o duševnem zdravju, prioriteta pa sta tudi zakona o psihološki dejavnosti in o psihoterapiji.(več)
Svet za sistem plač v javnem sektorju s pozitivnim mnenjem k spremembi plačne lestvice
Svet za sistem plač v javnem sektorju, ki se je včeraj sestal na konstitutivni seji, je podal pozitivno mnenje k spremembi plačne lestvice. Sledeč konec septembra parafiranemu dogovoru o plačah v javnem sektorju, naj bi se namreč plačna lestvica dvignila za en plačni razred, s 65. na 66. plačni razred.(več)
Na KGZS kritični do predlaganih sprememb pri obdavčitvi plačil za kmete
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) nasprotuje obdavčitvi plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje, kot je zapisano v predlogu novele zakona o dohodnini, ki je v obravnavi v DZ. Ta plačila zdaj niso obdavčena, po novem bi bila 50-odstotno. Še slabše bi sicer bilo, če novela ne bi bila sprejeta do konca tega leta.(več)
Decembra se obeta podražitev cigaret
Z decembrom se bodo cigarete po načrtih finančnega ministrstva podražile. Za zavojček 20 cigaret bo treba odšteti nekaj centov več kot zdaj, vzrok pa je predlagano zvišanje trošarin, ki so na zdajšnji ravni od letošnjega aprila.(več)
Bruselj podaljšuje začasno zaščito za Ukrajince do marca 2024
Direktiva o začasni zaščiti za begunce, ki bežijo pred rusko agresijo v Ukrajini, bo v veljavi vsaj do marca 2024, je sporočila evropska komisarka za notranje zadeve Ylva Johansson. Obenem se po novem tistim, ki se vrnejo v Ukrajino, ne bo treba odjaviti od začasne zaščite. Tako bodo ob vrnitvi v EU znova upravičeni do podpore.(več)